FinansMAX

Katılım Hesabı Nasıl Açılır

Katılım Hesabı Nasıl Açılır?

Hepimiz birikimlerimizi yatırımlarıma dönüştürmek isteriz bu yüzden katılım hesabı açmak işimize oldukça yarayacaktır. Hadi gelin hep beraber katılım hesabı nedir öğrenelim.

 Katılım Hesabı Nedir?

Kar ve zarara katılma konusuna göre TL ve ya dolar, euro altın vb. türden açılan hesaplardır. Katılma hesabına katılan bireyler ilk zamanlarda düzenli bir bütçe sözünde bulunulmaz ya da anapara garantisi verilmez. Açılan hesabınız da bulunan bütçeniz, faizsiz şekilde çeşitli iş alanlarının bütçe desteğinde kullanılır ve elde edilen kâr, önceden belirlenen bir miktara göre sahiplerine dağıtılır. Vade sonunda toplanan gelirden stopaj kesintisi gerçekleştirilir. Paranızı değerli hale getirmek istiyorsanız hiç katılma hesabı açmayı düşünür müsünüz? Açtığınız katılma hesabındaki bütçeniz; sanayi, ticaret ve hizmet gibi bir çok sektörün finansman desteği için kullanılmaktadır. Bütçenizin gerçek sektörlerde kulanılması sonunda oluşan kar-zarar ortaklığında yatırım sonuçları paylaşılmaktadır.

 Neden Katılım Hesabı Açılmalıdır?

Katılma hesapların da vadeli hesaplar da olduğu gibi faiz yoktur.

Yatırımlarınızda kendiniz gibi çalışarak işleyen sektörlere bütçe desteği olarak değerleniyor. Bütçe desteği yaptığınız sektörler sayesinde paranız ülke ekonomisine hızlı şekilde katkı da sağlamaktadır.

 Vadeli Hesap Ve Katılım Hesabı Arasındaki Fark Nelerdir?

Katılım hesabında vadeli hesaptaki gibi faiz yoktur.

Katılım hesabında bütçeniz işletileceği sektördeki kâr ya da zarar değerlendirilir ve soncunda alınacak kâr her zaman net olmaz.

Vadeli hesaplar da bütçeniz faize göre artar ve ay sonunda bütçenizde ne kadar artış olacağı tahmin edilir.

Katılım Hesabı Nasıl Açılır

 Katılım Hesabı Özellikleri Nelerdir?

Katılım hesapları bankadan bankaya değişiklik gösterir. En bilindik özellikleri şöyle sıralayalım.

– Katılım hesapları TL altın ve yabancı paralar türünde açılabilir.

– Klasik,gümüş ve platin gümüş vb. gruplar bulunur.

– Kazançlarınız vade sonunda belli olur.

 Altın Katılım Hesabı Özellikleri Nelerdir?

Altın katılım hesabı, gram türünde ve şahısların istediğiyle vade uzunluklarıyla yatırılarak hem kâr payı hem de altının değer kazanmasını sağlayan hesap türleridir.

Altın katılım hesabı bankalar arasında değişiklik gösterse de 1 ay vadeli altın katılma hesabı asgari 50 ve ya 100 gram altın ile açılmaktadır.

Hesaba yatırılan para gram altına çevrilerek gram getirisi hesaplanmaktadır.

Yasal zorunluluk gereği kârın brüt kazancı üzerinden gelir vergisi kesilir.

 

Etiketler: