FinansMAX

Kosgeb Nedir Nasıl Başvurulur

KOSGEB Nedir? Nasıl Başvurulur?

KOSGEB kendi işini kurmak isteyen yeni girişimcilere yeni bir ticaret hayatının kapılarını aralamaktadır. Yeni ticaret hayatına atılmak isteyen yeni kuruluş yapmak isteyen girişimcilerin akıllarındaki sorulardan birisidir KOSGEB. Girişimcileri desteklemek aracıyla 1990 yılından beri hizmet vermeye devam etmektedir. Verilen bu hizmetle birlikte küçük işletmelere destek sağlanıp ekonomiye katkıda bulunmaları sağlanır. KOSGEB sanayi bakanlığına bağlı özerk bir kuruluş olmaktadır. Bu hizmet yeni girişimciler için alınması gereken maddi hizmettir.

KOSGEB’e Nasıl Başvurulur?

KOSGEB NedirKOSGEB kurumunun vereceği bu krediden faydalanmak isteyenlerin yapması gerekenler vardır. Bu işlemler çok basit birkaç adımdan oluşmaktadır.

Öncelikle kuruma ait olan web sitesine giriş yapılarak kayıt işlemleri bölümünden kişi kaydını yapmalıdır.

Sonrasında ise işletmenin KOBİ olup olmadığına bakılmaktadır. Bunu için KOBİ beyannamesi doldurulmalıdır.

Daha sonra yapılan bu beyannameyle birlikte KOSGEB uzmanları devreye girmektedir. İşin uzmanları beyannameyi inceleyip değerlendirdikten sonra başvuruda bulunan kişiye dönüş sağlamaktadır.

Başvuruda bulunan kişi işin uzmanları tarafından eğer olumlu sonuç aldılarsa uzmanlara yapacakları iş hususunda danışabilmektedirler.

KOSGEB Kredisi Başvuru Şartları Nelerdir?

  • KOSGEB kredisine başvuru yapabilmek için 18 yaşından büyük olma şartı aranmaktadır.
  • KOSGEB kredisine başvurabilmek için bir diğer şart ise Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmaktır. Şayet yabancı uyruklu biriyseniz bu krediyi alamazsınız.
  • Destek talebinde bulunan kişilerin ve ortaklarının daha önce bu kredi için talepte bulunmamış olmaları gerekmektedir.
  • Girişimcilik eğitimini almaları gerekmektedir. Bu eğitim alındıktan hemen sonra sertifika alınmalı ve işlemler tamamlanmalıdır.
  • İŞGEM birlikteliğinde bulunan yeni iş kurmak isteyen girişimciler 1 yıl içerisinde işletme açmış olan kişilerden yararlanabilmektedir.
  • İşletme en geç 2 yıl içerisinde tamamlanmalıdır aksi takdirde bu işlem olmaz.

kosgeb

KOSGEB’ E Kimler Başvurabilir?

Tabi ki KOSGEB’e her başvuranın başvurusu alınmamaktadır. Yukarıda birkaç şartlarından zaten bahsetmiştik. Sanayi bakanlığı bu hususta birkaç şart aramaktadır.

Aranan kriterler şunlardır;

  • Firmasının tanıtımını yapma arzusunda olanlar
  • Çalıştırdığı işçiler dışında işçi almak isteyenler
  • Çalıştırmış olduğu personeline yaptıkları iş hususunda eğitim vermek isteyen kişiler
  • Kurulan işletmesinde makine ve benzeri şeylerde ihtiyacı olanlar

 

 

Etiketler: