İş Fikirleri

KOSGEB İş Kurma Kredisi

Kosgeb İle Nasıl İş Kurulur? Bu Yazımızda...

İş yeri kurmak ve kendi işinizin patronu olmak gibi bir isteğiniz varsa bir banka veya bir kişiden teminatınız olmadan sermaye alamazsınız. Ancak bu noktada Türkiye’de başarı ihtimali yüksek olan projelere KOSGEB destekleme sunar. KOSGEB iş kurma kredisi adı altında verilen bu destekleme, üretimi ve satışları arttırmayı hedefler. Amaç bu halkın sahip olduğu önemli projeleri hayata gerçekleştirmek ve bu yol ile Anadolu halkının üretimine destek sağlamaktır. Bu proje birçok farklı sektörde olabilir, örneğin tarım, hayvancılık, gıda ya da turizm olabilir. Bu sektörlerde bir mağaza, restoran, otel, kamp alanı, ekim dikim, mandıra gibi pek çok farklı iş kurulabilir. Bu kurduğunuz işler için de KOSGEB’den destekleme alabilirsiniz, tabi ki destekleme tüm maliyeti karşılamak anlamına gelmez bunun yerine belli bir oranda öz sermaye ve belli bir oranda KOSGEB hibesi ve kredisi olarak gerçekleşir. KOSGEB bugüne kadar bu proje kapsamında birçok restoran, mağaza, dükkan kurulmasına yardımcı olmuş, halkımızdan pek çok kişinin kendi işinin patronu olmasına vesile olmuştur.

KOSGEB İş Kurma Kredisi, Nasıl Alınır?

 KOSGEB iş kurma kredisi adı altında birçok kişiye destekleme verir ve girişimleri destekler. 2020 yılı için ise iki farklı girişimcilik programı altında KODGEB kurulacak olan işleri destekler. Bu desteklemeler: hibesi bu yıl 50 binden 60 bine çıkarılan Geleneksel Girişimcilik Destek Programı, ikincisi ise 225 bin TL hibe verilen İleri Girişimcilik Destek Programıdır. Geleneksel Girişimcilik ile 60 bin hibeli destekleme başvurusu yapmak için Geleneksel Girişimcilik Eğitimi ile eğitim sertifikası almalıdır. Bunun yanında başvuru yapacak olan kişi KOSGEB sitesinden destekleme verilen sektörleri incelemeli ve desteklenen bir sektörde proje planlayarak bu proje için destekleme talep etmelidir. Destekleme talep etmeden önce kişiler bir öz sermaye de oluşturmalıdır, öz sermaye olmadan yalnızca KOSGEB desteklemesi ile iş kurma eylemi gerçekleşemez.

KOSGEB Sıfır Faizli İş Yeri Kurma Kredisi

KOSGEB iş yeri kurma kredisi olarak sıfır faizli kredi almak istiyorsanız iş yerinizi kendi öz sermayeniz ile kurmuş olmanız ve daha sonra geliştirme için başvuruda bulunmanız gerekir. Başvuru yapmak için ilk olarak KOSGEB veri tabanına kayıt olmanız gerekir. Sisteme kayıt olduktan sonra e-devlet aracılığıyla giriş yaparak Geleneksel Girişimcilik Destek Programı ve İleri Girişimcilik Destek Programı seçeneklerinden birini seçerek başvuru yapmanız gerekir. Başvuru da almış olduğunuz form ve işletme giderlerini gösteren harcama faturaları ile kendi kurumunuza müracaat ediniz. Daha sonra size bildirilen günde projenizi sunarak onay almanız gerekir. Eğer projeniz onay almazsa yaptığınız başvurunun bir önemi kalmayacaktır. Eğer projeniz de kabul olursa hibenizi kısa süre içerisinde alabilirsiniz.

Kullanıcılar Bunları da Sordu

KOSGEB ile hangi sektörlerde iş kurabilirim?

KOSGEB her sektöre koşulsuz şartsız destekleme sağlamaz. KOSGEB işyeri, dükkan, mağaza açmak, hayvancılık, tarım veya benzeri bir sektörde para kazanmak, kendi işini kurmak isteyenler için belirli bir destekleme sağlar ancak bu destekleme herkese verilmez. Destekleme almak için iyi bir projeniz olmalı ve desteklenmeye değer görülmelidir. Bu sistemin amacı verilen desteklemelerin gerçekten üretime dönmesi için doğru yerlere yönlendirilmesidir.

KOSGEB maliyetin ne kadarını sağlamaktadır?

KOSGEB’e iş yeri kurmak için destekleme başvurusu yaparsanız sizden belirli bir ana sermayenin varlığını talep ederler. Yani maliyetlerin tamamını karşılamaları gibi bir durum söz konusu değildir. Ödemeler projeniz kabul edildiği anda başlamaz bunun yerine siz harcamalarınızı yaptıktan sonra faturalarınızı kuruma götürerek gerekli olan ödemeleri alırsınız.

Etiketler

Hamdi

FinansMAX Yöneticisi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı