Devlet Destekleri

Evde Bakım Maaşı Nedir?

Bakım Maaşı Nasıl Alınır? Ayrıntılar Yazıda...

Maddi durumu kötü olan kişiler, devletlerin sosyal açıdan vatandaşlarına karşı olan sorumlulukları kapsamında bazı ödemeler almaktadır. Bu ödemeler başlıca işsizlik ödemesi, ölen eşin ardından karısı ve çocuklarına verilen ödeme, gazi ve şehit yakınlarına yapılan ödemeler ve bakıma muhtaç kişiler için yapılan ödemeler olarak sıralanabilir. Türkiye’de bu alanda ödemeler beklendiği gibi Aile ve Politikalar Bakanlığı’nın yürüttüğü çalışmalar ile yapılmaktadır. Evde bakım maaşı adıyla ödenen maaş ise yaşlı veya hasta vatandaşlar için ödenen bir bakım ücretini temsil etmektedir.

Evde Bakım Maaşı Nasıl Alınır?

Evde bakım maaşı adı altında kendisine bakamayan ve başka birinin bakımına ihtiyaç duyan kişiler için ödeme yapılıyor. Bu ödeme için öncelikle kişilerin istenen şartları karşılaması gerekiyor. Bundan sonra il veya ilçe idare kurulundan muhtaçlık belgesi alınması gerekiyor. Valilik ve kaymakamlıklara bağlı defterdarlık veya mal

Maaş

üdürlüklerinden başvuru evrakları alınacak ve daha sonra muhtaçlık belgesi ile birlikte SGK-Primsiz Ödemeler Genel Müdürlüğü’ne teslim edilecektir. Bundan sonraki süreç sizden bağımsız işleyecek SGK verilen belgeler doğrultusunda bir evde bakım maaşı bağlanıp bağlanmayacağına karar verecek ve bu doğrultuda hareket edilecek.

Evde Bakım Maaşı Şartları Nelerdir?

Evde bakım maaşı almak için ilk ve en temel şart bakıma muhtaç olma bu hastalık veya yaşlılık nedeniyle olabilir önemli olan hastanedeki heyet tarafından size verilecek olan bakıma muhtaçlık belgesidir. Vatandaşın %50 ve üzeri ağır engelli sınıfında olması lazımdır. Kendi ihtiyaçlarını kendisi gideremeyecek bir durumda olduğu için bir başkasının yardımına ihtiyaç duymalıdır. Bu durumlarda devlet tarafından vatandaşa bir bakım maaşı ödemesi yapılacaktır. Yaşlılar için ise halk arasında 65 yaş maaşı olarak bilinen bir maaş verilmektedir.

Kullanıcılar Bunları da Sordu

Evde bakım maaşının hangi gün yattığı nasıl öğrenilir?

Evde bakım maaşı maddi destek duyanlara yapılan ödemelerden biridir. Ancak yapılan ödeme tek bir günde değil illere göre farklı günlerde olur. Bu tarihi E-devlet üzerinden sorgulama ekranına ulaşarak öğrenebilirsiniz.

Evde bakım maaşı kaç TL olarak ödenmektedir?

Evde bakım maaşları Ocak 2020 itibariyle 1460 TL oldu daha sonra Temmuz zammıyla beraber ise bu miktar 1544,60 TL’ye yükseldi, bir sonraki zam yine Ocak ayında yapılacak ve 2021 için verilecek miktarı öğreneceğiz.

Etiketler

Hamdi

FinansMAX Yöneticisi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı