FinansMAX

Kredi Kartı Aidat İadesi Nasıl Alınır ?

Kredi kartı aidat iade, kredi kartı aidat iadesi nasıl alınır. Kredi kartı kullanımının +30 milyon seviyesine ulaştığı bu dönemde banka müşterilerinin büyük bir kısmı haksız yere alınan kredi kartı aidat ücretlerinden şikayet ediyor.

Yıllık kredi kartı kullanım ücreti adı altında bankaların yüksek miktarlarda kredi kartı aidatı aldığı bu dönemde kredi kartı iadesi nasıl alınacağı hakkında sizlere çok basit ipuçlarını bu makalemizde sizlere veriyoruz.

Kredi kartı kullanımının hızla yükseldiği ülkemizde herkes para yönetimini iyi bir şekilde yapabilmek için gelir gider dağılımına özen göstermenin ne kadar önemli olduğunu anlamaya başladı.

Kredi Kartı Aidatı İade Nasıl Alınır ?

Bilinçsiz harcamalar ile kredi kartı borcunun çok yüksek seviye ulaştığı bu dönemde birde üstüne bankaların kredi kartı kullanım ücretini eklemesi ile müşteriler daha kredi kartı borcunu ödeyemiyorken birde haksız yere alınan kredi kartı aidat ücretini geri alma istiyor.

Birçok kişinin bildiğinin aksine kredi kartı aidatı geri almak için mahkemeye müraacat etmenize gerek yok. Kolayca basit bir dilekçe yazarak bile kredi kartı adat iade alma işlemini yapabilirsiniz.Bu dilekçenin size örneğini göstermeden önce bilmeyenler için kredi kartı aidat ücreti nedir bunu anlatalım.

Kredi Kartı Aidat Ücreti Nedir ? 

Bankalar tarafından sizlere verilen kredi kartları sizin limitinize , kredi kartı kullanım durumunuza ve kullandığınız kredi kartı türüne göre ücretlendirilmektedir.Kredi kartı faizi ile kredi kartı aidatı farklı şeylerdir.Kart faizi sizin borcunuza istinaden sizden alınan kredi kullanım ücretini iken kredi kartı aidatı ise bankaların haksız yere sizden aldığı kart aboneliği ücretidir.

Zaten bankaya borc faizi ile kart ücreti ödüyorken birde üstüne yıllık kredi kartı abonelik ücreti ödemenin hiçte adil olmadığını düşünen müşteriler kredi kartı aidat ücreti geri alma yöntemlerini araştırmaktadır.Bankalar birliği tarafından açıklanan verilere göre son 1 yıl içerisinde yaklaşık 2 Milyar TL banka müşterilerinden kredi kartı aidatı olarak tahsil edilmiştir.

10 Yıllık Kredi Kartı Aidatını Geri Alma

2015 yılında Yargıtay 13.Hukuk Dairesi tarafından açıklanan karara göre kredi kartı aidat ücretleri 10 yıl geçmişe dönük şekilde toplu olarak alınabileceği duyuruldu.Yani kredi kartı kullanıcıları bankalara ödemiş olduğu aidatları 10 sene boyunca ne kadar ödediyse hepsini geri alabilecek.

Kredi kartı aidat iadesi alma işlemini yapabilmek için yapmanız gereken ilk yöntem bankanızın müşteri temsilcisini arayıp ödemiş olduğunuz aidat ücretini geri almak istediğinizi söylemek.Birçok kredi kartı kullanıcısı bankasının çağrı merkezini arayarak ödemiş olduğu kredi kartı aidat ücretlerini geri alma işleminin başarıyla tamamlayabilmiş ve iadelerini alabilmiştir.

Kredi Kartı Aidatı İade Başvuru Dilekçesi

Eğer yukarıda size tavsiye ettiğimiz banka müşteri temsilciniz ile görüşüp aidat iadenizi alamadıysanız diğer ve en garantili yöntem olan dilekçe doldurarak iadenizi talep edebilirsiniz. Bu dilekçe Kredi kartı Yıllık Kart Ücretleri İade Dilekçesi olarak bilinmektedir.Makalemizin devamında bu dilekçeye ulaşabilirsiniz.Bu dilekçeyi doldurup ıslak imzanızı atıp bankanıza teslim ederek 10 yıllık aidat iadenizi alabilirsiniz.

Kredi Kartı Aidat İade Başvuru Dilekçesi Örneği

Aşağıda sizler için örnek bir dilekçe hazırladık.Bu dilekçeyi kendi bilgilerinizle doldurarak bankanıza göndermeniz gerekmektedir.

Banka Kredi Kartı Aidat Ücretini Geri Vermiyor , Ne Yapabilirim ?

Yukarıdaki ipuçlarını uyguladıktan sonra bankanız çok büyük ihtimalle size aidat iadesi yapacaktır , yapmak zorundadır.Eğer bankanız bunlara rağmen hala ısrarla size iade vermek istemiyorsa ki vermek zorundadır.Yapmanız gereken bankanızı tüketici hakem heyetine bildirmek.Heye bildirmek gözünüzü korkutmasın çok zahmetli ve uzun bir iş gibi gözükebilir ancak sandığınız gibi değil.

Tüketici hakem heyetlerine gelen kredi kartı aidat iade şikayetleri çok kısa süreler içerisinde çözülmektedir.Bankalar size iade yapmazsa çok ciddi cezalar ile karşılaşacağı için iade yapmak durumunda kalmaktadırlar.

Etiketler: