FinansMAX

Dul Kadın Hem Eşinden Hem Babasından Maaş Alabilir mi ?

Dul kadın hem eşinden hem babasından maaş alabilir mi.Aile ve Sosyal Politikalar bakanlığımız tarafından verilen sosyal yardımlar ve sosyal haklar tüm vatandaşlarımız için sürekli genişletilerek büyütülmektedir.Böylece  herkes ihtiyacı olan yardımları kolayca alabilmektedir. Sosyal güvenlik politikaları mevzuatları gereğince yapılan planlamalar arasında en çok merak edilen mevzuların başında dul bayan hem eşinden hem babasından maaş alabilir mi  sorularının yanıtı birçok kişi tarafından merak ediliyorken aynı zamanda devletimizin babası ve eşi vefat etmiş kişilere nasıl yardımlar yapacağı birçok dul bayan tarafından öğrenilmez istenmektedir.

Ülkemizde yetim ve dul kalmış bayanlar birden fazla maaş alma haklarına sahiptir. Ancak bu konuda yeterli bilgi olmaması nedeniyle birçok kişinin kafası karışmaktadır. Ayrıca vefatı asıllaşmış olan sigortalının geride kalan eş ve çocukları için kumpaslı olarak maaş bağlanmaktadır. Tüm bu olanların yanında ek olarak erkek veya bayanlar için belirli şartlar sağlandığı takdirde  dul maaşı almaya hak kazanmaktadır.

Eşten ve Babadan Maaş Bağlanabilir Mi ?

Sosyal güvenlik mevzuatları gereğince eşten ve babadan maaş almak kesinlikle mümkün değil iken dul kalmış bayanların nereden maaş aldığına bakılmamaktadır. Oldukça çelişkiye düşüren bu durum farklı açıklamalar nedeniyle kafaların karışmasına neden olmaktadır.

Babası ölmüş  olan oğullar 25 yaşını doldurana kadar babalarından kalan maaşı ücretini alırlarken kız çocuklar ise evlenmemiş oldukları taktirde ömürlerinin sonuna kadar babalarından kalan yetim maaşı ile uyumunu sürdürebilmektedirler.

Kocası ölmüş olan bayan çift maaş  alma hakkına sahip olmaktadır. Bu vaziyette eşi ölmüş olan kadın veya erkek yurttaşlarımız emekli ise hem emekli ücretini alacak hem de dul ücreti alabilecektir. Bu vaziyetin yanı gizeme yeniden eşi ölüm etmiş olan kişiler sigortalı olarak çalışıyorlarsa hem ücretlerini alabilecek hem de dul ücretlerini almaya devam edeceklerdir. Ayrıca koşulları bitiren yurttaşlarımız çift ücret alarak emekli de olma hakkına sahip olabileceklerdir.

Babası ölmüş olan kız çocuk çalışmamış olduğu taktirde hem annesinden hemde babasından kalan öksüz aylığını alabiliyor. Öksüz aylığı alan bu kız çocuğu çalışmaya başlamış olduğu taktirde Sosyal Sigortalar Kurumu yada BAĞ-KUR’dan alınan ücret kesilmektedir. Şayet öksüz aylığı emekli sandığı üzerinden uyuyorsa ve Sosyal Sigortalar Kurumu veya Bağ-kur üzerinden çalışmaya başlamış olduğunda ise kız çocuğunun ücreti kesilmiyor. Bu vaziyette memur olursa emekli sandığı üzerinden uyuyan öksüz aylığı kesiliyor.

Dul maaşı alan yurttaşlarımızın çift maaş alma haklarının olduğu gibi öksüz ücreti alan kız çocuklarınında çalışmış olmamaları halinde çift maaş alma hakları bulunmaktadır. Hem annesinden hemde babasından kalan öksüz aylığını alma hakkı bulunan kız çocukları 1 Ekim 2008 tarihi itibari ile bu kanundan faydalanabilmektedirler. Anne ve babasından maaş alan kız çocukları yüksek olan ücret ölçüsünün tamamını alırken diğer ücretin ise yarısını alacaklarıdır. Bu gidişat kız çocuğu evlenmiş olduğunda son bulacak ve öksüz ücreti kesilmiş olacaktır.

1 EKİM 2008 tarihinde tanımlanmış olan 5510 rakamlı yasanın yürürlüğe girmesi ile beraber dul kalan bayanların çalışmamış olmaları halinde emekli sandığı, Bağ-kur veya sosyal sigortalar kurumu gibi müesseselerim sağlamış oldukları koşulların her birinin değişik olması ile hem eşten hemde babadan maaş alma olanağı bulunurken 1 Ekim 2008 tarihinden itibaren tertip etmeye girmiş olan bu yasa sayesine hem eşinden dul ücreti bulunan hemde babasından öksüz yani yetim maaşı alan yurttaşlarımızın bu hakkı ellerinden alınmış ve hem babadan hem eşten çift maaşalma hakkı ortadan kaldırılmıştır.

Dul Ve Yetimlere Maaş Desteği

Yargıtay Hukuk Genel Heyetinin tertip etmiş olduğu 2012/223 rakamlı kararnamesi ile beraber hem babası hemde eşi sigortalı olarak çalışmış olan ve sigortalılık zamanına geçim sağlayan bireylerin geride vazgeçmiş oldukları eş ve kızları için çift maaş alma hakkı verilmiştir. Bu vaziyette 06/08/2003 senesinde yaşamını kaybetmiş olan eş veya babanın öksüz ve dul kalmış olan eşleri için sosyal güvenlik müesseseyi tarafından çift maaş bağlanma hakkı verilmiştir.

Ehemmiyetli hususlarda biri de bayan emekli olduktan sonra kocasının ücretini alabilmesi hususudur. Emekli kadın eşinin maaşını  alabilir mi mevzusunda size aydınlatıcı bilgiler verdik.

Tüm bu mevzuların yanı gizeme sigortalı olarak çalışmış olan ve yaşamını kaybetmiş olan bireylerin çalışmış oldukları prim gün rakamları da oldukça ehemmiyetlidir. Prim gün rakamı bitirilmemiş olan bireylerin ölümü halinde geride kalmış olan eş veya çocuklarına maaş bağlanması olası olmayacaktır. Bu vaziyette ise 01.10.2008 tarihinden sonra Bağ-kur ve emekli sandığına bağlı olarak çalışan bireylerin 1800 günlük primlerinin uyumuş olaması gerekirken aynı zamanda Sosyal Sigortalar Kurumu’ya tabi olarak çalışan bireylerin yaşamlarını kaybetmiş olmaları dahilinde eşlerinin dul ücretinden faydalanabilmeleri için toplamda 900 günlük primlerinin uyumuş olması gerekmektedir. Şayet ki beceriksiz gün veya primler var ise bu gidişat doğum borçlanması veya askerlik borçlanması ile kapatılabilmektedir.