FinansMAX

Hafta Sonu Havale ve EFT Yapılır Mı?

Hafta Sonu Havale ve EFT Yapılır Mı?

Günümüzde online işlemlerin öneminin artması ile birlikte mobil bankacılık da önem kazanmıştır. Para transferi, fatura ve kredi kartı ödemeleri, yatırım işlemleri gibi pek çok işlemin gerçekleştirildiği mobil bankacılık pek çok soruyu beraberinde getirir. Bu sorulardan biri de hafta sonları para transferinin yapılıp yapılamayacağıdır.

Para transferi EFT, havale ve FAST olmak üzere üç farklı şekilde gerçekleştirilir. Havale ve EFT kavramı birbirine çok karıştırılsa da ayrımı oldukça basittir. Sizin hesabınız ile aynı banka üzerinde bulunan bir başka hesaba para gönderme işlemi Havale olarak adlandırılırken, para transferi yapılacak hesap sizinkinden farklı bir bankada ise bu işleme de EFT adı verilir.

Havale işlemleri, aynı banka sistemi üzerinden ilerlediği için dilediğiniz gün ve saat para transferi yapabilirsiniz yani hafta sonu havale yapılabilir.

Hafta Sonu Yapılan Havale ve EFT Hesaba Ne Zaman Geçer?

Hafta sonu havale ve EFT yapılır mı?” sorusunun ardından gelen bir diğer sorunun da “Hafta sonu yapılan havale hesaba ne zaman geçer?” olduğunu görüyoruz. Bu sorunun yanıtı para transferinin cinsine bağlı olarak değişmektedir. Eğer havale yapıyorsanız, yine aynı banka üzerinden işlem yapıldığı için gönderilen para karşı tarafın hesabına anında düşer.

Ancak eğer EFT söz konusuysa durum biraz karışıktır. EFT yapılmasıyla birlikte, gönderilmek istenen para gönderenin hesabından düşülürken karşı tarafın hesabına mesai saati başlayana dek ulaşmaz. Bu elbette bazı bireyler için endişeye sebep olabileceğinden işlemi kontrol etmek isterlerse, provizyon bilgisini almak için banka müşteri hizmetleri ile iletişime geçebilir işleminizi kontrol edebilirler.

Havale ve EFT Nasıl Yapılır?

Havale ve EFT yapmak için çeşitli yöntemler mevcuttur. İnternet bankacılığı, mobil bankacılık, müşteri hizmetleri, ATM ve şubeler aracılığıyla para transferi gerçekleştirebilirsiniz.  Havale ve EFT’nin farklarından biri de bankaların talep ettiği işlem ücretidir. EFT’nin işlem ücretinin oldukça yüksek olduğu söylentileri olsa bile günümüzde Covid-19 hastalığı sebebiyle çoğu banka bu ücretler konusunda düzenlemeler ve indirimler yapmıştır.