FinansMAX

Hisseli Tapuya Kredi Almak

Hisseli Tapuya Kredi Verilmesindeki Kıstaslar

Hisseli tapuya kredi hangi bankaların kredi verdiğini merak mı ediyorsunuz? Bu yazıda hisseli tapu için kredi çekilebilecek hususlara ilişkin detaylı bilgiyi bulacaksınız. Konut satın almayı arzu eden ve hızlı bir şekilde ev sahibi olmak isteyen kişiler, genel itibarıyla banka kredilerine başvuruyor ve tercihlerini bu doğrultuda kullanıyor. Öncesinde herhangi bir birikime sahip olmayan kişiler, doğrudan peşin daire satın almak kolay olmayacağı için bu yöntemler çok fazla kullanılıyor demek daha doğru olur.

Bankaların kredi değerlendirirken zaten dikkat ettiği pek çok husus bulunmakla birlikte, konut kredilerinde bu kriterler daha da artıyor. Bireysel ihtiyaç kredisi direkt kredi notuna göre çekilebilirken konut kredilerinde evin tapusu da işin içine giriyor. Bunun için biraz daha karmaşık bir konu haline gelen hisseli tapuya kredi veren bankalar hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Hisseli Tapu İçin Kredi Çekilebilir Mi?

Hisseli tapu için kredi çekilip çekilemeyeceği hususu baya merak edilen bir durumdur. Bankalar genel olarak incelendiğinde; her bir bankanın farklı kredi değerlendirme kriteri mevcuttur. Fakat hisseli tapulara kredi veren banka yoktur. Tamamıyla kestirip atılmaması gereken bu durum, bazı şartların yerine getirilmesi halinde mümkün hale gelebiliyor. Hisseli tapuya kredi için gerekli şartlar şunlardır:

  • Kefillik durumu: Şayet hisseli bir tapuyu krediye teminat olarak sunmak isterseniz tapu üzerinde adı yer alan herkesin başvuru yapılan krediye kefil olması gerekiyor.
  • Tapudaki hisseyi bölmek: Tapu tamamıyla bir kişi üzerine geçirilerek bu durum önlenebilir. Bununla birlikte, arsa ya da arazinin eşit parsellere bölünerek tekrardan tapulaştırılması ile de problem ortadan kaldırılabilir.

Bu şartlar yerine getirildiği takdirde kredi kullanabilirsiniz. Tapu üzerindeki hissedar sayısı fazlaysa tamamını krediye kefil yapmak uğraştırıcı bir hal alır.

Hisseli Tapuya Kredi Hususunda Bankalar

Bankalar teminat karşılığı kendini güvence altına alır ve krediyi onaylama ihtimali daha da artar. Örnek vermek gerekirse Ziraat Bankası’nın kredi verme şartları şöyledir:

Ziraat Bankası İpotekli Bireysel Konut Kredisi

Krediye başvuru şartları;

  • 18 yaşını doldurmuş olmak
  • Kredi notunun ortalama seviyelerde olması olarak sıralanabilir.

Etiketler: