FinansMAX

Faizsiz Kredi Veren Bankalar Hangileridir?

Faizsiz Kredi Veren Bankalar Hangileridir?

Faizsiz kredi veren bankalar kredi çekmek isteyen birçok kişi için merak konusu olmuştur. Özel veya devlet bankaları fark etmeksizin tüm bankalar az da olsa kâr amacı güder. Bu yüzden de düşük faiz oranları uygulanabilir. Ancak son zamanlarda kullanımı yaygınlaşan katılım bankaları sıfır faizli kredi veriyor. Helal bankacılık olarak da adlandırılan katılım bankaları, katılım payı adı altına faiz uygulamadan belirli bir ortaklık yapısıyla ilerleyen kredi fırsatı sunuyor.

Güncel Faizsiz Kredi Veren Bankalar

Hem dini olarak faize karşı hassasiyeti bulunan hem de faiz ödemek istemeyen müşterilerin bu isteklerini karşılamak için katılım bankaları devreye giriyor. Ancak bunun için bazı şartları bulunuyor. Bunlar temel olarak bankanın maaş müşterisi olmak veya fatura otomatik ödeme talimatı vermektir.

Denizbank ve Vakıfbank düzenledikleri faizsiz kredi kampanyaları sayesinde müşterilerine 1000 TL tutarında krediyi faizsiz ve masrafsız olarak veriyor. Küçük ihtiyaçlar için yeterli bir miktar olan bu kredi tutarından yararlanmak için sağlamanız gereken şartlar;

  • Denizbank müşterisi olmak ve 2 farklı otomatik ödeme talimatı vermek.
  • Vakıfbank müşterisi olmak ve World Kredi Kartı kullanmak.

Faizsiz İhtiyaç Kredisi Veren Bankalar

Kamu ve özel bankalar müşterilerine belli dönemlerde sundukları kampanyalar dışında faizsiz ihtiyaç kredisi fırsatı sunmazlar. Bunun için müşterilerin katılım bankalarına başvurmaları gerekir. Bu bankalar kâr payı ile çalışır ve müşterilerinden faiz yerine kâr payı isterler. Hac, eğitim, sağlık gibi konulardaki ihtiyaçlarınız için katılım bankalarından faizsiz olarak ihtiyaç kredisi çekebilirsiniz. Bu katılım bankaları;

  • Ziraat Katılım Bankası: beyaz eşya, hac ve umre, eğitim, tadilat gibi konulardaki nakit ihtiyacınızda 36 ay taksitli ve %2,40 kâr payı oranı uygulayarak finansman sağlar.
  • Kuveyt Türk Katılım Bankası: seyahat, eğitim, evlilik, hac ve umre, sağlık gibi konulardaki nakit ihtiyaçlarınız için 36 ay taksitli ve %2,40 kâr payı oranıyla finansman sağlar.
  • Albaraka Türk Katılım Bankası: Sağlık, eğitim, evlilik, hac ve umre gibi ihtiyaçlar için %3,30 kâr payı oranıyla ve 36 ay taksitle finansman sağlar.
  • Türkiye Finansman Katılım Bankası: 36 ay taksit ve %2,21 kâr payı oranıyla ihtiyaç finansmanı sağlar.

Faizsiz Taşıt Kredisi Veren Bankalar

Katılım bankaları sayesinde ihtiyaç kredisi dışında 0 km veya 2. El araçlarınız için de taşıt kredisi çekebilirsiniz.  Faizsiz taşıt kredisi sunan bankalar Ziraat Katılım Bankası, Vakıf Katılım Bankası, Kuveyt Türk Katılım Bankası, Albaraka Katılım Bankası ve Türkiye Finans Katılım Bankası’dır.

Ziraat Katılım Bankası ile kaskonuzu bu bankadan yaptırmanız durumunda 0 km veya ikinci el araçlarınız için 48 ay taksitli ve %2,30 kâr payı oranlı olarak finansman sağlayabilirsiniz. Vakıf Katılım Bankası ise ikinci el araç alımlarınızda aracın %70’i için 36 ay taksitli ve %2,85 kâr payı ile finansman sunar. Kuveyt Türk Katılım Bankası ise 0 km ve 8 yaşa kadar olan araç alımlarınızda nakit ihtiyacınız için 48 ay taksitli ve %1,95 kâr payı oranıyla kredi sunar. Son olarak yararlanabileceğiniz Türkiye Finans Katılım Bankası, 0 km ve ikinci el araç satın alımlarınızda %2,17 kâr payı oranıyla 48 aya varan taksit imkânı sunuyor. Faizsiz kredi verilen araç markaları ise Fiat, Ford, Renault, Toyota, Mercedes-Benz, Nissan ve BMW’dir.

Sıfır Faizli Kredi Başvurusu

Sıfır faizli kredi başvurusu yapmak için başvurabileceğiniz katılım bankalarını saydık. Hem taşıt hem de konut için çekebileceğiniz faizsiz kredi için bankaya giderek normal kredi başvurusunda bulunabilirsiniz. Faizli olarak çektiğiniz krediler ile süreç bakımından bir farklılığı yoktur.

Emeklilere Faizsiz Kredi Fırsatı

Katılım bankaları, emeklilere faizsiz kredi fırsatı sunuyor. Bu konuda kampanyalar yapan bankalar bazı şartlar sunarlar. Bunlar kredi çekmek isteyen emekli kişinin kredi sicilinin düzgün olması kredi notunun ortalama seviyede olması, 75 yaşın altında olması, emekli olan kişi çalışıyorsa gelir belgesiyle başvuru yapması olarak sayılabilir. Aynı zamanda emeklilerin kredi başvurusunda vade sınırı vardır. Maksimum 36-48 ay taksitle kredi çekebilen emekliler gelir belgesi ibraz ettiklerinde vade süresi ve kredi tutarı arttırılabilir. Kredi kullanılırken bankaya herhangi bir gayrimenkul ipotek ettirilmek istenirse de eşin onayı alınmalı ve imzalı kâğıt ibraz edilmelidir.