FinansMAX

Evlilik Kredisi Veren Bankalar

Evlilik Kredisi Veren Bankalar

Evlilik kredisi, evlenmeyi düşünen vatandaşların düğün masraflarının eksiksiz bir şekilde karşılamasını sağlayan ve birçok bankanın uyguladığı kredi türüdür. Özellikle yeni ev kurmak isteyen ancak artan eşya fiyatlarından dolayı ev içerisinde ki gereksinimlerini karşılayamayacak olan insanların bu krediyi kullanmasında fayda vardır. Evlilik kredisi, devlet desteği ile birleşerek oldukça uygun faiz oranları ve esnek vade imkanı sayesinde avantajlı olabiliyor. Evlilik kredisi başvuru online bankacılık sistemleri üzerinden yapılamamakla birlikte, direkt olarak şubeye giderek başvurmanız şarttır. Aksi takdirde bu krediden faydalanamayabilirsiniz. Şimdiki dönemlerde düğün kredisi veren bankalar devlet desteği ile çalışan bankalardır. Ancak özel bankalardan da ihtiyacınız ve kredi puanınıza göre ihtiyaç kredisi çekerek düğün masraflarınızın karşılanmasını sağlayabilirsiniz.

Evlilik Kredisi Veren Bankalar Hangileridir?

Evlilik kredisi, genel olarak devlet destekli bankalar tarafından alınan kredi türüdür. Ancak bazı özel kuruluşlarda müşterilerine evlilik kredisi sunabilmektedir. Evlilik kredisi veren bankalar şu şekildedir;

 • Ziraat Bankası
 • Vakıfbank
 • Kuveyt Türk Bankası
 • Türkiye Finans
 • Garanti BBVA
 • Halkbank gibi birçok kuruluş üzerinden kredi başvurusunda bulunabilirsiniz.

Evlilik Kredisi Nedir?

Maddi imkanı olmayan ancak evlenmek isteyen bireyler için bankalar tarafından sunulan bir finansman desteğine evlilik kredisi denir. Bankalar hem müşterilerine hem de düğün sezonlarında çeşitli kampanyalar düzenler. Müşteriler tarafından da en çok talep gören kredi türlerinden bir tanesi olan düğün kredisi ve evlilik kredisi gibi paketler bankalar tarafından sunuluyor. Ancak bilinmesi gereken en önemli noktalardan bir tanesi kredinin onay sürecidir. Yapmış olduğunuz evlilik kredisine istinaden olumsuz sonuç alabilme durumunuz mevcuttur. Her evlilik kredisine başvuran kişilerin başvurusunun onaylanacağı söz konusu değildir. Bu gibi durumlarda acil krediye ihtiyacınız var ise mutlaka ihtiyaç kredisine başvurmanızda fayda vardır. Evlilik kredisine oranla, ihtiyaç kredisi daha kısa sürede sonuçlanan bir kredi türüdür.

Devlet Destekli Evlilik Kredisi Nedir?

Devlet destekli evlilik kredisi, devletin belirlediği şartlara uygun olan kişilere verilen kredidir. Aynı zamanda bu krediler devlet bankaları aracılığı ile müşterilere sunulur. Bu kredi aile ve sosyal bakanlığı tarafından sunulur ve tüm şartları karşılayan kişilere de kredi desteği sağlanır.

Devlet Destekli Evlilik Kredisi Alabilmek İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

Düğün masraflarınızın ve bu süreçteki tüm ihtiyaçlarınız devlet destekli kredi aracılığı ile karşılanır. Bu krediyi alabilmek için aile ve sosyal bakanlığı tarafından belirlenen çeşitli şartları karşılamanız gerekir. Aksi takdirde bu şartları karşılamayan kişiler devlet destekli evlilik kredisi almaya hak kazanamazlar. Devlet destekli evlilik kredisi alabilmek için gerekli olan şartlar şu şekildedir;

Devlet destekli kredi alabilmek için aranan ilk şartlardan bir tanesi 18 yaşını doldurmak gerekir. En fazla ise 24 yaşını geçmemiş olan kişilere kredi desteği sağlanır. Üniversite okuyan kişiler için de 26 yaşına kadar kredi alabilme imkanı sunulmuştur.

 • Herhangi bir ağır suç işlenmemiş olması ve sicil kaydının temiz olması gerekir.
 • Maddi imkansızlığın olduğuna dair belge ve bilgiler kanıtlı olmalıdır. Bu belge ve bilgilerin mutlaka sunulması gerekir.
 • Devlet destekli kredi başvurusunda bulunacak olan çiftlerin daha önce evlilik yapmamış olmaları da aranan şartlar arasında yer alıyor.
 • Tüm şartlara uyum sağlayan kişiler Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına başvuruda bulunarak evlilik öncesinde ki ihtiyaçlarını karşılayabilirler.

Devlet Destekli Kredi Şartları Nelerdir?

Devlet destekli evlilik kredisi özellikleri bakımından diğer kredilerden oldukça farklıdır. Devletin sağladığı kredi özellikleri şu şekildedir;

 • Evlilik kredisinde ilk yıl kredi ödeme zorunluğu yoktur. 12 ay boyunca herhangi bir ödeme yapılmaz.
 • Evlilik kredisinin tutarı devlet tarafından belirlenen tutarlardır. En fazla 10 bin TL’ye kadar çekilebilir. 10 bin TL üzerinde kredi verilmez.
 • Kredi vadesi 36 ay olarak belirlenmiştir.
 • Evlendiğinizin ilk yılında eğer çocuk olur ise kullanmış olduğunuz evlilik kredisini 1 yıl daha erteleme imkanınız vardır.
 • Şartlar ve kredi özellikler sizler için uygunsa Aile ve Sosyal Politika Bakanlığı sitesine giriş yaparak buradan ihtiyacınız olan evlilik kredisine başvuruda bulunabilirsiniz. Ancak gerekli olan belgeleri teslim etmeniz gerektiğinden dolayı direkt olarak şubelerden başvurmanız daha faydalı olacaktır.

Özel Bankaların Sunduğu Evlilik Kredisi Özellikleri

Özel bankalar arasında, evlilik kredisi için istenen belgeler farklılık gösterebilir. Bu durum, bankaların çalışma prensipleri, faiz oranları gibi çeşitli etkenlerden kaynaklanmaktadır. Özel bankaların sunmuş olduğu evlilik kredisi özellikleri şu şekildedir;

Vakıfbank Evlilik Kredisi

Vakıfbank, müşterilerine evlilik kredisi için yaklaşık olarak 36 ay vade imkanı sunuyor. Kredi başvurusunda Vakıfbank herhangi bir kefil istemez. Evlilik kredisi için belirlenen en üst sınır 20 bin TL olarak belirlenmiştir. 20.000 TL’ye kadar evlilik kredisi için belirlenen faiz oranı %1,55’dir. Vakıfbank kredisi için istenen belgeler şu şekildedir;

 • Gelir belgesi,
 • İkametgah adresi,
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi Vakıfbank tarafından istenilen belgeler arasında yer alıyor. Başvuru yapmadan önce bu belgeleri hazırlayarak başvuru yapabilirsiniz.

Kuveyt Türk Evlilik Kredisi

Kuveyt Türk için evlilik kredisine belirlenen tutar 100.000 TL’dir. Vade oranları ise 60 ay vade olarak belirlense de dilerseniz daha düşük vade tercihinde bulunabilirsiniz. Kuveyt Türk evlilik kredisi için belirlenen faiz oranları şu şekildedir;

 • 12 ay için belirlenen faiz oranı %1,63’tür.
 • 24 ay için belirlenen faiz oranı %1,64’tür.
 • 36 ay için belirlenen faiz oranı %1,65’tir.
 • 48 ay %1,66 ve 60 ay vade için de banka tarafından belirlenen faiz oranı %1,68’dir.

Yapı Kredi Bankası İhtiyaç Kredisi

Yapı kredi bankası evlilik kredisi olarak değil direkt olarak ihtiyaç kredisi desteğinde bulunur. Yapı kredi bankası aracılığı ile 80.000 TL’ye kadar kredi kullanabilme imkanınız mevcuttur. Sunmuş olduğu düşük faiz oranlarından faydalanarak ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz.