FinansMAX

Kredi Kartı Asgari Ödeme Nedir?

Kredi Kartı Asgari Ödeme Nedir?

Kredi kartı kullanımları son dönemlerde oldukça artış gösteren bir üründür. Her 10 kişiden 9’unda kredi kartı mevcuttur. Kredi kartları, belirli bir limit dahilinde müşterilere verilir. Kredi kartı kullanabilmek için öncelik olarak 18 yaşını doldurmuş olmanız ve belirli bir gelir seviyesine sahip olmanız gerekir. Aksi takdirde bankalardan herhangi bir kredi kartı alabilmeniz mümkün değildir.

Harcamalarınıza istinaden kredi kartında asgari ödeme seçeneği sizlere sunulur. Asgari ödeme en genel tanımı ile; kredi kartında dönem içerisinde yapılan harcamalara istinaden toplam borç üzerinden hesaplanan tutarlara asgari ödeme tutarı denir. Asgari ödeme tutarı dönem borcunun en düşük tutarı olarak da bilinir. Dilerseniz dönem içerisinde toplam borcunuzu ödeyebilir ya da hesaplanan asgari tutarını ödeyebilirsiniz.

Kredi kartı borcunun zamanında ödenmemesi durumunda kredi notunuzda ciddi oranlarda düşüş meydana gelebilir. Müşterilerin mağdur olmaması adına asgari ödeme tutarı toplam borcun %20’si baz alınarak hesaplanır. Kredi notunuzun düşmemesi için asgari ödeme tutarını eksiksiz bir şekilde yapılması gerekir.

Kredi Kartı Asgari Ödeme Tutarı Nasıl Hesaplanır?

Kredi kartının asgari ödemesini bulmak için dönem borcunuzun ne kadar olduğunun bilinmesi gerekir. Aksi takdirde kredi kartı asgari ödeme tutarının belirlenmesi mümkün değildir. Eski dönemlerde kredi kartı asgari ödeme için belirlenen hesaplama yöntemi kredi kartı limiti göz önüne alınarak hesaplanıyordu. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından 30.03.2020 tarihinde belirlenen bir karar ile durum değişkenlik göstermiştir. Kart sahiplerinin limitine bakılmaksızın asgari ödeme tutarının sabit olması kararı alınmıştır. Yapılan bu değişikliğe istinaden dönem borcu üzerinden %20 oranında hesaplama yapılarak asgari ödeme tutarı belirlenir. Dönem borcu * 0,20 hesaplaması ile tarafınıza gelecek asgari ödeme tutarını kolaylıkla hesaplayabilirsiniz.

Asgari Ödeme Tutarının Ödenmemesi Durumunda Ne Olur?

Asgari ödeme tutarı bankanın belirlemiş olduğu tarihlerde yapılmadığı takdirde kredi kartı kullanım işlemleri sınırlandırılabilir. Ödeme düzensizliği devam ettiği takdirde de kredi kartı tamamen banka tarafından iptal edilebilir. Borcun ödenmemesi durumunda daha yüksek tutarlarda gecikme faizi uygulanır. Kredi notunuzun düşmesine de neden olan kredi kartı asgari tutarının mutlaka ödenmesinde fayda vardır.