FinansMAX

Emekliler Ne Kadar Kredi Çekebilir?

Emekliler Ne Kadar Kredi Çekebilir?

Emekliler Ne Kadar Kredi Çekebilir?

Geçim problemi, acil nakit ihtiyacı gibi durumlarda emekliler krediye başvurabilir. Bankalar ihtiyaç kredisi verirken emeklilerin bazı şartları yerine getirmesini istiyor. Bunlar sicilin düzgün olması, takipte ya da avukatta borç bulunmaması, emekli maaşından kesinti olmaması, 75-80 yaştan büyük olunmaması olarak sayılabilir. İhtiyaç kredisine başvurmak isteyen emekli vatandaşların maaşlarından kesilen bir tutar olmasa da farklı bir kredileri veya takipteki borçlarından dolayı bankalar kredi başvurusunu reddedebilir.

Emeklilere En Fazla Ne Kadar Kredi Verilir?

Emeklilere kredi veren bankalar yukarıda sayılan kriterlerin sağlanması durumunda, emekli maaşının yarısı kadar kredi verebilir. Kredi başvurusunda bulunurken istenen tutar emekli maaşının yarısından fazla değilse, başvuru kabul edilir. Örneğin 2000 TL emekli maaşı alan biri maksimum 100 TL tutarlı bir krediye başvurabilir.

Bankalar, normal müşterilerinden istediği şartları emeklilerden de istiyor. Krediye başvuracak kişinin kredi notu, bankacılık geçmişinin düzgün olması, ödenmemiş borcunun olmaması ve kredi kartı ödemelerini zamanında yapması başvurunun kabul edilmesi için yeterli olacaktır. Emekli maaşının yarısına denk gelecek şekilde yapılan kredi başvuruları, tüm bankalara yapılabilir. Ancak emekli maaşının alındığı bankaya yapılan başvurularda, onay almanız daha kısa sürer.

Hangi Bankalar Emeklilere Kredi Verir?

Emekli vatandaşlar da diğerleri gibi ihtiyaçları için kredi başvurusunda bulunabilir. Emeklilerin faizsiz olarak kredi çekebilecekleri bankalar Ziraat Katılım, Vakıf Katılım Bankası, Türkiye Finans Katılım Bankası, Albaraka Türk Katılım Bankası olarak sayılabilir.

Emeklilerin Kredi Başvurusunda İstenen Belgeler

Bankalardan ihtiyaç kredisi çekmek isteyen emeklilerden istenen belgeler;

  • Aylık maaş dökümü
  • İkametgâh adresi
  • Ek gelir vergisidir.

Emekli maaşının alındığı bankadan çekilen kredilerde faiz oranları daha düşüktür. Farklı bir bankaya yapılan kredi başvurularında, bankalar emeklileri faiz konusunda uyarır ve maaş aldıkları bankalardan kredi çekmelerini teklif edebilir.

Çekilen kredinin maaş bankasından çekilmesi durumunda aylık taksitler otomatik olarak tahsil edilir. Ancak farklı bir bankadan kredi çekildiyse, özel olarak bankaya talimat verilebilir. Bankamatik üzerinden havale veya EFT şeklinde de kredi taksitleri ödenebilir. Şubeye giderek de gişeden krediler için ödeme yapılabilir.