FinansMAX

EFT Hesaba Geçmedi, Ne Yapmalıyım? (Anında Çözüm)

EFT Hesaba Geçmedi, Ne Yapmalıyım? (Anında Çözüm)

EFT hesaba geçmedi veya EFT gelmedi gibi meselelerin bir çok nedeni, bu meselelerin de bir çok çözüm usulü bulunuyor. İlk olarak öğrenmelisiniz ki, EFT’nin erişmemiş olması veya banka tarafından iptal edilebilmesi için farklı farklı bazı nedenler bulunuyor. Bazı vaziyetlerde hesap sahibinin ad bilgilerinin yanlış yazılması, bazı vaziyetlerde ise hesap numarası başka bir deyişle IBAN no bilgisinin kusurlu girilmesi olarak karşımıza çıkıyor.

Bu gibi vaziyetlerde paranın yanlış hesaba gitme olasılığı oldukça düşüktür. Genellikle kusurlu bilgi girildiğinde yollamış olduğunuz meblağ askıda yakalanarak operasyonun yinelenmesi ve evvelinde de iptal arzı oluşturulması gerekiyor. EFT iptali hakkında hazırladığımız yazımızdan takviye alarak da harekât sırasını öğrenebilirsiniz. Biz de bu yazımızda yalnızca yanlış bilgi nedeni ile değil, değişik nedenlerden dolayı da erişmeyen EFT transferinden ve eft iptali nasıl yapılır detaylıca sizinle paylaşacağız.

EFT Hesaba Geçmedi Ne Yapmalıyım

Yazımızın giriş kısmında da bahsettiğimiz gibi EFT harekâtının hesaba geçmesine mani olacak bir çok neden bulunuyor. EFT transferleri, iki farklı bankanın hesapları arasında yapılan bir para transferi olduğu için, yaptığınız tüm EFT operasyonları Merkez Bankası tarafından onaylandıktan sonra karşı tarafın hesabına aktarılıyor.
Başka Bir Deyişle bu vaziyette, yoğunluk nedeniyle de EFT transferinin hesaba yansıması zaman alabiliyor.

Bu gecikmeler de uzadığında, bireyler EFT gelmedi gibi meselelerle karşı karşıya kalabiliyor. Elbette bu bir mesele değil, daha çok yoğunluktan olduğu için paranız bir müddet sonra hesaba yansıyor.

Tüm bunların dışında para transferi sırasında dikkat etkeniz gereken bazı noktalar bulunuyor. Bu bahsettiğimiz vaziyetlerin kusurlu olması vaziyetinde de EFT hesaba geçmedi meseleleri alana gelebiliyor.

EFT Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

EFT Transfer Saatleri

Bildiğiniz üzere, iki farklı banka hesabı arasında yapılan para transferleri emin gün ve saatlerde yapılıyor. Tüm bankaların EFT saatleri yazımızından bilgi alarak bu saatler içinde harekât yapmaya dikkat etmelisiniz. Bu saatlerin dışında yaparsanız para ertesi güne kadar askıda bekleyecektir.

EFT Dekont Kontrolü

EFT harekâtını yaptıktan sonra paranın hesapta olduğuna, hesabın bu parayı yollamak için yeterli bakiyesi olduğuna emin olun. Aynı zamanda internet bankacılığı kullanarak dekont çıkartın ve operasyonun bitirildiğini bilin.

EFT Sorgu No

Şayet hali hazırda mesele yaşıyorsanız banka alıcı hizmetlerini arayarak, dekont üzerindeki EFT sorgu no bilgisini iletebilir, bu numara üzerinden EFT durumunu bilebilirsiniz.

EFT Gelmedi, Ne Yapmalıyım?

Para transferi yapan bireylerin sıkça karşılaştığı paranın hesaba düşmemesi meseleyi, kusurlu bilgi girişi sebebiyle olduğu gibi yasadışı vaziyetlerden dolayı da olabiliyor. Tüm para transfer operasyonları Merkez Bankası onaylı olduğu için, bu safhada yasadışı harekâtlar nedeniyle Merkez Bankası onayına takılıyor olabilir.

Yasadışı bahis, firari iddia gibi vaziyetlerde bankalar hesaplara bloke harekâtı uygulayabiliyor. Bu gibi vaziyetlerde de bu işletmelerden gelen para transferleri masak tahliline takılabiliyor ve paranıza bloke konuluyor.

Bu gidişatın başınıza gelip gelmediğini hakimiyet etmek için de transferin reelleştiği bankayı arayarak EFT sorgu numarasını iletmeli, EFT gelmedi bildiriminde bulunabiliyorsunuz. Banka yalnızca para transferinin vaziyetini aktarabiliyor.

EFT Hesaba Geçmedi, Nasıl Geri Alırım?

EFT hesaba geçmediğinde paranızı geri almak için kolay adımlar uygulamalısınız. Elbette bu operasyonun askıda beklemesi, paranın otomatik olarak iade edileceği anlamını taşımıyor. Bu safhada yapacağınız bir çok harekât, paranın sonucunu tanımlıyor. Şayet kusurlu bilgi girişi nedeniyle harekât bitirilmediyse, çok daha basit bir biçimde iade alabiliyorsunuz.

Bankaya Bildirimde Bulunarak Parayı Geri Almak

Kuşkusuz yapmanız gereken ilk harekât bankayı aramaktır. Para transferini yaptığınız bankayı arayarak, EFT sorgu numarasını iletebilir ve durumunu bilebilirsiniz. Şayet kusurlu bir gidişat varsa ve para karşı tarafa erişmediyse harekât iptal edilecektir.

Bu eft transferinin iptal edilmesi 1 ile 3 iş günü kadar sürebiliyor.

Şubelerden EFT iptali yapmak

Kusurlu bir EFT harekâtı yaptığınızda, bankanın rastgele bir şubesini de ziyaret ederek harekâtı iptal edebilirsiniz. Burada dikkat etkeniz gereken tek nokta, kusurlu gönderim yaptığınız bankaya erişmeli ve iptali bu banka üzerinden reelleştirmenizdir.

Etiketler: