FinansMAX

Kısa Çalışma Ödeneği Nedir? Nasıl Kullanılır?

Kısa çalışma ödeneği çalışanlar için çok önemli bir kavram olmasına rağmen hem işveren hem de çalışanların çoğu bu durumdan habersiz. Kısa çalışma ödeneği nedir? Nasıl kullanılır? Bugün size bahsedeceğim konu bu. Kısa çalışma ödeneği afet, büyük ekonomik kriz ya da şuan içinde bulunduğumuz gibi bir salgın durumunda kullanılabilir. Kısacası kısa çalışma ödeneği için çalışma saatlerinde zorunlu sebepler nedeniyle üçte birlik bir azalma yaşanırsa veya çalışma yerinde faaliyetin tamamen ya da kısmen 4 hafta askıya alınmasıyla alınabilir.

Kısa Çalışma Ödeneği Nedir? Nasıl Kullanılır? Nasıl Başvurulur?

Kısa çalışma ödeneği nedir? Nasıl kullanılır? Kısa çalışma ödeneği iş veren tarafından yapılan bir başvuru ile alınır. Amaç iş yerini olumsuz etkileyen ve uzun bir süre işi durduran veya yavaşlatan durumlarda hem işverene hem de çalışana yardımcı olmak amacıyla yapılan bir ödeme türüdür. İşsizlik ödemeleri altında yapılır. Temel amaç kriz durumlarında iş verenin zorda kalmaması ve dolayısıyla işten çıkarma veya maaşları ödeyememe gibi durumları engellemektir. Aksi durumlarda işçiler para alamıyorlar ya da işten çıkartılıyorlar, iş verenler ise büyük ekonomik sorunlarla karşı karşıya kalıyor.

Kısa Çalışma Ödeneği Nedir? Nasıl Kullanılır? Koşullar Nelerdir?

Kısa çalışma ödeneği nedir? Nasıl kullanılır? Başvuru için ilk koşul; kısa çalışma ödeneği başvurusunu işçi değiş işveren yapmalıdır. Başvuru yapılırken çalışmanın azalması veya kısmen ya da tamamen durmasının nedeni belirtilmelidir. Eğer neden geçerli değilse ya da neden belirtilmezse ödenek beklemeniz de zaten doğru olmayacaktır. Ama zorunlu sebep kabul edilirse ödenek verilebilir. Ödenek verilmesi için işin 4 haftalığına tamamen ya da kısmen durması veya iş yerinin çalışma saatlerinin üçte biri oranında durması yeterli olacaktır. Bu ödenek ile en azından kısa bir süre için çalışan ve iş yeri sahiplerinin ekonomik yükü alınabilecektir.

[wp-faq-schema title=”Kullanıcılar Bunları da Sordu” accordion=1]

 

Etiketler: