FinansMAX

EFT Sorgulama Nasıl Yapılır

EFT Sorgulama Nasıl Yapılır? (EFT Sorgu Numarası)

Elektronik para transferi olarak da bilinen EFT, farklı bankalar arasında yapılan para transferleri işlemidir. Bazı kişiler, bu işlem yapıldıktan sonra, paranın gidip gitmediğini merak edebilir. Bu gibi durumlarda da eft sorgulama işleminin yapılması gerekir.

EFT sorgulama, EFT sorgu numarasıyla ya da farklı yöntemlerle yapılabilir. Bu numara, giden transferlerin açıklama kısmında yer alır. Bu uygulama sayesinde paranın gidip gitmediği öğrenilebilir. Bunun dışında, beklenilen EFT’ler içinde bu işlem yapılabilir.

EFT Sorgulaması Ne Zaman Yapılabilir?

EFT işlemlerinde bazı gecikme ya da sorunlar yaşanabilir. Bundan dolayı EFT sorgulama işlemleri yapılabilir. Sorgulama işlemleri ile alakalı sorunlarda direk müşteri hizmetleri aranarak da yardım istenebilir. Bazı EFT’ler mesai saatleri dışında yapılır. Bu tarz işlemler için telaşlanmaya gerek yoktur. Hafta sonu olmadığı sürece ertesi gün para karşı hesaba geçer. Bunun dışında yaşanan diğer sorunlar için, bankaların çağrı merkezleri hızlı bir şekilde işlem sunar.

Böylece her türlü işlem kısa sürede halledilebilir. Transfer işlemleri bazen iptal edilmek de istenebilir. Bunun için mesai saatlerini beklemeye gerek yoktur.  Yapılan EFT işlemleri her an iptal edilebilir.  EFT sorgusu her bankanın çağrı merkezi aracılığıyla yapılabilir. Akbank, Garanti Bankası, Ziraat Bankası, Halkbank gibi pek çok bankadan transfer işlemi yapılabilir. Bankaların çağrı merkezi numaralarından işlem takibi yapılabilir.

EFT Sorgulamasının Yapılabileceği Farklı Yöntemler Nelerdir?

EFT sorgulaması sadece sorgu numarası üzerinden değil farklı yöntemlerle de yapılabilir. EFT sorgulamasının yapılabileceği yöntemlerden bazıları şunlardır;

  • Çağrı merkezi ile sorgulama
  • Şubeden sorgulama
  • İnternetten sorgulama yöntemleriyle de EFT’ler sorgulanabilir.

Genellikle internet bankacılığı en sık kullanılan uygulamalardandır. Sorgulama yapmak isteyenler telefonların kısa sürede sorgulamalarını yapabilirler. Bu işlem şubeye gitmek gibi zorlu değildir. Kısa işlemler sonunda transferin son durumu öğrenilebilir. Bankacılık işlemlerini sürekli kullanan kişiler, çoğunlukla EFT işlemlerini hafta içi ve mesai saatleri içerisinde yaparlar. Böylece ertesi güne beklemeye kalmadan bütün işlemler yapılabilir. EFT sayesinde, yaşanan aksiliklerin çözümünde çağrı merkezleri çok etkili çözümler sunar. Bunun için müşterilerin iletişime geçmesi yeterlidir.