Bankacılık

İban Numarasindan Şube Kodu Nasıl Bulunur ?

Bankacılık işlemlerinde para transfer işlemleri yaparken ödeme alırken genellikle iban numarası iletiriz.Ancak bazı durumlarda iban numarası yeterli olmaz ve hesap numarası ve şube kodunuda karşı taraf ile paylaşmamız gerekebilir.Bu gibi durumlarda bankayı aramadan şube kodunu öğrenmek isterseniz

iban numarasından bu bilgiyi bulabilirsiniz. Bu makalemizde sizlere iban numarasından şube kodu bulma yöntemini paylaşacağız.

İbandan Şube Bulma

Aslında çok basit bir yöntem olan bu method sayesinde iban numarasına bakarak saniyeler içerisinde hesap numarası , şube kodu ve banka kodunu ayırt edebileceksiniz.Hayatın her anında işinize yarayabilecek bir bilgi olan bu yöntem genel kültür sorularında da karşınıza gelebilir.

Öncelikle şube kodunuzu aynı zamanda online bankacılık veya mobil bankacılığa girebiliyorsanız hesaplar kısmında hesabınızı seçerekte öğreneceğinizi bilmelisiniz.Her bankacılık uygulamasında hesaplarım kısmında hesap numarası ve şube kodu bulunmaktadır.Bazı bankalar şube kodunu size doğrudan göstermeyebilir bunun yerine size iban numarası iletebilir. Bu gibi durumlarda iban numarasına bakarakta şube kodunu anlayabilirsiniz.

Banka Şube Kodu Nerede Yazar ?

İban numarasına sahipseniz bu 26 haneli rakamın her biri farklı bir bilgiyi içermektedir.Genellikle son 16 hanesi hesap numaranız olurken hesap numarasının ilk 4 hanesi  banka şube kodu olmaktadır. Örnek aşağıdaki gibidir.

 

Burada ibandan şube kodu öğrenme işlemini yapabilmek için dikkat etmeniz gereken yer ise hesap no kısmıdır.Çünkü şube kodu hesap no içerisinde bulunmaktadır.Hesap numarasının başındaki ilk 5 hane sizin şube kodunu temsil etmektedir.Genellikle 0 hanesi ile başlar.

Bir örnek ile açıklamak gerekir ise TR56 0000 0011 1100 0000 0000 00 buradaki 1 rakamları  sizin banka şube kodunuzu içermektedir.Böylece iban numarasından kolayca şube kodunuzu öğrenebilirsiniz.Aynı şekilde şube kodunuzu banka şubenize uğrayarak veya telefon bankacılığından bankanızın müşteri hizmetlerini arayarakta kolayca öğrenebilirsiniz.

Bu makalemizde sizlere iban numarasından şube kodu bulma yollarını gösterdik.Sizde bu gibi faydalı konulardan daha fazlasını okumak isterseniz aşağıdaki makalelerimizi okuyabilirsiniz.

 

 

 

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Geri bildirim: Ali

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı