FinansMAX

Köye Dönüş Devlet Desteği Nasıl Alınır?

Modernleşme ve şehirleşmenin arttığı yirminci yüzyılda köyden kente göçler çok fazla yaşanmıştır. Bunun sonucu olarak ise şehirlerde işsizlik hızla artarken diğer yandan da köylerdeki tarım ve hayvancılık üretimleri de düşmüştür. Birçok ülkede köylerdeki üretimin artması için projeler geliştirilmiştir. Türkiye’de köyüne dönerek hayvancılık ve tarım alanında çalışmak isteyenlere 30 bin TL hibe ve kredi verilmeye başlanmıştır. Bu projeler kapsamında koyun ve keçi (küçükbaş) için 30 bin TL hibe, manda, inek, düve, sığır (büyükbaş) için 30 bin TL kredi verilmektedir. Tavuk, hindi, ördek, kaz, diğer kümes hayvanları için 30 bin TL kredi verilmektedir. Bunların dışında tarımsal üretim için kapama meyve bahçelerine, kültür mantarı yetiştiriciliğine, tıbbi ve aromatik bitkiler yetiştirmek isteyenlere, seracılığa ve fide, fidan, süs bitkisi yetiştiriciliğine köye dönüş desteği verilir. Peki, köye dönüş devlet desteği nasıl alınır?

Köye Dönüş Devlet Desteği Nasıl Alınır, Şartlar Nelerdir?

Eğer siz de hayvancılık ve tarım ile ilgili bir plan yapıyorsanız ve ekonomik desteğe ihtiyaç duyuyorsanız. Köye dönüş devlet desteği nasıl alınır, destekleme için şartlar nelerdir? Şartları öğrenmeli ve başvurunuzu yapmalısınız. Öncelikle başvuranların 18-40 yaş aralığında, herhangi bir yerde çalışmayan, öğrenci olmayan, vergi mükellefi olmamak gerekir. Bunun yanında bu proje ile ilgili başka bir hibeden yararlanmamış olunması, erkek adaylar için askerliğin yapılması gerekmektedir. Bu şartlara uyan adaylar destekleme için başvuru yapabilir. Eğer adaylar evliyse eşlerinin de şartlara uyması koşuluyla başvuru yaparlar. Desteklemeye hak kazanıldıktan sonra ise taahhütname kabul edilerek hibe veya kredi alınır. Başvuru yapıldıktan sonra eğer size hibe veya kredi çıkarsa bu desteklemeyi aldıktan sonra iki yıl içerisinde yatırımı yapmalısınız. Genç çiftçi proje destek programı için gerekli evraklar nelerdir? Dilekçe, taahhütname ve değerlendirme kriter tablosu sitede bulunmaktadır ve buradan elde edebilirsiniz. Ek olarak ise SGK’dan çalışmadığınıza dair belge, kimlik fotokopisi, proje yerinin tapusu veya kira sözleşmesi, eğer varsa projeyle ilgili eğitim belgesi, varsa coğrafi işaret belgesi, ikametgah ve okur yazarlık belgesi gereklidir.

Destekleme İçin Başvuru Süreci

Köye dönüş destek kredisi nasıl alınır?” sorusunu cevapladık ve genel bilgilerden bahsettik. Önemli bir diğer aşama ise başvurudur. Destekleme için öncelikle ön başvuru yapılır. İnternet sitesinden üye olmalı ve daha sonra proje başvurusuna girmelisiniz. (https://gencciftci.tarim.gov.tr) Proje bilgilerini doldurduktan sonra, arazi bilgilerini kaydetmeliyiz (en az iki dekara arazi, arazi size ait olabilir veya kiralık olabilir. Böylece ön başvuru tamamlanmış olur, artık kesin başvuruya geçilebilir. Kesin başvuru için Tarım ve Orman Müdürlüğüne hitaben yazılan dilekçe, Çiftçi Taahhütnamesi, Değerlendirme Kriter Tablosu ve sitede belirtilen ek belgeler toplanmalı ve İl veya İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğüne belgeleri vererek başvuru yapılabilir. Adımları takip ederek başvurunuzu tamamlarsınız.

[wp-faq-schema title=”Kullanıcılar Bunları da Sordu” accordion=1]

 

Etiketler: