FinansMAX

Halkbank Bireysel Emeklilik İptali

Halkbank Bireysel Emeklilik İptali

Halkbank bireysel emeklilik devlet tarafından zorunlu hale getirilen bir sistemdir. Bu sistemden çıkmak için ilk olarak bazı şartların yerine getirilmesi gerekir. Zorunlu olan BES sisteminde erken cayma bedeli bulunur. Bankanın ve devletin standartlarına göre sistemden erken ayrılmanın bir bedeli vardır.

2017 yılından beri zorunlu olan BES cayma ve çıkma işlemleri için belli gereklilikler getirmiştir. Çıkış yapmak için Halkbank şubeleri, BES çağrı merkezi, internet bankacılığı veya mobil uygulama kullanılabilir. Aynı zamanda SMS ile Halkbank Bireysel Emeklilik iptali yapılabilir. İptal yöntemlerinden en kolayı ise müşteri hizmetlerini aramaktır.

Halkbank BES, devlet desteğiyle yatırılan paranın %25’i kadar katkı payı sunar ve herkes sistemden yararlanabilir. Aynı zamanda otomatik ve zorunlu BES sistemi 2016 yılından bu yana 45 yaşına kadar olanlar için geçerli bir sistemdir.

Müşteri Hizmetleri ile BES İptali

Halkbank bireysel emeklilik iptal işlemleri için arayabileceğiniz numara 0850 800 44 00 numarasıdır. Emeklilik çağrı merkezi numarası aranarak sistemden çıkış yapmak istediğinizi belirtmeniz gerekir. Ayrıca numara üzerinden emeklilik sistemi hakkında bilgi de alabilirsiniz. Cayma bedeli ve ne kadar kesinti yapılacağını da yine müşteri hizmetleri hattından öğrenebilirsiniz.

SMS ile BES İptali

Kolay yoldan BES iptali yapmak isteyen kişiler SMS atmayı tercih ederler. Bankaya ya da bireysel emeklilik sistemine kayıtlı olan cep telefonu numarası üzerinden kısa mesaj gönderilerek BES çıkış işlemleri gerçekleştirilir. Bunun için yapmanız gereken 2560 numarasına SMS göndermektir.

Büyük harflerle AYRILMA yazıp boşluk bırakarak T.C. kimlik numaranızı yazmanız durumunda talebiniz alınır. (Örneğin AYRILMA 123567890). SMS iletildiğinde onay mesajı alınır ve onay mesajında kesinti bilgileri de yazar. Gelen onay mesajını “EVET” şeklinde cevapladığınızda sistemden çıkmış olursunuz.

İnternet Bankacılığı ile BES  İptali

Bireysel emeklilik sisteminden çıkış işlemi için internet bankacılığı da kullanılabilir. Halkbank Emeklilik Sistemi ayrıdır ve bu yüzden siteleri de farklıdır. Emeklilik sisteminin internet bankacılığı adresi olan https://internetsube.halkemeklilik.com.tr/ bağlantısına girerek buradan müşteri numarası veya T.C. kimlik numarası ile giriş yapılır. Şifre ile giriş yapıldıktan sonra menüde “iptal” seçeneği seçilerek işlemler yapılabilir. Siteye girerken, resmi olmayan sitelere güvenilmemesi önemlidir. bu yüzden yalnızca bu site üzerinden iptal işlemlerinin yapılabileceği unutulmamalıdır. İnternet bankacılığı üzerinden iptal işlemi yapmak için başka bir uygulama veya web sitesi bulunmuyor.

Halkbank Bireysel Emeklilik Cayma Bedeli

Halkbank bireysel emeklilik sistemi zorunlu hale getirildiğinden, iptal edildiğinde kesinti oranı uygulanır. 45 yaşına kadar çalışan kişilerin dahil olduğu sistemde giriş yapıldıktan 2 ay sonra yapılan iptal işlemlerinde kesintiler iade alınır. 2 ay içerisinde cayma bedeli bulunur ve kesinti yapılsa bile bunlar tarafınıza iade edilir.

Bireysel emeklilik sistemindeki kişilerden asgari ücretin %8,5 oranında kesinti alınır. Katıldıktan sonra 6 yıl geçtiyse iade tutarları %2,5 oranından hesaplanır. Yapılan sözleşmenin üzerinden 6 yıl geçtikten sonra yapılan iptal işlemlerinde iade ve fon kesintileri sisteme giriş yaptığınız yıla ait oranlar üzerinden hesaplanır. Bir önceki senelerdeki oranlar %2,5 oranında arttığı için böyle bir karar alınmıştır.

Halkbank BES kesinti ve iade oranlarına bakıldığında;

  • Sözleşmenin 6. yılında iade oranı %2,5
  • Sözleşmenin 7. yılında iade oranı %5
  • Sözleşmenin 8. yılında iade oranı %7,5
  • Sözleşmenin 9. yılında iade oranı %10
  • Sözleşmenin 10. yılında iade oranı %12,5
  • Sözleşmenin 11. yılında iade oranı %15
  • Sözleşmenin 12. yılında iade oranı %17,5
  • Sözleşmenin 13. yılında iade oranı %20
  • Sözleşmenin 14. yılında iade oranı %22,5
  • Sözleşmenin 15. yılında iade oranı %25