FinansMAX

Kredi çekmek için kredi notum kaç olmalıdır

Kredi çekmek için kredi notum kaç olmalıdır

Kredi Çekmek İçin Kredi Notu Kaç Olmalı

 

Kredi puanı olarak bildigimiz kişilere verilen düzenli ödeme ve ödemelerde sıkıntı çekmeyenler için  verilmiş puan sayı sistemidir. Banka ve Finans kuruluşları nezdinde  verilen puan türüdür.  Ve ek olarak kişinin mali denge ve Kişisel mali tablosunu gösteren analiz puanıdır.

Finansal kuruluşlar, gerçek ve tüzel kişiler arası iş ilişkileri ve bankalar bu puanlama sistemini göz önünde bulundurarak mali işlemleri takdir eder ve ona göre işlem yaparlar. Kredi notu kişiye göre değişiklik göstermekle birlikte, ödeme alışkanlıklarına dair birçok kritere göre puanlama yapılır.

Kredi Puanı Nasıl Öğrenirim

Kredi puanı öğrenmek isteyenler ise banka ve findex sitesi üzerinden belli bir ücret tutarında  kişinin tüm kredi , ek hesap  ve kredileri , ödeme düzenlerini her şeyi  pdf halinde müşterilerine sunuyor.

Kredi Notunun Yararları Nelerdir?

Kredi notunun yüksek olması bir çok bankadan kredi veya Banka kredi kartlarını rahat bir şekilde kullanımınızı ve başvurularda olumlu sonuçlanmasında etkili rol oynamaktadır.

Kredi Çekmek İçin Kredi Notum Kaç Olmalıdır?

Kredi notundan önce tüm bankalarda mevcut olan kredi, kredi kartı, mevduat hesabınız, yatırım hesaplarınız gibi bankada mevcut olan varlık ve borçlarınızı gözden geçirin. Kredi notunda herkesin gözden kaçırdığı diğer ödeme türleri; düzenli vergi, SGK, elektrik, su, doğalgaz, internet ve telefon borçlarınızın bu not sisteminde dikkate alındığını unutmayın. Kredi not skalası çok riskli, orta riskli, az riskli, iyi ve çok iyi şeklinde puanlara göre kişisel risk durumu tanımlanır.

0, 799 puançok riskli olup bu kategoride olan bireyler kredi başvurusu yapmadan minimum 6 ay düzenli ödemeler ile puanı yükseltmelidirler. 800, 1299puanorta riskli olup kredi alma imkanları daha yüksektir. Düzenli ödeyip kredi ödemelerini kapatmaları durumda daha yüksek kredi alabilirler. 1300, 1499puanaz riskli olup tek bir banka belirleyip başvuru yapmaları yararlı olacaktır.

Fazla yapılan başvurularda kredi notu düşmektedir ve olumsuz yanıt alınması halinde diğer banka sistemleri de otomatik başvurunuzu reddedecektir. 1500, 1699puaniyi1700, 1900puançok iyi. İyi ve çok iyi grubunda olan bireyler finansal anlamda güvenilirdirler.