FinansMAX

Kraken Nedir

Kraken Nedir 

Kraken 2011 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde kurulmuş ve merkezi bu bölgede bulunan bir kripto para borsasıdır. Borsa ticarete kripto para birimi sağlamaktadır. Amerika Birleşik Devletleri eyaletleri ve 176 ülkede kullanabilen ve ticarete uygun 40 kripto para birimini listeleyen güvenilir bir şirkettir. Kraken, vadeli işlem sözleşmeleri ve marj ticareti de hizmetleri sunmaktadır. Şirket Amerika Birleşik Devletleri merkezli olduğu için Amerikan yönetmeliğine uymak zorunda kalmaktadır. Dolayısıyla para teklifinin sınırları bulunmaktadır. Bu konuda yarıştığı diğer bir şirket Binance’dır.

 

Kraken Tarihi ve Kripto Paralarda Güvenlik

 

Kraken kurucusu Jesse Powell, 2011 yılında kripto para borsasında faaliyet gösteren Mt. Gox şikretinin güvenlik ihlallerini takiben Bloomberg News’e bir röportaj verdi. Röportajda Mt.’nin yerine Kraken üzerinde çalışmaya başladığını söyledi. Dolayısıyla Powell bir risk aldı ve şirketi kurdu. Eylül 2013’te Kraken, iki yıllık test ve geliştirmeden sonra piyasaya sürüldü. Başlangıçta  Kraken’in ticaretine başladığı birimler bitcoin, litecoin ve euro oldu. Daha sonra ek para birimleri ve marj ticareti bunların üzerine eklendi. Temmuz 2013’te Kraken, Dijital Varlık Transferi Otoritesi (DATA) Kurulması Komitesi’ni oluşturmak için ödeme sistemini geliştirdi ve dijital para endüstrisindeki diğer ABD’li Amerikan bitcoin oyuncularına katıldı. Komitenin belirtilen amacı, DATA’yı endüstrinin gelecekteki özdenetim organı olarak kurmaktı. DATA ilk yıllık toplantısını Nisan 2014’te gerçekleştirdi. Ekim 2013’te Kraken, Namecoin protokolünde büyük kusurlar keşfettiğini ve kripto para birimini kaldırılıncaya kadar listelemeyeceğini duyurdu

kraken coin

Kripto Paralarda Güvenlik

Eski Kraken CEO’su Michael Gronager, yeni kripto para birimlerinin devreye alınmasına yönelik güvenlik analizi sırasında, alan kayıt sisteminde büyük bir güvenlik açığı ve .bit alan adlarını saldırılara ve yeniden atamaya duyarlı bırakan bir hata tespit etti. Kusurlar kısa sürede giderildi ve Namecoin Kraken borsasında listelenmiş olsa da, işlem hacimlerindeki düşüşten iki yıl sonra listeden çıkarıldı. Uzmanlara göre kripto paralarda ‘‘güvenlik stratejisi nasıl olmalıdır?’’ sorusunun aslında net bir cevabı yoktır. Piyasadaki birçok büyük oyuncu ve ulusötesi şirket değişik güvenlik tedbirleri ve bu tedbirler aracılığıyla oluşturduğu fiyatlama modelleri üzerinde durmaktadır.

 

Kraken nedir?

Kraken, kripto para ticaretinin kolay bir biçimde yapılmasını sağlayan ve San Francisco (ABD) merkezli bir kripto para borsasıdır.

Kraken güvenli midir?

Kraken, Mayıs 2017 yılında DdoS saldırılarının kurbanı oldu ve müşterilerine büyük kayıplar yaşattı. Ancak bu müdahale haricinde sistemin bir güvenlik açığının olmadığı belirtilmektedir.

Etiketler: