FinansMAX

Ev Hanımları Faizsiz Kredi Nasıl Alır?

Ev Hanımları Faizsiz Kredi Nasıl Alır?

Devlet, toplumdaki kadınların kendi alanlarında hem piyasadan yararlanmak hem de iş gücüne katılımı artırmak amacı ile destek sağlamaktadır. Birçok kadının çalışmadığı ancak üretim alanında yeterli beceriye sahip olduğu ve ihtiyacı karşıladığı aşikardır. Bu nedenle hükümet tarafından çalışmayan ev hanımlarına faizsiz kredi vererek onları iş hayatına kazandırma yönünde bir atılım gerçekleştirdi.

Atılan bu adımlar sayesinde birçok ev hanımı iş hayatındaki yerini alarak bir işveren haline geldi. İş hayatına kazandırılan bu kadınlar, hibe, faizsiz kredi ve düşük faizli kredi imkanı ile;

  • İlk yıl geri ödemesi olmadan Sosyal Yardımlaşma Vakfı tarafından ev hanımlarına iki yıl geri ödemesi olmadan 15 bin liralık kredi desteği sağlıyor. İki yılı geri ödemesiz, sonraki 6 yıl içinde faizsiz geri ödeme şekliyle kadınların kendi işlerini kurmasına yardımcı oluyor.
  • KOSGEB adı altında kadın girişimcilere destek amaçlı işyeri açmak isteyenler için 50 bin liraya kadar hibe, 3000 bin liraya kadar da yatırımlar için düşük faizli kredi verilmektedir. Girişimcilik belgesi alanlar için araç gereçlerini, makine gibi ihtiyaçlarını almak için sıfırdan 100 bin liraya kadar kredi verilmektedir. Tarımsal ve kırsal kalkınmada tarımla uğraşan kadınlara %70 hibe desteği verilmektedir. 31 ilde açılan aile destek merkezinde kadınların psikososyal, mesleki ve kişisel yönden gelişimine destek sağlanmaktadır. Bu arada da kadınlara eğitim gördükleri için de İŞKUR tarafından günlük olarak ücret verilmektedir. Beceri kurslarında kadınlar aldıkları eğitimlerle ve devletin verdiği hibe ve kredilerle kendilerinin işletebileceği işyerlerini açmaktadırlar.
  • Evde üretim teşviki verilerek mikro kredi ile evde üretim desteklenmektedir. Faizsiz geri ödeme koşulu ile ev hanımlarına 5 bin liraya kadar kredi verilmektedir.

Ev Hanımlarına İş Kurma Olanağı

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı verdiği destek ile ev hanımlarına iş alanında katkı sağlamaktadır. Ev hanımlarına 15 bin lira faizsiz kredi veriyor. İlk bir yıl yani 24 ay ödeme yapılmamaktadır. Bunun için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvurmak gereklidir. Yapılan başvurular mütevelli heyetlerince 30 gün içinde incelenip uygun görülen başvuruya ödeme yapılmaktadır. Ev hanımlarının yapacakları projelerden el işi, yöresel ürünlere yönelik üretimler ve tarımsal faaliyetler destek kapsamı içindedir.

Etiketler: