FinansMAX

Elektriğe Neden Zam Geldi ?

Ard arda gelen zamlardan sonra bir zam haberi de elektrikten geldi.Enerji Bakanı Berat Albayrak‘ın “Ekonomideki tüm iyileşmeleri vatandaşlara yansıtıyoruz” açıklamasından sadece bir kaç saat sonra açıklanan zam haberleri ile vatandaşlar şok oldu.Peki elektriğe neden zam geldi ?

Kısa süre önce doğalgaza ard arda yapılan zamlar gibi elektrikte son 3 ayda yüzde 30 zamlandı.Sosyal medyada birçok kişinin sorguladığı bu durumu ise uzmanlar elektrik ve doğalgaz da yapılan plansız zamlara bağlıyor.Birçok kişinin hatırladığı gibi geçtiğimiz sene dolar kurunun yukarı yönlü hareketleri nedeniyle ağustos ayı ile bir zam dönemi başlamıştı.3 ayda bir yapılan zamlar yerini aylık zamlara bırakmıştı.Seçim öncesine kadar bu şekilde ilerleyen zam toplantıları bir anda beklenmedik bir karar aldı ve zam yapmak yerine elektrikte ve doğalgazda indirim yaptı.

Yıllar sonra yapılan bu indirimle vatandaş şaşkına döndü.Dolar kuru yükselişte iken böyle bir indirim ile birçok vatandaş bu duruma çok sevindi.Ancak seçimin geride kalması ile son zamanlarda yapılan en yüksek oranlı zamlar birbiri ardına yapılmaya başlandı.Çünkü seçim öncesi yapılan indirim ile elektrik ve doğalgaz nerede ise zararına yapılıyordu.Plansız olarak yürütülen bu süreçte bakanlar zarar ettiğini farkedince bir anda zam yapmak durumunda kaldı.Ancak bu kadar sık ve yüksek oranda zam yapınca bu durumu halk farketti ve öfkelendi.Maalesef kötü yürütülen bu süreçten dolayı içinde bulunduğumuz enflasyonun giderek yükselmesi beklenen bir durumdur.

Elektriğe Zam Geldi !

Sosyal medyada en çok konuşulan konu ise kısa süre önce Başbakanımızın yaptığı bir açıklama.Yıllık elektrik tüketiminin %60ını kendimiz üretiyormuşuz.Madem kendimiz üretiyoruz neden sürekli zam geliyor. Aslında konuşulacak birçok konu var bu hadise üzerine ancak tek bir gerçek varki elektriğe zam geldi. Ne yazık ki görünen o ki yapılan zam bu ay itibari ile içerisinde elektrik faturalarımıza yansıyacak.

 

Etiketler: