FinansMAX

Elektronik Para vs Kripto Para

Elektronik Para vs Kripto Para

Elektronik para birimi (dijital para), özellikle internet üzerinden dijital bilgisayar sistemlerinde yönetilen, depolanan veya takas edilen herhangi bir para birimi, para veya para benzeri varlıktır. Dijital para türleri arasında kripto para birimi, sanal para birimi ve merkez bankası dijital para birimi bulunur. Dijital para birimi, internet üzerindeki dağıtılmış bir veri tabanına, bir şirket veya bankanın sahip olduğu merkezi bir elektronik bilgisayar veri tabanına, dijital dosyalara veya hatta kayıtlı değerli bir karta kaydedilebilir. Dijital para birimleri, geleneksel para birimlerine benzemektedir. Ancak basılı banknotlar veya madeni paralar içeren para birimlerinin aksine genellikle fiziksel bir biçime sahip değildir.

Bu fiziksel biçim eksikliği, internet üzerinden neredeyse anlık işlemlere izin verir ve banknotların ve madeni paraların dağıtımıyla ilgili maliyeti ortadan kaldırır. Genellikle bir devlet kurumu tarafından ihraç edilmeyen sanal para birimleri yasal bir ihale olarak kabul edilmez ve devlet sınırları arasında mülkiyet aktarımına olanak tanır. Bu tür para birimleri fiziksel mal ve hizmet satın almak için kullanılabilir, ancak aynı zamanda bir çevrimiçi oyun için kullanım gibi belirli topluluklarla da sınırlandırılabilir.

Elektronik Para

Elektronik Para, Dijital Para

Elektronik para veya diğer bir deyişle dijital para, para arzı üzerinde merkezi bir kontrol noktasının olduğu yerlerde (örneğin, bir banka) merkezileştirilebilir. Ayrıca bu para birimlerinde para arzı üzerindeki kontrolün önceden belirlendiği veya merkezden uzaklaştığı durumlar söz konusudur. Dijital para birimlerinin kökeni 1990’ların Dot-com balonuna kadar uzanmaktadır. Bilinen bir diğer dijital para birimi hizmeti, 2006 yılında kurulan Liberty Reserve idi.

Bu şirket kullanıcıların dolarları veya euroları Liberty Reserve Dolarına veya Liberty Reserve Euro’suna dönüştürmesine ve bunları% 1 ücret karşılığında birbirleriyle serbestçe değiştirmesine olanak tanımıştı. Bu dönemde bazı dijital para birimi işlemlerinin ponzi programları ve kara para aklamak için kullanıldığı biliniyordu ve bu hizmeti veren bazı şirketler ABD hükümeti tarafından ‘‘MSB lisansları olmadan faaliyet gösterdikleri’’ için yargılandı. Dijital para birimlerine olan son ilgi, 2008’de tanıtılan, günümüzde en çok kullanılan ve kabul edilen dijital para birimi haline gelen bitcoin ile yeniden yükselişe geçti.

kripto para nedir

Bitcoin

 

Bitcoin herhangi bir merkez bankası, resmi kuruluş, vs. ile ilişiği olmayan elektronik para birimidir. Son dönemde çok yüksek fiyatlardan satılmaktadır ve arzı giderek azalmaktadır. Bitcoin üretimi madencilik (mining) denilen yöntem ile yapılmaktadır. Bitcoin önümüzdeki dönemin genel geçer para birimi olarak kabul edilmektedir.

Bitcoin nedir?

Bitcoin herhangi bir merkez bankası, resmi kuruluş, vs. ile ilişiği olmayan elektronik para birimidir.

 

Elektronik para nedir?

Elektronik para (dijital para), özellikle internet üzerinden dijital bilgisayar sistemlerinde yönetilen, depolanan veya takas edilen herhangi bir para birimi, para veya para benzeri varlıktır.

Etiketler: