FinansMAX

Kredi Başvurusu Neden Onaylanmaz?

Kredi Başvurusu Neden Onaylanmaz?

Kredi başvurusu neden onaylanmaz sorusunun tüm detayları için ilk olarak bankaların hangi kriterleri baktığını inceleyelim. Kredi başvurusunun onaylanabilmesi için bankalar birçok kritere bakar. İlk olarak kredi başvurusunun onaylanmama sebebi başvurunun yanlış yapılmasıdır. Bankalar yalnızca kredi notu değil aynı zamanda ödeme alışkanlıklarına da bakarak değerlendirme yapar. Aylık gelirin de etkili olduğu kredi başvuru sonucunda, bu kriter en önemli kriterdir. Ödeme gücünün yüksek olması kredi başvurusunun olumlu sonuçlanması ihtimalini arttırır.

Düşük Kredi Notu

Kredi notu, kredi başvurusunda bulunurken bakılan en önemli kriterlerden biridir. Kredi notunun düşük olması kredi çekmeyi epey bir zorlaştırır. Başvuruda bulunmadan önce kredi notunuzu öğrenmek için Findeks.com sitesini kullanabilirsiniz.  Bankalarla olan ilişkileriniz, bankalardaki ödemeleriniz ve borç limitiniz göz önüne alınarak kapsamlı bir değerlendirme yapılır ve kredi notunuz ortaya çıkar. Kredi notunun yüksek olması durumunda birçok banka size kredi vermek için sıraya girecek.

Aylık Gelir Dengesi

Aylık geliriniz de başvuruda bakılan bir diğer önemli kriterdir. Aylık gelirin yapılan başvuru tutarının üzerinde olması durumunda onay alma şansınız yüksek olacaktır. Ancak aylak gelirinizden daha yüksek bir tutar için kredi başvurusunda bulunuyorsanız ret cevabı alabilirsiniz. Doğru tutarda kredi başvurusunda bulunmak için banka çalışanlarından yardım alabilir ve onların söylediği tutara göre bir başvuru yapabilirsiniz.

Kredi tutarının dışında vadesi de önemlidir. Kredi tutarının yüksek olmasına rağmen vadesi fazla tutulduğunda gelirinizin üzerinde olsa bile başvurunuz onaylanabilir. Uzun vadede ödeyeceğiniz kredinin taksitleri aylık gelirinizi geçmiyorsa sorun yok demektir.

Diğer Sebepler

Bankalarda başvurunun ret cevabı alması için en temel sebep yanlış ve eksik bilgilerle başvuru yapılmasıdır. Bazı durumlarda kişilerin verdiği bilgiler yanlış olabilir. Herhangi bir eksik olması durumunda bankalar, başvuruyu geçersiz sayar.

Aynı zamanda bankanın kara listesinde olmanız da kredi başvurusunda bulunmanıza engeldir. Bunun için kara liste sorgulama yapabilir ve kara listede olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz. Kırmızı kalem olarak da bilinen kara listede olma durumu söz konusuysa hiçbir bankaya kredi başvurusunda bulunamazsınız ve bankacılık faaliyetleriniz durdurulur.

Aynı anda birden fazla başvuru yapmanız durumunda da kredi başvurunuz olumsuz sonuçlanabilir. Bir bankaya üst üste yaptığınız başvuruların hepsinde ret aldığınızda pes etmeyerek tekrar yaptığınız başvurular bankacılık geçmişinize de olumsuz yansıyacaktır.