FinansMAX

Esnaf Kefalet Kredisi Şartları

Ülkemizde ilk defa 1951 yılındaki Adnan Menderes Hükümeti döneminde Türk Ticaret Kanunu hükümlerince kurulan Esnaf ve Sanatkarlar Kefalet Kooperatifleri, daha sonradan çıkarılan 1163 sayılı Kooperatifler Kanunu kapsamına alınmıştır. Kooperatiflerin kuruluş amacı, kooperatife ortak olan esnaf ve sanatkarlara mesleki faaliyetleri için gerekli olan sermayeyi kredi yoluyla sağlamak ve kredi almak için banka teminat mektubuna yönelik kefil olmaktır. Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifleri (ESKKK), günümüzde bu işlemlerin öncüsü durumundadır. Esnaf kefalet kredisi şartları üzerine bilgi sahibi olan herkes bu krediyi rahatlıkla alabilmektedir.

Esnaf Kefalet Kredisi Şartları Nelerdir?

‘‘Esnaf kefalet kredisi şartları nelerdir?’’ sorusuna verilecek cevaplar bankadan bankaya değişebilir. Bu noktada esnaf ve sanatkarlar için ESKKK’dan olumlu istihbarat gelmesi durumunda Yönetim Kurulu tarafından başvuru değerlendirilir. ESKKK Yönetim Kurulu banka şubesi ile iletişime geçer. Banka şubesi bankaya istihbarat sağlar. Olumlu ise kredi verilir. Bu krediye başvuru yapacak olan esnaf ve sanatkarların ESKKK’ya sunacakları dilekçeyi doldurmaları ve kefillerin doldurması gereken belgeyi doldurmaları gerekmektedir. ESKKK’ya esnaf ve sanatkarlar hariç kimse başvuruda bulunamaz. Dolayısıyla esnaf ve sanatkar siciline kaydınız bulunmalıdır. İş veya ikamet yeri kooperatifin çalışma bölgesi içinde bulunmalıdır. Bunun yanı sıra Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperitifi ortağı olmamanız gerekmektedir. Kredi kullanılacağı zaman esnaf veya sanatkarın kayıtlı olduğu oda kendisine kefil olmalıdır.

ESKKK ve Dilekçeler

Esnaf kefalet kredisi şartları arasında ESKKK’ya sunulacak 2 önemli dilekçe bulunmaktadır. Başvuru Dilekçesi’nde mesleğiniz, ne kadar kredi çekmek istediğiniz, kimlik bilgileriniz, işyeri adresiniz, ev adresiniz, talep ettiğiniz kredinin kullanma alanı, kredi türü vb. bilgiler bulunmalıdır. Bu bilgileri tamamen doğru doldurduğunuzdan ve hedefinizin net olduğundan emin olmalısınız. Kefillerin doldurması gereken dilekçede ise kefilin kimlik bilgileri ile adres bilgileri yer almalıdır. Kredi Başvuru Dilekçesi üzerinde esnaf veya sanatkarın, kefil dilekçesinde ise kefilin imzası bulunmalıdır. ESKKK’ya yapılan başvurularda esnaf veya sanatkarın yıllık mali bilançosu ve çek ödeme yetkinliği göz önünde bulundurulmaktadır. Kredi notunuzun düşük olması halinde hiçbir şekilde bu krediden yararlanamazsınız.

[wp-faq-schema title=”Kullanıcılar Bunları da Sordu” accordion=1]

Etiketler: