FinansMAX

Kredi Borcu Ödenmezse Ne Olur 2022

Kredi Borcu Ödenmezse Ne Olur

Kredi kartı ya da kredi kullanan çok fazla kişi vardır. Kredi Borcu Ödenmezse Ne Olur Bankaların bu ürünlerinden faydalanan kişiler, ödemelerini düzenli olarak yapmalıdır. Aksi takdirde ödeme yapmayan kişileri çok fazla olumsuzluk bekler. Kredi borçlarının ödenmesi 90 günlük bir süre ile sınırlıdır.

Bu süre boyunca ödeme yapmayan kişiler için, yasal takipler başlatılabilir. Bu yasal takiplerden dolayı kişiye hapis cezası da verilebilir. 90 gün boyunca kredi borcu ödemeyenlerin, öncelikle bankalarını araması gerekir.

İlk olarak bu borç için bir yapılandırma istenebilir. Genel anlamda banka ve banka avukatlarıyla anlaşma yapmak gerekir. Özellikle olan kişiler, bu konuda daha dikkatli olmalıdır.

Kredi Borcu Ödenmediğinde Ne Kadar Faiz Uygulanır

Kredi borçlarının uzun bir süre boyunca ödenmemesi faiz işlemlerine de neden olabilir. Bu da borçları olan kişilerin daha fazla ödeme yapacakları anlamına gelir. Bunun olmaması için kredilerin düzenli ödenmesi gerekir.Kredi Borcu Ödenmezse Ne Olur.

Geç ödemelerde ya da yasal takiplerde maksimum olarak %30 oranında bir faiz uygulanabilir. Kredi borçları düzenli olarak ödendiği zaman faiz ödenmesine gerek kalmaz. Eğer ki bir kişi, kredi ödeme konusunda sorun yaşayacaksa, çok yüksek meblağlarda krediler kullanmamalıdır.

Kullanılan krediler ne kadar fazla olursa faiz de bir o kadar etkiler. Konut ya da taşıt gibi ihtiyaçlar için kredi çekmek daha mantıklıdır. Bunun yanı sıra keyfi amaçlar için bankalardan kredi çekmemek gerekir.

Kredi Borcu Ödenmezse Ne Olur 2021

Kredi Borcu Haciz İşlemine Neden Olur Mu?

Kredi borçluları için, farklı yasal takipler vardır. 90 gün boyunca ödenmeyen krediler için yapılandırma talep edilebilir. Banka buna tolerans gösterdiği halde halen ödeme yapılmıyorsa, o kişi avukata aktarılır. Ödeme yapılmadığı zaman ilk olarak borçlu kişinin maaş hesabından belli bir miktara el koyulur. Diğer hesapları da aynı şekilde el koyulur.

Borçlu kişi çalışan değilse, bu sefer evine haciz gelir.  Bankaya borçlu tarafından verilen taahhütler karşılanmıyorsa bu da hapis cezasına neden olabilir. Bunların yaşanmaması için, başka bir bankadan kredi çekilebilir. Çekilen krediyle birlikte borç ödenir. Yapılacak ödemeler, yeni çekilen kredi için yapılmalıdır.

Kredi Borcu Ödenmezse Ne Olur

 

Kredi, banka tarafından geri ödenmek üzere verilen faizlendirilmiş borçtur. Geri ödeme düzenli ve zamanında yapılmalıdır. Ancak geri ödemeyi yapmak her zaman mümkün olmayabilir.

Kredi borcu iki ay art arda ödenmediği zaman banka 30 gün daha ek süre vermektedir. Yani yaklaşık 90 gün süre tanınıyor. Bu süre zarfında da ödeme işlemi gerçekleşmediyse inisiyatif bankaya kalıyor.
  • Bankalar Denetleme ve Düzenleme Kurulu’ nun Covid-19 için düzenlediği karara göre bu süre 90 günden 180 güne çıkarılmıştır.
  • Kişiye verilen ek 30 gün süre içerisinde kefil de uyarılır.
  • Bu süre zarfında da borç hala ödenmediyse kullanıcı adına yasal takip başlatılır. Buna ek olarak gecikme faizi de uygulanır.
  • Ödeme yapılmamaya devam ediliyorsa banka hesaba el koyabilir.
  • Borçlu kişinin araçlarına ve taşınmaz eşyalarına haciz gelebilir. Bu eşya veya araçlar kişiye ait olmalıdır. Kişiye ait olmayan eşya ya da araçlara haciz gelmez.
  • Borçlu, maaşlı çalışan ise maaşının %25′ lik kısmına da haciz gelmektedir. Kredi borcunu ödemeyen kişilerin başlarına gelecek olayları bu şekilde sıralayabiliriz.
  • Krediler ile ilgili çoğunlukla okunmayan Tüketici Kredisi Sözleşmesi Yönetmeliği‘ ni buradan inceleyebilirsiniz.

Ödenmeyen Borç İçin Hukuki Süreç Öncesi

Bankalar yasal süreci başlatmadan önce mutlaka sizinle iletişime geçerler. Bu iletişim sürecini dikkate almanızda fayda var çünkü sonrasında hukuki süreç başlatılır. Banka veya bankanın avukatı ile iletişime geçebilir faiz indirimi talep edebilirsiniz. Hukuki süreç öncesinde krediniz iptal edilir.

Kredi Borcu Yasal Takip Ne Zaman Başlar?

Kredi Borcu Ödenmezse Ne Olur hâlihazırda zaten maddi olarak zorluk çeken birçok vatandaş, Koronavirüs salgını sebebiyle banka kredilerini ödemede daha fazla zorlanmaya başladı. Bu kişiler, farklı borçları kapatmak için yapılan acil kredi başvuruları da ödemelerin düzene sokulmasına yetmeyince “Kredi borcu ne zaman yasal takibe düşer?” diye düşünmekte. Eğer siz de böyle bir problem ile karşı karşıyaysanız ve ev kredisi, taşıt kredisi ya da mevcut farklı ihtiyaç kredisi borcu yasal takip sürecine girmeden ödemenin bir yolunu arıyorsanız, yazımızı dikkatle okumanızı tavsiye ederiz.

Aklınıza takılan soruları yorum olarak atabilirsiniz.  Finansmax her zaman güncel bilgiler sizlerle.

Etiketler: