FinansMAX

Evde Bakım Maaşı Sorgulama

Evde Bakım Maaşı Sorgulama

Evde bakım maaşı, bakıma ihtiyacı olan engellilerin bakımına yardımcı olan bireye destek amaçlı verilen maddi yardımdır. Başvuruyu yaptıktan sonra olumlu veya olumsuz sonucunu öğrenmek için bazı sorgulamaları yapmanız gerekebilir. Bu sorgulamalar internet üzerinden çok kolay bir şekilde yapılabiliyor.

E-Devlet Üzerinden Evde Bakım Sorgulama

Başvurunuzu bağlı olduğunuz ilçedeki sosyal yardım merkezine yaptığınızda yaklaşık 1 ay içeresinde sonuçlanmaktadır. Bu sonucu öğrenmek için yapmanız gereken engelli kişinin bakımına destekte bulunan kişinin e devlet hesabına giriş yapması olacaktır. E devlete giriş yaptığınızda arama kısmına “evde bakım maaşı” yazdığınızda çıkan ekranda başvurunuzun durumu hakkında detaylı bilgileri görüntüleyebilirsiniz.

Bakım Maaşım Reddedildi Ne Yapabilirim?

Bakım maaşı için başvuruda bulundunuz ve 1 ay geçmesine rağmen sonuçlanmadı veya olumsuz sonuçlandığını biliyorsanız itiraz hakkınız bulunmakta. Olumsuz sonuçlandığında 30 gün içeresinde itiraz hakkınız bulunuyor. İtiraz talebinde bulunmak için maaş için başvuru yaptığınız kuruma tekrar giderek başvurunuzun olumsuz sonuçlandığını ve itiraz talebinde bulunmak istediğinizi belirtmek olacaktır. İtiraz talebinde bulunmak için size verilecek formu doldurmanız gerekecek. Bunun öncesinde itiraz için başvuru yapmaya gittiğinizde engelli bireyin raporunu ve nüfus cüzdanı fotokopisi yanınızda götürmeniz gerekebilir.

Evde Bakım Maaşı Sorgulama

Bakım Maaşım Olumlu Sonuçlandı

Başvuru yaptığınızda e devlet üzerinden kontrol ettiğinizde veya bağlı olduğunuz sosyal yardım kurumuna gittiğinizde olumlu sonuçlandı bilgisine ulaştıysanız iban bilgilerinizi teyit ettirebilirsiniz. Evde bakım maaşları şuanda devlet bankası olan Ziraat bankasına yatmaktadır.

Evde Bakım Maaşı Ne Kadar?

Evde bakım maaşı asgari ücrete oranla arttığı için her yıl belirli bir oranda zam almaktadır. 2021 yılı itibari ile %7.36 artarak 1657 lira olmuştur. Maaşınız bağlandığında bu tutar engelli aylığında olduğu gibi 3 ayda değil her ay yatmakta.

Evde bakım maaşları genelde engelli maaşları ile karıştırılmaktadır. İkisi farklı maaşlar olduğu için birbirinden bağımsızdır. Engelli maaşı engelli bireyin kendisine verilir ve evde bakım maaşına oranla daha düşük tutarlıdır. Evde bakım maaşı ise engelli bireyin bakımını üstlenen kişiye bağlanan maddi destektir. Evde bakım maaşı alabilmek için hane içine düşen toplam gelirin asgari ücretin 3/2’nden fazla olmamalıdır.

Etiketler: