FinansMAX

İş Bankası ATM’sinin Para Yutması Durumunda Ne Yapılmalı?

İş Bankası ATM’sinin Para Yutması Durumunda Ne Yapılmalı?

İş Bankası müşterileri çeşitli para yatırma ve çekme işlemlerinde ATM’lerin para yutma problemi ile karşı karşıya kalabilirler. Bu sorunların en çok kare kod ya da bluetooh gibi henüz gelişen yeni özellikler üzerinden işlem yapılması halinde karşılaşıldığı görülmüştür.

İş Bankası ATM’sinde para sıkışması yaşanması halinde müşterinin sakinliğini koruması ve 7-8 dakika beklemesi gerekir. Çünkü bazen bankamatiğin parayı yuttuğu düşünülse bile asıl sorun sadece bankamatiğin yavaş çalışıyor olmasıdır. Böyle bir durumla karşı karşıya kalmış pek çok müşteri, panikleyip ATM’yi derhal terk ederek, ATM’nin geç bile olsa verdiği parayı alamamaktadır. Ayrıca ATM parayı verdiğinde de orada olmamanız halinde bankamatikteki paranın kötü niyetli kimselerin eline geçmesi durumunda da mağduriyet yaşanmaktadır.

İş Bankası Çağrı Merkezine Başvurun

Eğer bankamatiği 8-10 dakika kadar beklediyseniz, artık İş Bankası çağrı merkezini arayarak durum bildirmeniz gerekmektedir. İş Bankası ATM’sinde para sıkışması sorunu ile karşı karşıya kaldığınızda İş Bankası çağrı merkezine ulaşmak için 444 02 02’yi tuşlamanız yeterlidir. Daha sonrasında telesekreter menüsü ve bilgilendirmesi dinlendikten sonra 0 tuşlanarak müşteri hizmetlerine yönlendirme sağlanır.

Buna ek olarak İş Bankası çağrı merkezi, sesli yanıt sistemini uygulamaktadır. Sesli yanıt sistemi sayesinde eğer dilerseniz, “Müşteri temsilcisine bağlanma istiyorum” diyerek de müşteri temsilcisi ile görüşebilirsiniz.

Müşteri temsilcisi ile görüşmeniz başladığında paranızın hangi ATM’de sıkıştığı ya da yutulduğunu söylemelisiniz. Ayrıca ATM’nin bağlı bulunduğu şubenin de adresi bildirilmelidir. Eğer bu adres bilinmiyorsa, ATM’lerin üstünde yazmakta olan tanımlayıcı ATM kodu söylenmelidir. Buna ek olarak ATM’de gerçekleştirilen işleme ait başka detaylar da müşteri hizmetlerine anlatılmalıdır. Bu detaylar işlem onayı verdiğinizde saatin kaç olduğu ve ATM’ye ne kadar para yatırdığınız gibi bilgilerden oluşmaktadır.

Bu konuşmada İş Bankası müşteri temsilcisi yaptığınız bu görüşmeyi kayıt altına alır ve yaşmış olduğunuz problemin çözülmesi için bir dosya kaydı açar. Bankamatiğin 2.000TL gibi büyük meblağları yutması sıkışması durumunda size bir referans numarası verilmektedir. Basitçe tanımlamak gerekirse size verilen bu referans numarası yaşanan sorunun kimlik numarası gibi görülebilir. Sahip olduğunuz referans numarası aracılığıyla sorununuzla ilgili son durumu dilerseniz internet üzerinden, ya da şube üzerinden sorgulamanıza imkân tanınmış olur.

İş Bankası Şubesine Doğrudan Başvurun

İş bankası ATM’sinin paranızı yutması halinde derhal müşteri hizmetlerinin aranmasının ardından eğer mümkünse yapılacak en doğru şey vakit kaybetmeden İş Bankası ATM’sinin bağlı olduğu İş Bankası şubesine gitmektir. Burada bir şube görevlisi ile yaşadığınız mağduriyetinizi paylaşarak yardım isteyebilirsiniz. Şubede sıkışan paranızın iadesini istediğinizi belirten bir form doldurulur.

Söz konusu para iadesinin gerçekleştirilmesi için İş Bankası ATM’sinin boşaltılması ve bu boşaltım sırasında yapılan sayımlarda kayıtlarda görünenden fazla para çıkması gerekmektedir. Böylelikle yanlış işlem yapıldığı anlaşılarak arada çıkan fark para iadesi olarak mağdura geri verilir.

İade işlemi gerçekleştirilmeden önce paranın gerçekten talep eden kişiye ait olup olmadığını kontrol etmek için ATM kamera kayıtları ve başvuru yapan kişinin müşteri temsilcisine ilettiği işlem bilgileri incelenir. İadenin gerçekleşmesi için 1-2 hafta süre gerekmektedir.

İş Bankası ATM’sinde param kaldı” diyen pek çok İş Bankası müşterisi olması sebebiyle, para iadesi sürecinin kısalması için düzenli aralıklarla çağrı merkezini arayabilir ve internet üzerinden iletişim formları ve mail yoluyla durumunuzu belirtebilirsiniz. Tüm bu işlemleri yapmanız sizin önceliğinizi arttırmak konusunda yardımcı olabilir.

Ayrıca şunu da belirtmek gerekir ki, İş Bankası ATM’sinde para sıkışması probleminde küçük meblağlarda kayıplar daha çabuk geri alınabilirken, büyük meblağlardaki kayıplar daha uzun süre almaktadır.

İş Bankası ATM’sinin Para Yutmaması İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

İş Bankası ATM’sinde pata yutma problemi ile karşılaşmamak için dikkat gereken birkaç konu vardır. İlk olarak para haznesine koyduğunuz paranın geçerli ve hasarsız olduğu konusunda emin olmalısınız. İş Bankası ATM’leri yırtık, çok fazla kırışmış, yıpranmış ve ıslanmış banknotları kabul etmemektedir.

Buna ek olarak yatırdığınız paranın İş Bankası ATM’sine düz ve açık bir şekilde yerleştirildiğine de dikkat edilmelidir. Örnek olarak paranın ikiye katlanmış olarak İş Bankası ATM’sine yerleştirilmesi ile İş Bankası ATM’si yatırdığınız parayı yutabilir veya sıkıştırabilir.

İş Bankası ATM’si Kredi Kartınızı Yutarsa Ne Yapmalısınız?

İş Bankası ATM’sinin kredi kartı yutması durumunda yapılması gereken işlemler İş Bankası ATM’sinde para sıkışması sorununda yapılacak işlemler ile aynı adımlara sahiptir. İlk olarak müşteri hizmetleri aranarak durum bilgilendirmesi yapılır, sonrasında da size en yakın İş Bankası şubesine gidip durum ile ilgili form doldurulur. Ancak bazı riskli durumlarda İş Bankası kredi kartıının kurtarılması mümkün olmadığı için iptal edilmesi gerekmektedir. Kredi kartının iptali işlemi, yine aynı şekilde telefon üzerinden yapılabileceği gibi şubelerde de kolaylıkla yapılmaktadır. Ayrıca günümüzde gelişen teknoloji sayesinde İnternet bankacılığı ve İşCep aracılığıyla da kredi kartı iptal işlemleri gerçekleştirilebilir. Eğer kartınızda para varsa, paranızı kaybetmek ile ilgili endileşenmenize gerek yoktur. Paranız ve daha önceden kazanmış olduğunuz puanlar almış olduğunuz yeni karta kolayca aktarılmaktadır.