FinansMAX

IBAN Numarası Kaç Hanelidir ?

IBAN Numarası Kaç Hanelidir ?

iban kaç haneli, iban numarası kaç haneli. Tüm bankaların müşteri için oluşturdukları hesaplarda IBAN numarası mevcuttur.Global tüm bankaların kullandığı bu numara ile her banka hesabına özel bir numara tanımlanıyor.Böylece milyarlarca banka hesabı birbirinden ayırt edilebiliyor.

Bir banka müşterisi dünyanın neresinde olursa olsun bu numarayı kullanarak farklı bankalara bile para gönderebiliyor.Kısaca kimlik görevi gören banka IBAN numaraları her hesaba otomatik tanımlanan benzersiz bir numaradır.Bu yüzden iban kaç haneli diye soranlara net bir rakam vermek mümkün değildir çünkü bu banka tarafından size tahsis edilen bir numaradır.

IBAN numarası hanelerinin içinde birçok bilginiz mevcuttur.Bir IBAN no sorgulaması yaparak o numaranın Ziraat Bankası , Garanti Bankası , TEB veya Yapı Kredi bankasına ait olduğunu kolayca öğrenebilirsiniz.Muazzam detayları içerisinde bulunan bu numaraya bakarak bir iban numarasının hangi ülkeye, hangi bankaya, o banka hesabının hangi şubede nerede açıldığına ve daha birçok detayına ulaşabilirsiniz.Peki bu kadar çok bilgiyi içinde barındıran IBAN numarası kaç hanelidir ? Kaç haneye bu kadar bilgi sığabilir ki.Belki ezberlenecek kadar az rakamdan oluşmuyor ancak kısa bir bakış ile kendi IBAN numaranızı tanıyabileceksiniz.

IBAN Kaç Haneli 

IBAN numarası muazzam bir detay ile benzersiz bir şekilde oluşturulmuştur.Bu yüzden dünyanın her yerinde kullanılan standart bir IBAN hane sayısı birçok etkenden dolayı maalesef yoktur.Ülkelerde bulunan banka sayıları, vatandaş sayısı ve banka şubelerinin sayısı IBAN numarasının rakamlarını ve algoritmasını oldukça etkilemektedir.Bu yüzden iban kaç haneli diye sormadan önce o ülkenin mevcut şartlarına göre farklılık gösterebileceğini bilmenizi isteriz.

Ülkemizde IBAN  no kaç haneli diye soracak olursanız; bizim ülkemizde kullanılan banka hesaplarının IBAN numaraları 26 haneden oluşmaktadır.Oluşturulan IBAN numaralarının ilk 2 hanesi ülke kodunu ifade ederken kalan 24 hane rakamdan oluşmaktadır.

Dünya bankacılık standartlarına göre bir banka hesabı en fazla 34 haneye sahip olabilir.Genellikle yüksek nüfuslu ülkeler tarafından tercih edilen bu hane sınırı daha fazla detay içerdiği için rakam sayısı bizden fazladır.Nüfusa üye 1 milyar vatandaş bulunduran ülkeleri düşünürsek bizim kullandığımız gibi 26 haneden oluşan bir IBAN numarası onlar için yetersiz olacaktır.Belkide bizim ülkemizde de bir zaman sonra yeni oluşturulan banka hesaplarının IBAN hane sayısı yükseltilebilir.Şuanlık banka hesabınıza bakarak iban no kaç haneli öğrenebilirsiniz ancak birkaç yıl sonra banka hesabı açacak kişiler ile iban numarası sayınız aynı olmayacaktır.

IBAN Numaramı Nasıl Öğrenebilirim ?

Günümüzde banka müşterileri hesap numaralarını ve iban numaralarını birçok yoldan kolayca öğrenebiliyor.Bağlı olduğunuz bankanın uygulamalarını ve online bankacılık girişlerini kullanarak iban sorgulama yapabilir ve hesaplarınıza özel olarak tanımlanmış 26 haneden oluşan IBAN numaranızı öğrenebilirsiniz.

Sitemizdeki makaleleri okuyarak Ziraat, Garanti Bankası, Yapı Kredi ve daha birçok bankanın iban kaç haneli ve diğer hesap detaylarınızı öğrenebilirsiniz.Bunun için hemen sayfanın en üstünde bulunan arama kutucuğuna banka ismini yazarak arama yapın ve sorgulama işlemini hızlıca gerçekleştirin.

Bu makalemizde sizlere tüm bankalar için geçerli bir yöntem ile IBAN numarasının kaç haneli olduğunu anlattık.Makale size faydalı geldiyse lütfen bize yorum yaparak katkıda bulunun 🙂 İyi okumalar

Etiketler: