FinansMAX

HES Kodu Nedir, Nasıl Alınır, Özellikleri Nelerdir?

Çin merkezli olarak ortaya çıkan covid-19 virüsü kısa sürede tüm dünyayı etkisi altına alarak pandemi seviyesinde bir salgına dönüşmüştür. Hızlı ve kolay bir şekilde bulaşarak etkisini gösteren virüsün yayılışı önlemediği için tüm dünyada kısa bir dönem içerisinde etkisi çok yıkıcı olmuştur. Hastalığın genelde enfekte olan kişinin temas halinde olduklarının tespit edilememesi nedeniyle daha hızlı yayıldığı sonucuna ulaşılmıştır. Hükümetler ve uluslararası örgütler bir çözüm arayışı aramaktadır. Türkiye bu süreçte hastalığın yenilmesi başarılamadığı için hastalığın izole edilmesi ve yayılmasını önlemek ya da en azından yavaşlatmak için HES kodu sistemini kullanmaya başlamıştır. Kullanıma ilk olarak ulaşım ile başlayan bu sistem; kişilere seyahat, sınav, mülakat gibi toplu bulunulması gereken durumlarda zorunlu olarak bir kod aldırmaktadır. Bu kod ile eylem sonrasındaki süreçte eyleme katılanlardan birinin veya daha fazlasının covid testi pozitif çıkarsa bu kod üzerinden yaptığı eylemler ve gittiği rota tespit edilerek olası temas edenler için de test yapılmaktadır. “HES kodu nedir, nasıl alınır, özellikleri nelerdir” soruları için cevap vermek istersek, HES kodu kısaca; pandemi dolayısıyla hastalığın yayılmasını ve takibini kontrol altına alma amacıyla organize edilmiş bir sistemdir ve umuyoruz ki başarılı olacaktır. Eğer, siz de yakın zamanda bir seyahat planı yaptıysanız HES kodu nasıl alınır, öğrenmelisiniz.

HES Kodu Nasıl Alınır?

HES Kodu nedir, nasıl alınır, özellikleri nelerdir? Bu soruların hepsinin cevabı aslında oldukça basittir ancak yeni bir sistem olduğu için öğrenilmesi gerekilir. HES kodu salgın döneminde yayılımı takip etmek ve kontrol etmek amacıyla geliştiriklen bir sistemdir. Bu sistem şuan yaygın olarak kullanılmakta ve bu nedenle birçok kişi HES kodu almak durumunda kalmaktadır. HES kodu 18 yaş üstü vatandaşlar tarafından şahsı adına alınabilir. Hayat Eve Sığar (HES) uygulaması veya e-devlet aracılığıyla bu kodu oluşturabilirsiniz. 18 yaş altındaki vatandaşlar için ise anne veya babasının yine HES uygulaması veya e-devlet aracılığı ile HES kodu alması gerekir. Bu işlem sadece birkaç dakika sürmektedir. HES kodu özellikleri nelerdir, vatandaşlar dikkatli şekilde incelemeli ve gerekli durumlarda kodu almalıdır. Aksi taktirde kod olmadığı için bazı işlemlerde gecikme yaşayabilir veya tamamen işlemin iptal olması ya da askıya alınmasına neden olabilirler. İşlerinizin aksamaması ve sağlıklı bir toplum için HES kodunuzu en kısa zamanda almanızı ve ulaşım, konaklama, sınav gibi durumlarda gerekli olduğunda kullanmanızı tavsiye ederiz.

HES Kodu Özellikleri Nelerdir?

HES kodu hayatımıza yeni normal döneme geçilirken giren yeni bir kavramdır. 2020 yılının en önemli ve vahim konusu şüphesiz küresel seviyede etkisini gösteren covid-19 salgını oldu. Bu salgın etkisini gösterirken ilk dalganın sona ermesine yakın dönemde Türkiye’de sokağa çıkma yasakları ve şehirler arası seyahat yasakları gevşetilmeye başlandı. İşte tam olarak bu sürecin başında HES kodu hayatımıza girdi. Vatandaş ise direkt olarak “HES kodu nedir, nasıl alınır, özellikleri nelerdir” sorularına yanıt aramaya başladı. Çünkü ilk etapta şehirlerarası seyahat etmek için hem özel araç hem de toplu taşımalarda kod alınması hükümet tarafından zorunlu hale geldi. Bu kod ile virüsün yayılımı ve ne boyutlarda olduğu bilinerek salgın kontrol altına alınmaya çalışılacaktı. Daha sonraki süreçte ise insanlar seyahatler için kod almaya alıştılar. Hükümet ise uygulamanın başarılı olduğu kanısına vararak genişletme yoluna gitti. Tatil için yapılan konaklamalar, hastane muayeneleri, merkezi şekilde uygulanan sınavlar, iş ve eğitim mülakatları gibi pek çok yerde HES kodu kullanımı zorunlu hale getirildi.

[wp-faq-schema title=”Kullanıcılar Bunları da Sordu” accordion=1]

Etiketler: