FinansMAX

Kredi Borcu Devam Eden Ev Satılabilir Mi ?

Sizler için yaptığımız araştırmada elde ettiğimiz verilere göre günümüzde satılan gayrimenkullerin büyük bir kısmı konut kredisi aracılığı ile satış işlemleri gerçekleştirilmektedir.

Tuik verilerine göre  konut kredisi ile satılan evlerin yaklaşık %40 gibi büyük bir miktarı kredi borcu devam eden evlerden oluşmaktadır.

Kredi ile satın almış olduğunuz evinizi veya taşınmaz malınızı kredisi devam ederken satabilir misiniz ? Bu sorunun cevabını araştırdık ve bu makalede sizler için paylaşacağız.

Kredisi Devam Eden Evimi Satabilir Miyim ?

Kredisi borcu devam ev satılabilir mi diye merak ediyorsunuz.Bu sorunuzun cevabı evet yani ev kredisi borcunuz devam ediyorsa bu bir engel değildir ve evinizi gönül rahatlığı ile satabilirsiniz.

Ayrıca bu gayrimenkulünüzü satarak elde edeceğiniz para ile konut kredisini ödeyebilir ve ev üzerinde oluşan banka tarafından tedbir amaçlı konmuş olan banka ipoteğini kaldırabilirsiniz.

Kredi Borcu Devam Eden Konutu Kredi İle Alabilir miyim ?

Kredisi ödenmeye devam eden bir evi almak isterseniz alıcı ve satıcının bankaya müracaat ederek bazı yazılı evrakları imzalaması ve bir kaç anlaşma yapması gerekmektedir. Bankalar arasında bir yazışma gerçekleşicek ve bu süreç tamamlandığında kredi borcu devam eden evi alabilecek durumda olacaksınız.

Peki bu işlemler nasıl gerçekleşiyor ?

  • Öncelikle gayrimenkule talip kişi bankası aracılığı ile konut kredisi çekecek ve onay alması gerekmektedir.Ardından eve eksper gönderilecek ve hangi banka tarafından ipotek ettirildiğine dair not tutacaktır.

Hipotekli Ev Satılabilir mi ?

  • Onaylananan kredinin ardından krediyi onaylayan banka  kredisi devam eden evin  kredi kullandırtan banka ile iletişime geçerek ipotek  kaldırma talebinde bulunacaktır ve gerekli olan teminatın ödemesi yapılacaktır.
  • Bu işlemler tamamlandıktan sonra şube ve bankalar arası imzalar atılacak ve tapuda satış işlemine hazır duruma geleceksiniz.
  • Tapu satışı gerçekleştikten sonra belgelerinizi temin ederek kredi kullanacağınız bankaya iletmeniz gerekmektedir.
  • Onaylanan kredinin tamamı kredi başvurucunun hesabına ödenmek yerine teminat kadarı diğer bankaya ödenir ve  kalan miktar evi satan kişiye ödenmesi için kredi başvurucuya ödenir.
  • Konut kredisinin kapatılması için ipotek kaldırma belgesi krediyi kullandıırlan bankanın şubesinden alınmaktadır.

 

Etiketler: