FinansMAX

İnternet Bankacılığından Altın Alıp Satmak Mümkün Müdür?

İnternet Bankacılığından Altın Alıp Satmak Mümkün Müdür?

Günümüzde neredeyse tüm bankacılık hizmetlerinin hızlı ve güvenli bir şekilde gerçekleştirildiği internet bankacılığı hizmeti her bankanın kendi müşterilerine sağlamış olduğu ücretsiz bir araçtır. İnternet bankacılığında gerçekleştirilen para transferleri ve ödemelerin yanı sıra yatırım yapmak isteyen banka müşterileri için de çeşitli özellikler sunulmaktadır.  Burada söz konusu olan yatırım hizmeti için kullanıcılar sahip olduğu yatırım hesapları aracılığıyla altın satın alabilirler. Üstelik bu hizmet belli bir zaman sınırlamasına tabii olmadan, 7/24 sınırsız bir şekilde verilebilmektedir.

Altın, yüzyıllardır en çok tercih edilen ve en çok güvenilir olan yatırım aracı olurken, uzun vadede kazancının çok olduğu da bir gerçektir. Bu sebeple ülkemizde yatırım denince akla gelen ilk yatırım aracı her daim altın olmaktadır. Gün geçtikçe değeri artan, ayrıca yatırımcılarına da yatırmış oldukları parayı fazlasıyla geri döndüren ve getirisi oldukça yüksek olan altın, bugün bankalar aracılığıyla da satın alınabilmektedir. Bankaların bu işe dahil olması ile birlikte bireyler altın ile yatırım yapma konusunda tetiklenmiştir.

İnternet Bankacılığı Üzerinden Nasıl Altın Alınıp Satılır?

İnternet bankacılığı aracılığıyla altın satın almak isteyen bireylerin işlem yapabilmeleri için ilk yapmaları gereken bankaları aracılığıyla bir altın yatırım hesabı açmalarıdır. Burada söz konusu olan Altın yatırım hesapları, banka şubeleri aracılığıyla açılabilir ya da internet bankacılığı kullanılarak da kolayca açılması mümkündür. Vadesiz mevduat hesaplarının sahip olduğu kart gibi bir kullanımın altın hesaplarında söz konusu olmaması sebebiyle banka şubesine gidilmesi şart değildir.

Bankanızdan vereceğiniz altın yatırım hesabı açılması için talimat verdiğiniz zaman, açılan altın yatırım hesabınız vadesiz mevduat hesabınız ile bağlanır. Böylelikle altın alım ve satım işlemleri gerçekleştirilmesi sırasında gerçekleştirilen işlemler hızlandırılmış olur. Hesap açma işlemlerinin ardından, internet bankacılığı üzerinden altın alışverişi gerçekleştirilebilir. Altın alımı yapabilmek için, güncel altın fiyatına karşılık gelen tutarın, daha öncesinde altın yatırım hesabına bağlanmış olan vadesiz mevduat hesaplarında yer alması gerekmektedir. Eğer bu durum söz konusu değilse işlem tamamlanamayacaktır.

İnternet bankacılığı ile altın alıp satmak isteyen bireylerin dikkatli olması gereken hususların başında hafta sonları ve mesai saatleri dışındaki zamanlar gelmektedir. Bunun sebebi çeşitli bankalarda bulunan altın hesabınız ile hafta sonları ve mesai saatleri dışında altın yatırımı yapmak istediğinizde, bankanız güncel altın fiyatları üzerinden bir değer belirler ve sadece bu fiyat ile işlem yapabilmeniz mümkündür. Bu durum da işlem yaptığınız fiyatın normal fiyatlar ile az da fark etmesini sağlayacaktır. Ayrıca mesai saatlerinde ve hafta sonları dışında işlem yapmanız halinde, işlemde herhangi bir gecikme söz konusu değildir, altın yatırımı için alım ve satım işlemleri anlık olarak gerçekleştirilir. Yapılan altın alım satım sürecinde tüm para akışı da vadesiz mevduat hesabınız üzerinden gerçekleştirilir.