FinansMAX

Fast Nedir? Fast Limiti Ne Kadar? 2022

Fast Nedir? Fast Limiti Ne Kadar? 2022

Fast Nedir? Fast Limiti Ne Kadar?

Merkez Bankası’nın 2021 itibariyle para transferinde bir devrim yaratma potansiyeli olan yeni bir modelin geliştirildiğini açıklamasının ardından, para transferini saniyeler içinde gerçekleştiren FAST ortaya çıktı. Yeni gelen Fonların Anlık ve Sürekli Transferi (FAST) sistemi sayesinde artık mesai saati ve IBAN numarası önemini yitiriyor.

Herkesin merak ettiği bu yeni ödeme sisteminin detaylarını sizler için açıkladık. Peki, FAST nedir? FAST para transferi limiti ne kadar olacak? İşte detaylar…

Fast Nedir?

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın, Fonların Anlık ve Sürekli Transferi olarak adlandırılan ödeme sistemini hizmete açması için gereken tüm hazırlıklar tamamlandı.  Bu yeni sistem sayesinde para transferi yapmak isteyen kişiler, havale ve EFT’den farklı olarak aynı veya farklı bankalardaki hesaplar arasında para transferi gerçekleştirebilmektedir. Para transferleri için mesai saatinin geçerliliğini bitiren FAST sistemi ile saniyeler içerisinde para transferi gerçekleştirilebilir.

TCMB’nin belirttiğine göre FAST Sistemi aracılığı ile gerçekleştirilen elektronik ödemelerin ihtiyaç duyduğu tek şey banka sistemine kayıtlı Kolay Adresler. Kolay Adresler için ihtiyaç duyulan şeyler ise Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numarası (TCKN), telefon numarası ve e-posta adresi gibi oldukça basit bilgiler. Bu sayede IBAN no girerken yaşanabilecek yanlışlıkların da önüne geçilmesi sağlanmış oluyor.

Fast Para Limiti Ne Kadar?

8 Ocak 2021 tarihi itibariyle yürürlüğe girmiş olan FAST sisteminin işletilmesini sağlayan Kolay Adresleme Sistemi’nin kayıtlı kullanıcı sayısı günümüz itibariyle 5,3 milyonu geçmektedir.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın açıklaması üzerine Fonların Anlık ve Sürekli Transferi (FAST) Sistemi’nde üst limit 1000 TL’ye çıkarılarak ödemelerde kolaylık sağlanmıştır. Geçtiğimiz günlerde Merkez Bankası’nın yapmış olduğu açıklamada FAST’ın ilerleyen dönemlerde limitinin yükseleceği ve kullanıcı deneyimini daha kolay hale getirecek kare kodlu ödeme gibi yeni katma değerli servislerle birlikte çalışmasının mümkün olduğunu belirten ifadeler de yer aldı.

Fast Ne İşe Yarar?

FAST Sistemi’nin kullanılması ile birlikte, ödemelerde IBAN no gereksinimi ortadan kalmış oluyor. IBAN no yerine Kolay Adresleme Sistemi (KOLAS) olarak adlandırılmış verilerin bilinmesi yeterlidir. Kolay adresleme için gerekli veriler telefon numarası, kimlik numarası veya e-posta adresi gibi bilgilerdir. Kolay Adresleme Sistemi ile FAST katılımcılarının ödeme yapacağı müşteriler, telefon numaraları, e-posta adresleri ya da Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numarası bilgileri ile ödemenin yapılmasını istedikleri hesaplarının IBAN numarasını eşleştirirler. Gönderici olan FAST kullanıcıları da alıcı kişinin bankası, hesap numarası ve ismini giriş yapma gereksinimi duymadan hızlıca ödeme yapabilir, işlemini kolayca tamamlayabilir. Buna ek olarak kişiler arasında ve ticari işletmelerde kare kod ile ödeme yapılmasına da önümüzdeki günlerde yapılacak düzenlemeler ile imkan sağlanacak.

Kişiler ve işletmeler arasında 7/24, kolay ve hızlı para transferini mümkün kılan FAST Sisteminin önemi günümüzde Covid 19 pandemi sürecinde gittikçe artıyor. Nakit paranın mümkün olduğunca az kullanımının gerekli olduğu bugünlerde ekonominin dijitalleşmesi sürecine katkısının önemli ölçüde büyük olduğu aşikardır.

Fast ve EFT Arasındaki Fark Ne?

En çok merak edilenlerden biri de FAST ve EFT arasındaki farklardır. EFT Sistemi aracılığıyla farklı bir bankanın hesabına para transferi yapmış olursunuz. FAST sistemi ile de bunu gerçekleştirmek mümkündür. Ancak burada asıl fark yaratan konu EFT sistemi sadece mesai saatleri içerisinde çalışmaktadır, dolayısıyla gönderilen paranın karşı tarafa ulaşması da hemen gerçekleşmeyebilir. FAST sistemi ise 7/24 yapılabilmekte ve karşı tarafa anında iletilmektedir. Ayrıca bir diğer büyük fark da EFT’nin bankaya göre değişen bir işlem ücreti olmasına rağmen FAST tamamen masrafsızdır.