FinansMAX

Kredi Borcu Olan Biri Kefil Olabilir mi? (2022)

Kredi Borcu Olan Biri Kefil Olabilir mi? Günümüzde pek çok kişi bankalardan ya da faizsiz kredi sunan finansal kurumlardan kredi çekiyor.

Artık kredi çekmek günlük hayatın rutin bir durumu haline geldi. Bankalar da genel olarak kredi çekmek için şartlar isteniliyor. Bazen ise istenilen şartlardan birisi de kefil oluyor. Sürekli kredi çekmek durumları ile ilgilerin ise merak ettikleri konular var. Mesela günümüzde kredi borcu olan biri kefil olabilir mi?

Günümüzde kredi borcu olmayan kişilerin sayısı azdır. Bankalar ise genellikle üzerinde kredi borcu olan kişilerin kefilliğini kabul etmiyor. Kefil olan kişinin üzerinde kredi borcu var ise; çoğunluk olarak başvurulan kredi olumsuz olarak sonuçlanıyor. Birçok kişi tarafında ise kefil bankalarda kefil olmanın şartlarını bilmiyor. Peki günümüzde bankalar tarafından kefil olabilmenin şartları nelerdir?

Kefil olan kişi başvurulan kredinin geri ödenmemesi durumunda o krediyi ödemek zorunda olan kişidir. Bankalar kredilerin geri nasıl ödeneceği belirlemek için kefil istemektedir. Günümüzde bankalar kefil olacak kişinin bazı kişisel bilgiler göre kefilliğini onaylar. Bu kişisel gelir düzeyi; resmi borç durumu ya da kredi notu tarında bilgilerdir.

Günümüzde kefil olmak demek o borcun ikinci sahibi anlamına geliyor. Bu yüzden de kefil olacakların göz önünde bulundurması gereken bazı durumlar oluyor. İlk olarak kredi başvurusu yapan kişiyi iyi tanıması gerekiyor. Kredi borcunun ödeyeceğini inandığı kişilere kefil olunmalıdır.

Kefil olacak kişi borcun ödenmemesi durumunda kendisini ödeyeceğini bilmelidir. Kendisi kredinin ödenmemesi durumunda nasıl ödeyeceğinin planını yapmalıdır. Kredi başvuran kişi ile sürekli olarak iletişim halinde olup kredinin geri ödenmesini kontrol etmesi gereklidir.

kredi borcu

kredi borcu

Kefil olmak isteyen kişi başvurulan kredinin onaylanmasından sonra kendi adına kredi çekmek isteyebilir. Bu durumu bankada ki görevliler ile kefil olmadan önce görüşmesinde fayda vardır. Kefil olacak kişide verilen bilgilere göre kefil olmayı onaylar.

Bazen kefil olarak evli çiftler birbirini seçer. Böyle bir durumda kefil olacak eşinizin imzalaması gereken evraklar olur. Eşinizin izni olmadan; eşinizi kefil olarak bankaya bildiremezsiniz.

Kefil olacak kişi; kefil olmadan önce çok düşünmelidir. Çünkü bankalar geri ödemelerdeki aksaklıklarda; kefilden ödeme yapmasını ister. Bankalar kredi başvurusu yapan kişinin geri ödemesini garanti altına almak için kefil istemektedir.

Etiketler: