FinansMAX

Hisse Senedi Nasıl Alınır

Hisse Senedi Nasıl Alınır?

Günümüzde yatırım araçlarına olan ilgi giderek artmaktadır. Bu yatırım araçlarından en önemlisi ve en çok kazandıranlardan birisi de hisse senedi olmaktadır. Bu yüzden hisse senedi almak-satmak birçok kişinin istekleri arasında yer alır. Hisse senedi nasıl alınır sorusu için cevap basittir. Aracı kurumlardan alınabilir ki bu hemen hemen herkesin sahip olduğu banka hesapları üzerinden gerçekleşebilmektedir.

Banka Üzerinden Hisse Senedi Almak İçin Ne Gerekir?

Hisse senetleri banka üzerinden kolayca alınıp satılabilir. Bu yüzden en sık tercih edilen aracı kurumlar bankalar olmaktadır. Bir bankadan hisse senedi alabilmek için öncelikle ”yatırım hesabı” olarak geçen hesap türüne sahip olmalısınız. Bu hesabı açtıktan sonra kolayca bankalar üzerinden hisse alıp satabilirsiniz. Bu işlemi mobil bankacılık üzerinden kolayca yapabilir ve gerekli her şeyi onaylayabilirsiniz ancak bazı bankalar onay için şubesine de çağırabilmektedir.

Hisse Senedi Nasıl Alınır

Hisse Senedi Alınan Aracı Kurum Önemli Midir?

Hisse senedi alınan aracı kurum çok fark etmemektedir. Bu tabii ki o kurumun özelliklerine göre değişir ancak genel olarak hepsiyle aynı işlemleri kolayca yapabilirsiniz. Bu yüzden aracı kurum seçerken bazı noktalara dikkat etmeniz yeterli olacaktır.

Bunlar:

  • Kullandığınız kurumun ekranı basit ve anlaşılır mı?
  • İşlemlerimi bu aracı kurum sayesinde kolayca yapabiliyor muyum?
  • Kullandığım aracı kurum güvenilir mi?

Bu soruların cevabı olumlu yöndeyse hangi aracı kurumu seçtiğinizin sizin için çok da bir farkı olmayacaktır.

Hisse Senedi Alınırken Vergi Ödenir Mi?

Hisse senetlerini aldığınız, sattığınız için herhangi bir vergi ödemezsiniz. Bunun yerine aracı kurumlar üzerinden işlem yaptığınız için değişebilecek oranlarda genellikle oldukça cüzi miktarlarda kesintiler yaşanabilmektedir.

Hisse Senedi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Hisse senetleri iyi bir araştırma yapılarak alınması gereken yatırım araçlarıdır. Dikkat edilmesi gerekenler, beklentileri iyi ölçmek ve hissesini aldığınız firmanın hangi işlerle uğraştığını; gelecekte hangi konumlara gelebileceğini kapsamlı olarak incelemektir.

Hisse Senedi Aldıktan Sonra Nakit Hale Getirmek Zor Mudur?

Hisse senetleri çok hızlı olarak nakit hale çevirebilen değerli kağıtlardır. Bu yüzden sıkça tercih edilirler, her zaman için hızlıca alınıp satılarak nakit anlamda kazanç elde edilebilir.

 

 

Etiketler: