FinansMAX

İhtiyaç Kredisi Almak İçin Kredi Notu Kaç Olması Gerekir?

İhtiyaç Kredisi Almak İçin Kredi Notu Kaç Olması Gerekir?

İhtiyaç Kredisi Almak İçin Kredi Notu Kaç Olması Gerekir?

Bankalardan çeşitli nedenlerden ihtiyaç kredisi alabilirsiniz. Ancak kredi alabilmek içinde bankalar tarafından belirlenen belirli şartları yerine getirmeniz gerekir. Aksi takdirde kredi alabilmeniz mümkün değildir. Kredi notunuzun yüksek olması sizlere kredi alabilme avantajını sağlar. Kredi notları Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu sistemi tarafından kayıt altına alınır. Kredi ya da kredi kartı çıkarmak isteyen insanların kredi notları incelenerek kredi onaylanabilir ya da onaylanmayabilir. İhtiyaç kredisi başvurusunda kredi notunuzun direkt olarak onaylanabilmesi için 1500 ila 1900 puan arasında olması gerekir. Gelir seviyenizin durumuna ve kredi notunuzun da belirlenen bu tutarlarda olması dahilinde kredinizi kolaylıkla çekebilirsiniz.

Kredi Notu Nasıl Yükselir?

Kredi notu yüksek olması kredi için işlemlerinizin daha kolay olmasını sağlar. Bu nedenle kredi notunuzun belirlenen standartlar üzerinde olmasına dikkat etmeniz gerekir. Kredi notunu yükseltmek için dikkat etmeniz gereken hususlar şu şekildedir;

  • Öncelik olarak mevcut kullanmış olduğunuz kredi var ise mutlaka kredinizin günü gününe ödenmesi gerekir. Taksitlerinizin gecikmesi ve vade tarihinde ödenmemesi durumunda ekstra faiz olabileceği gibi kredi notunuzda da eksi puan alınmasına neden olabilir. Kredi taksitlerinizi mutlaka gününde ödenmesi gerekir.
  • Kredi kartınızın hesap ekstresinde gelen asgari ücret tutarının altında ödeme yapmamanız gerekir. Asgari ödeme tutarının altında ödeme yaptığınız durumda kredi notu Kredi kartınızın ekstre borcunu mutlaka tam zamanında ve tutarı kadar ödemeniz gerekir.
  • Bankalar ile sürekli olarak ilişki halinde olmanız, düzenli ödemeler yapmanız kredi notunuzun yükselmesini sağlar.

İhtiyaç Kredisi Başvurusu Onaylanmama Nedenleri Nelerdir?

İhtiyaç kredisi nakit paraya sıkıştığınız an sizlere yardımcı olan en önemli araçtır. Özellikle son dönemlerde gelişen bankacılık sektörü ile internet bankacılığı aracılığı ile kredi başvurusunda bulunma oranları her geçen gün artmaktadır. Özellikle pandemi süreçlerinde yaşanan ekonomik sıkıntılar ihtiyaç kredisi ihtiyacını doğurmuştur.

Bankaların zaman zaman yayınladığı acil ihtiyaç kredisi kampanyalarından sizlerde yararlanabilirsiniz. Ancak gerek kredi notu gerekse de gelir seviyenizden dolayı kredinizin onaylanmama durumları söz konusu olabilir. Bu gibi durumlarda tekrardan başvuru oluşturmanızda yarar vardır.

Etiketler: