FinansMAX

Hisse Senedi Nedir

Hisse Senedi Nedir?

Hisse senedi, sermaye şirketleri tarafından ortaklarına, paylarını belgelemek için kullandıkları kıymetli evraklardır. Bir şirketteki mülkiyet payını temsil eder.

Herhangi bir şirketin hisselerini satın almanız halinde artık hissedar olarak adlandırılırsınız.

Yatırım yapacak kişiler, değerinde artış olacağını düşündükleri şirketlerden hisse satın alırlar. Böylece şirketin hisse senedi de değer olarak artmış olur. Hisse senedi sonradan kar için satılabilir.

Sermaye Piyasası Kurumu tarafından denetlenen borsa, ülkemizde merkezi İstanbul’da bulunur. Hisse senedi çıkarmak şirketler için yatırım yapmak ve şirketi büyütmenin bir yoludur.

Hisse Senedi Nasıl Alınır?

Hisse senedi alım ve satım işlemleri için öncelikle borsa ve hisse senetleri hakkında bilgi edinmekle başlamak gerekiyor.

Hisse senedi almak ve satmak için gerekli bilgileri edindikten sonra bir aracı kuruma karar vermeniz gerekli. Ve daha sonra bu aracı kurum üzerinden bir yatırım hesabı açılması ve bu hesaba para yatırmanız gerekli. Bu adımlardan sonra artık hisse senedi alım ve satım işlemlerini yapabilirsiniz.

Hisse Senedi Nedir

Hisse Senedi Hesabı Nasıl Açılır?

Hisse senedi hesabı açmaya karar verdiğinizde aracı kurumla iletişime geçip hesap açabilirsiniz. Dilerseniz bankaya da gidebilir gerekli bilgileri edinebilir orada da hesap açabilir ya da dilerseniz internet üzerinden de hesabınızı açtırabilirsiniz.

Hisse Senedi İle Nasıl Para Kazanılır?

Hisse senedi yatırımı yapmak riskli olduğu kadar yüksek kazanç elde etme potansiyeline de sahiptir. Sabırlı olmalı, araştırma yapmalı ve mantığını anlamalısınız.

Alım ve satım arasındaki farklar kazancınızı oluşturur. Yatırım yapacağınız hisseyi düşük fiyattan alıp fiyatlar yükseldiğinde satımı gerçekleştirip kar elde edilebilirsiniz. Bunun için dikkatli bir analiz yapmalı yükseliş ve düşüş zamanını iyi izlemelisiniz.

Hisse Senedi Türleri Nelerdir?

Hisse senedi belirli kategorilere ayrılır:

  • Nama- Hamiline Yazılı Hisse Senedi
  • Bedelli- Bedelsiz Hisse Senedi
  • Primli- Primsiz Hisse Senedi
  • Adi- İmtiyazlı Hisse Senedi
  • Kurucu Hisse Senedi- İntifa Hisse Senedi

Olarak sıralayabiliriz.

Hisse Senedi Piyasasının Avantajları Nelerdir?

Hisse senedi sahibi olan biri belirli özel haklara sahip olur. Bilgi alma hakkı, oy hakkı, kar payı gibi haklardan yararlanabilir.

  • Devletin denetim ve gözetimi altında olan bir piyasadır. Buda yatırımcılar için güven veren bir özelliktir.
  • Yatırımcının elindeki finansal varlığı kolayca nakit paraya çevirebilir.
  • Yatırımcılar hisse senetlerini istediği zaman alıp satabilirler.
  • Ekonominin büyümesine katkı sağlanmış olunur.

Hisse senedi sahibi olup, alım satım işlemleri gerçekleştirmek her ne kadar riskli olsa da getireceği kar ve kazançlar açısından en çok tercih edilen yatırımlardan biridir. Avantaj ve riskler iyi hesaplanmalı bu konuda detaylı bilgi edinmelisiniz.

 

 

 

 

Etiketler: