FinansMAX

Emekli Olunca Ne Kadar Maaş Alırım ? ( Hemen Hesapla )

Ne kadar emeklilik maaşı alırım,ssk dan ne kadar emekli maaşı alırım, emekli olunca ne kadar maaş alırım.Çalışma gün sayısını ve emeklilik yaşını doldurmaya yakın olan çalışanların en çok sık sorduğunu sorulardan biride “Emekli olunca ne kadar maaş alırım” sorusudur.Yıllarca çalıştıktan sonra artık emekli olmaya hazırlanan vatandaşlar emeklilik maaşı sorgulama ile alacakları maaşı öğrenmek istiyor.Peki emeklilik maaşı nedir , ne kadardır ve nasıl alınır ? Tüm detayları ile size emeklilik maaşı hesaplamayı anlatacağız.

Emeklilik maaşı yıllardır gündemin en sıcak konularından biri olmaktadır.Bu maaş her sene yapılan zamlar ile değişmekte ve yükselmektedir.Birçok kişiyi tatmin edici zamlar yapılmasa da her sene emeklilik maaşları yükselmektedir.Aşağıdaki sorgulama servisini kullanarak güncel şartlar ile ne kadar emeklilik maaşı alırım öğrenebilirsiniz.Bilmeniz gerekir ki bu maaş herkes için aynı değildir, yapılan iş, çalışılan gün ve geçmişte alınan maaşlara göre farklı maaşlar ödenmektedir.Daha fazla detay için aşağıdaki başlıklara göz atabilirsiniz.

Bugün Emekli Olsam Ne Kadar Alırım ?

Emekli olmaya hak kazanıp henüz emekli olmadıysanız yaptığınız işe ve geçmişte aldığınız maaşlara göre farklı emekli maaşları alabilirsiniz.Bunun için en kesin bilgiyi emekli olduğunuzda öğrenirsiniz.Emekli olunca ne kadar maaş alırım sorusu sizin çalışma bilginize göre çok büyük değişiklikler gösterebilir.Ancak 2020 Emeklilik sistemine göre bugün emekli olsanız alacağınız maaş aşağıdaki gibi olacaktır.

2020 Yılı En Düşük Emekli Maaşı : 1279 TL

2020 Yılı En Yüksek Emekli Maaşı : 5972 TL

Yukarıdaki maaşlara 2020 yılı emeklilik maaş zammı dahildir ve güncel rakamlardır. Eğer bugün emekli olursanız alacağınız maaş yukarıdaki rakam aralığında olacaktır.Emekli olunca ne kadar maaş alırım sorunuza daha yakın bir cevap bulabilmek için aşağıdaki sorgulama servislerini kullanabilirsiniz.

Emekli Maaşı Neye Göre Hesaplanıyor ?

Emeklilik maaşı birçok kriter hesaplanarak belirlenmektedir.Bunlar arasında en belirleyici faktörler çalışırken ödediğiniz prim miktarıdır.Ne kadar emeklilik maaşı alırım diyen birisinin çalışma hayatı bunu oldukça etkiler.İş vereniniz sizin adınıza ne kadar yüksek sigorta primi öderse, yani SGK priminiz ne kadar yüksek yatarsa alacağınız maaş o kadar yüksek olur. Yani düz bir mantık ile asgari maaşın iki katı alan bir vatandaş emekli olursa sigorta primide 2 kat yattığı için asgari emekli maaşının 2 katını alacaktır.Yani en düşük emekli maaşı 1.279 tl ise bu kişi 2.560 TL emekli maaşı alacaktır.

Bunların dışında diğer emeklilik maaşını etkileyen faktörler çalışılan gün sayısı ve bir iş yerinde ne kadar uzun süre çalıştığıdır.Eğer bir iş yerinde çok uzun süre çalıştıysanız daha fazla sigorta primi ödeneceği için hem emeklilik tazminatınız hemde emeklilik maaşınız çok daha yüksek olacaktır.

Emeklilik Maaşı Hesaplama

Sosyal güvenlik kurumu aracılığı ile gerçeğe en yakın emeklilik maaşı hesaplamasını yapabilirsiniz.Bunun için aşağıda paylaştığımız kırmızı başlığa tıklayarak SGK Emeklilik maaşı hesaplama sayfasına ulaşabilirsiniz.Çalışma bilgilerinizi, sigorta geçmişinizi ve bazı güvenlik bilgileriniz ile giriş yaparak güncel şartlar ile alabileceğiniz maaş miktarını öğrenebilirsiniz.

SGK Emeklilik Maaşı Hesaplama Sayfası İçin TIKLAYIN

SSK ve Bağkur emeklileri maaşlarına her 6 ayda bir zam yapılmaktadır.Genellikle haziran ve aralık ayları döneminde güncel enflasyon farkına göre bu emeklilik zammı değişmektedir.Emeklilik maaşı hakkında daha fazla bilgi için anasayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Etiketler: