FinansMAX

Hibe Kredi Nasıl Alınır

Hibe Kredi Nasıl Alınır?

Hibe kredi yani aldığınız parayı geri ödemesiz olarak kullanabildiğiniz kredilerdir. Bu kredileri almak çok basitte de değildir çok zor da değildir. Öncelikle hangi alanda bir hibe almak istediğinizi belirlemelisiniz. Tarım alanında mı, bir işletme olarak mı? Daha sonra bu alandaki hibeleri araştırmalısınız. En son olarak hibeye başvurduğunuz takdirde fikrinizin gerçekten önemli olduğunu hissettirmelisiniz ki size bu iş karşılığında karşılıksız olarak para verilsin.

Hangi İşler İçin Devletten Hibe Alınabilir?

  • Devletten hibe alabilmek için çok fazla seçeneğiniz vardır. Bunları maddeler olarak sıralarsak:
  • Tarım alanı için hibe alabilirsiniz,
  • Hayvancılık alanında hibe alabilirsiniz.
  • Yeni bir iş kurma fikriniz vardır ve gerçekten çok başarılıdır, hibe alabilirsiniz.

Kısaca önemli fikirleriniz varsa ve bu fikirlerinizin ülkeye değer katacağını düşünüyorsanız bu konuda hibe yani devlet desteği alabilirsiniz.

Hibe Kredi Nasıl Alınır

Hibe Neden Verilir, En Rahat Hangi Alanlarda Hibe Kredi Alınır?

Hibe verilme sebebi ülkeye katkı sağlamak bir katma değer ortaya koyulmasına yardımcı olmaktır. Bundan dolayı devlet halkına yardım etmek, güzel fikri olup da parası olmayan kişilere destek sağlayarak üretime katılmalarını sağlamak için onlara karşılıksız olarak para verir başarılı olmalarını destekler. Bu konuda özellikle tarım, hayvancılık konusunda hibeler daha kolay alınmaktadır. Bunun temel sebebi de oldukça açık bir şekilde Türkiye’de bu alanlarda çalışan insan sayısının azalmasıdır, o yüzden bu alanlarda hibeyi daha kolay alabilirsiniz.

KOSGEB Hibe Kredisi Nedir, Nasıl Alınır?

KOSGEB küçük ve orta ölçekli işletmelere yardımcı olmak için krediler, hibeler veren bir kurumdur. Buradan hibe alabilmek için öncelikle girişimci eğitimi almalı, bu eğitimi tamamlamalısınız. Ardından işletmenizi açmalı, vergi işlemlerini halletmelisiniz. Bu tip işlemleri tamamladıktan sonra hibe almak için başvurabilirsiniz.

Hibe Kredisi Rakamları Ne kadar Olur?

06Hibe kredisi almak istediğinizde bu rakamlar çok değişkenlik gösterir. Yapacağınız işe göre alacağınız rakamlar da farklılaşır. Misal tarım alanına dair 1 milyon TL’de hibeler alabilirsiniz. KOSGEB üzerinden 50-100 bin TL civarı hibelerde alabilirsiniz. Alacağınız rakam yapacağınız işle tamamıyla orantılıdır, bu yüzden alacağınız hibe rakamları büyük oranda işinizi geliştirmeye yetecek rakamlar olacaktır.