FinansMAX

KOSGEB Destekleri Nelerdir? Kimler Faydalanabilir?

KOSGEB’den Kimler Faydalanabilir?

KOSGEB, girişimcilik destek programlarıyla birçok kişiye umut oluyor. Bu destekleri kullanabilmek için istenilen şartlara uyulması durumunda KOSGEB desteği alınabilir. Sunulan krediler ve verilen hibe destekleri, kendi işini kurmak isteyen veya daha önceden kurmuş ve geliştirmek isteyen kişilere veriliyor. KOBİ niteliğindeki işletmelerin faydalanabileceğiniz destekler, işletmelerin kurulması ve geliştirilmesi için gereken tüm yardımları sağlıyor. KOSGEB’den kimler faydalanabilir sorusunun cevabı ise KOBİ niteliğindeki işletmeler oluyor.

KOSGEB Desteklerinin Kullanım Alanları ve Özellikleri

KOSGEB faizsiz kredi ve hibe destekleri yeni kurulan işletmeler ve halihazırda bulunan işletmelerin geliştirilmesi için yapılan harcamaları kapsar. Aynı zamanda KOSGEB engelliler, kadınlar, gaziler ve şehit yakınları için özel kontenjanlar ayırır.

İşletmelerin kuruluş giderleri, donanım harcamaları, tadilat masrafları, kira masrafları, açılış izinleri, makine ve teçhizat giderleri, altyapı harcamaları gibi giderler için KOSGEB desteklerinden yararlanılabilir. İşletmenin genel harcamalarının %70 kadarı KOSGEB destekleri kapsamında karşılanır. Ancak bu desteklere hammadde ihtiyaçları dahil değildir. Temel harcamalar, tadilat gibi kuruluş giderleri için kullanılan destekler, işletmenin projesine göre farklılık gösterir.

KOSGEB kredi desteklerinde belli bir limit vardır ve bu limit kredinin kullanılacağı alana ve işletmenin büyüklüğüne bağlı olarak değişir. Girişimcilik destekleri, faizsiz kredi ve hibe desteği türlerine göre limitler farklıdır. KOSGEB faizsiz kredi verilirken işletmelerin altyapısı ve teknolojik donanım büyüklükleri dikkate alınır ve mikro ölçekte teknolojik altyapı ile kurulacak olan işletmelere maksimum 100 bin TL faizsiz kredi desteği verilir.

Orta ölçekli teknolojik altyapı ile kurulacak olan işletmeler için ise bu tutar 200 bin TL iken büyük ölçekli teknolojik altyapılı işletmeler 300 bin TL’ye kadar faizsiz kredi desteği alabilir. Belirtilen kredi limitlerinin üzerine çıkılmaması şartı ile girişimcilerin talep ettiği tutarda destek sağlanır.

KOSGEB hibe destekleri için ise limit 50 bin TL’dir. Çok yüksek teknoloji altyapısı bulunan işletmelerde ise çıkan ödenek maksimum 65 bin TL’dir. Hibe desteklerinin geri ödenmesi KOSGEB tarafından talep edilmez ve bu yüzden yüzde kaç hibe desteği alınabileceği KOSGEB tarafından kararlaştırılır.

KOSGEB Hibe ve Kredi Desteği Almanın Şartları

KOSGEB desteği başvuru şartlarını sağlayan kişiler, talep edecekleri alanda kendilerine ait bir işletme kurmak için destek alabilirler. Girişimcilik destekleri için istenilen koşullara bakıldığında ilk olarak başvuru yapacak kişilerin 18 yaşını tamamlanmış ve Türk Vatandaşı olması gerekiyor. Yabancı uyruklu kişilerle iş kurmak isteyen T.C. vatandaşları KOSGEB girişimcilik destekleri fırsatından yararlanamazlar.  Başvuru aşamasında istenilen evrakların eksiksiz olması ve zamanında teslim edilmesi de desteği almak için gerekli şartlardan biridir.

KOSGEB’in sağladığı uygulamalı girişimcilik eğitimlerine katılan kişiler de eğitim sonrasında sertifikalarını almalıdırlar. Girişimcilik sertifikası olmayan kişiler işletme kursa da KOSGEB desteklerinden faydalanamaz ve sertifika alındığında ilk yıl işletmeler kurulmalıdır.

İşletmelerin kurulması için gereken tüm haramalar faturalı şekilde yapılmalıdır. Faturasız olan işlemler KOSGEB tarafından karşılanmaz. KOSGEB kredisi talep eden kişiler, daha önce farklı bir devlet desteği kullandıysa bu destekten yararlanamaz. Kurulmuş olan bir işletmeye dahil olmak isteyen kişiler de yine destek programlarına dahil değildir.

Destek talep edilen sektör için son bir yılda işletmesi bulunan kişilerin ve işletmelerin üçüncü dereceye kadar olan yakın akrabalara devir işlemi gerçekleştirmeleri durumunda devralan kişiler de KOSGEB desteklerinden yararlanamaz.

KOSGEB girişimcilik destekleri kullanılarak kurulan işletmeler, 3 yıl boyunca KOSGEB tarafından kontrol edilir. 3 yıl içerisinde işletmenin kapatılması veya başka birine devredilmesi söz konusu değildir. Başvuru yapan kişiler için belirtilen şartlar, kurulan işletmeye ortak olan kişiler için de geçerli olur.

KOSGEB Destek Başvurusu İçin Hangi Evraklar İstenir?

KOSGEB destek başvurusu için kuruma teslim edilmesi gereken bazı evraklar vardır. Bunlara bakıldığında;

 • KOSGEB desteği talep eden kişi veya kişilerin kimlik belgelerinin veya sürücü belgelerinin aslı ve fotokopisi,
 • KOSGEB girişimcilik eğitimlerinden alınan sertifika,
 • KOSGEB destek talep formu,
 • Sektöre özgü olan ruhsat ve gerekli izinler,
 • İşletmelerin ikametgâh kayıtları,
 • KOSGEB girişimci iş planı örneği,
 • İşletmenin kurulması için gerekli olan izin belgeleri,
 • Eğer varsa ortaklara ait kimlik fotokopileri,
 • Vergi levhasının fotokopisi,
 • İşletmenin dahil olduğu sektörün oda kayıt belgesi,
 • İşletmeye ait tapu veya kira sözleşmesi,
 • Yıllık gelir tabloları ve bilanço örnekleri,
 • İşletmelerin ortakları için noter tasdikli imza sirküleri örnekleri istenen evraklardır.

KOSGEB Destek Başvuruları Nasıl Yapılır?

KOSGEB destek başvuru için istenen belgeler hazırlandıktan sonra KOSGEB’in internet sitesine girerek adreste yer alan veri tabanına tıklanmalıdır. Kurulacak olan işletmenin bilgileri buradaki veri tabanı giriş sistemine kaydedilmeli ve ana sayfada yer alan “Destek Talep Formu” seçeneğindeki form doldurularak çıktısı alınmalıdır. Hazırlanan diğer evraklar ile birlikte form da alınarak KOSGEB İl Müdürlüğü’ne başvuruda bulunulmalıdır.

KOSGEB Müdürlüğü’ne belgeler teslim edildikten sonra müdürlüğün belirlediği tarihlerden biri seçilmeli ve iş planı sunumu hazırlanmalıdır. İş planı sunumu yapıldıktan sonra KOSGEB destek başvurusu kabul edilir ve inceleme süreci başlar. Görevliler, kurulan işletmeyi incelemeye gelir ve sunulan belgelerin işletme ile uyumlu olup olmadığına bakılır.

KOSGEB desteklerine uygun olduğuna karar verilen işletmeler veri tabana dahil edilir. Uygun olmayanların başvuruları ise geri çevrilir. İş planında başka bir işletmeden alınan kopya içerik veya asılsız bilgilerin yer alması durumunda KOSGEB başvurusu iptal edilir.