FinansMAX

E-Devlet Şifresi Başkasının Eline Geçerse Ne Olur ?

E-devlet şifresi başkası öğrenirse ne olur. Teknolojinin gelişmesi ile gündelik yaşamımızda birçok işlem hız kazanmış durumda.Eskiden çok zor yapabildiğimiz birçok işlemi artık edevlet ile çok kolay birşekilde yapabiliyoruz.İşe giriş evraklarından askerlik belgesine kadar birçok belgemize edevlet şifresi ile erişebiliriz.

Tüm bilgilerimizin yer aldığı edevlet hesabımıza giriş yaparken kullandığımız edevlet şifresi başkasının eline geçerse ne olur , bizi ne gibi tehlikeler bekliyor olabilir bu makalemizde bunları araştıracağız.

E-Devlet Şifresini Kaybettim

Bilgilerinize kolayca erişebileceğiniz e-devlet sistemine giriş yaparken kullandığınız e-devlet şifresini kaybederseniz bazı problemler sizi bekliyor olabilir.Şifrenizi bulan kişi hemen sisteme girerek sizin tüm akrabalarınızın bilgisine kadar ulaşabilir.Hatta yeni çıkan sistem ile sizin 1900lü yıllara kadar akrabalık bilgilerinize erişebilir.

Bu bilgilerin dışında nüfus cüzdanından eğitim bilginize kadar adresinize kadar herşeyi bulabilir.Bu yüzden e devlet şifresi başkasının eline geçerse sıkıntılar olabilir.Bu yüzden bu şifreyi kaybetmeniz durumunda hızlıca yeni bir şifre oluşturarak eskisini kaldırmanız gerekmektedir.Böylece kendinizi korumuş olursunuz.

E-Devlet Şifresinin Çalınırsa Ne Olur

Bu şifre gerçektende çok önemlidir. Kaybetmeniz yada çaldırmanız durumunda sizin adınıza girip askerlik tecilinizi bozup sizi askere bile yollayabilir. Sadece bununlada yetinmez. Sizin adınıza tefon operatör şirketlerinden adınıza faturalı hat veya cihaz bile alabilir.Hatta sizin e devlet şifrenizi kullanarak bankalardan ön ödemeli kredi bile çekebilir. Eğer e devlet şifresi başkasının eline geçerse ne olur veya çalınırsa ne olur diyorsanız bu saydıklarımız sadece birkaçı.

E devlet şifresini güvenli birşekilde korumalısınız. Ayrıca şifre güvenliğiniz için tahmin edilmesi zor bir parola kullanmanız sizin için faydalı olacaktır.Böylece şifre hırsızlarının e devlet şifrenizi kırarak öğrenmesini engelleyebilirsiniz.

E-Devlet Şifresi Nasıl Belirlenmelidir

Şifre belirlerken kolay bulunamayacak şifre koymanız güvenliğinizi artıracaktır.Güvenlik unsurlarını ne kadar arttırırsanız şifrenizin tahmin edilmesi o kadar zor olacaktır.Böylece e devlet şifresinizin başkasının eline geçmesi o kadar güç ve zor olacaktır.

Güçlü bir parola kullanabilmek için şifrenizin zor bir şifre olması gerekiyor. Ailenizin veya kendi adınızı şifrenizde kullanmayın.Doğum tarihinizi şifrenizde kullanmayın.Ayrıca son 3 şifrenizi yeniden şifre yapmayın. Düzenli olarak şifrenizi değiştirin.Örneğin her 3 ayda bir e devlet şifrenizi değiştirerek güvenliğinizi arttırabilirsiniz.Ayrıca cep telefonu sms doğrulaması getirerek bilginiz dışında yapılan e devlet girişlerini engelleyebilirsiniz.

E devlet şifresinin başkasının elnie geçmesini ancak bu şekilde engelleyebilirsiniz.Özellikle sms ile çifte doğrulama ile sizin dışınızda başkalarının şifrenizi bilse dahi giriş yapmasını engelleyebilirsiniz.Bu kadar yüksek güvenlikli bir hesap yaptığınızda şifrenizi kaybetme korkunuz olmaz.

Bu makalemizde sizlere e devlet şifresi başkasının eline geçerse ne olur hakkında detaylı bilgiler verdik.Size tavsiyemiz mümkünse ailenizle bile e devlet şifresini paylaşmayın.Böylece onlarında başkasına çaldırma ihtimalini ortadan kaldırırsınız.Böylece e devlet şifresi çalındı gibi bir korkunuz olmaz. Daha fazla makale için anasayfamızı ziyaret ederek bilgi alabilirsiniz.

[wp-faq-schema title=”Kullanıcılar Bunları da Sordu” accordion=1]

Etiketler: