FinansMAX

Eşimin Borcundan Dolayı Bana Haciz Gelir Mi ?

Eşimin borcundan dolayı bana haciz gelirmi, kocamın borcundan dolayı haciz gelirmi.Borç hukuğuna göre borcunu ödemeyen kişilere yaptım olarak en son uygulanan cezalardan biride haciz işlemidir.Bankalar ve borcun ödenmesi gereken kişiler haklarını aramak için mahkeme açarlar ve borç tahsil edilememesi durumunda hakimler tarafından uygulanacak en son işlem haciz işlemidir.Haciz işlemi borçlu kişinin ödeme yapamaması durumunda sahip olduğu mal varlığına el koyması işlemidir.

Evli olan çiftlerde ise ev hanımlarının bu konu hakkında merak ettiği sorulardan biride kocamın borcundan dolayı bana haciz gelirmi sorusudur.Bu konu hakkında bu makalemizde bilgiler ve borç hukuk yasalarına göre mevzuattan bahsedeceğiz.

Öncelikle haciz nedir bilmeyenler için kısaca açıklayalım.Haciz bir kişinin borcunu ödeyememesi durumunda yada ödememesi durumunda hukuk kuralları gereği alacaklının tahsil edebilmesi için yargı kararıyla kişinin mal varlığına el konulması işlemidir.Haciz maaşa gelebileceği gibi ev ,arsa gibi mal varlıklarına da gelebilmektedir.

Eşimin Borcundan Dolayı Haciz Gelirmi

Evlenen insanlar hayatlarını da maddi kaynaklarınıda birleştirirler.Yaşamları boyunca tüm kazandıklarını kendileri için harcayan çiftler aynı zamanda borçlarıda ortak olarak öderler ve birbirlerini sahiplenirler.Ancak eşler arasında birinin ödeyemeyeceği bir borç sahip olması durumunda bu durum eşlerinde aralarının açılmasına neden olur.Böyle durumlarda ise eşlerin aklıan gelen ilk şey eşin borcundan dolayı kendisine maddi zarar gelmesi veya sahip olduklarına haciz gelme korkusudur.

Sahip oldukları kaybetmek istemeyen eşler bu durumdan rahatsız olmaktadırBu yüzden eşler acaba eşimin borcundan dolayı bana haciz gelirmi sorusunu düşünür ve endişelenirler. Ancak böyle bir korkuya kapılmalarına gerek yoktur ve eşlerinin borçlarından dolayı endişelenmeleri gerekmemektedir.

Hukuk yasalarına göre evli olmayan kişiler yada ayrı olan çiftler birbirlerinin borçlarından sorumlu değildir.Evlilik süresince edinilen mallar ortak edinilmiştir ancak edilen borçlar ve yeni alınan mal varlıkları aile adına değil bireysel isim adına alınmaktadır.Yani aile için bir ev alındığı zaman bu ev kocanın yada hanımın adına tapulandırıldığı gibi edinilen borçlarda hanımın yada kocanın üzerine olacağı için birbirlerinin borçlarından sorumlu olmamaktadırlar.Bu yüzden eşinizin borcundan dolayı endişelenmenize gerek yoktur.Eğer kocanın borcu yüzünden haciz geldiyse böyle bir durumda sadece kocanın maaşına haciz koyulacaktır. Diğer aile bireylerinin gelirlerine engellenmeyecektir böylece eşimin borcu yüzünden maaşıma haciz konurmu diye merak etmenize sebep kalmayacaktır.

Eğer evlilik süresince edinilen malların ve borçların ortak olacağına dair bir sözleşme imzalandıysa bu durumda şartlar değişecektir.Tüm borçlar aile adına yazıldığı için aile hanesi içerisinde borçlar pay edilmektedir.Bu yüzden eşlerden birisine haciz gelir ise eğer bu borç yüzünden diğer aile bireylerine de yansıyabilir.