İş Fikirleri

Dropshipping Nedir, Nasıl Yapılır

Dropshipping Ayrıntıları Burada...

Son yıllarda internetin hayatımızda kapsadığı alanın büyüklüğünü görmemek imkansız oldu. Bir anda e-eğitim, e-kitap, e-ticaret gibi başında internet kısaltması olan kavramlar artık günlük hayatımızda sık sık karşılaştığımız kelimeler. Özellikle büyük e-ticaret şirketlerinin dünyanın en büyük şirketleri arasına girmesi ve bu platformlarda bazı günlerde miyarlarca doların harcanması büyük bir değişimi de yanında getirmiştir. 2020 yılında bir yandan da covid-19 salgınıyla beraber insanlar karantina ya da sokağa çıkma gibi durumlarla karşı karşıya kalmıştır. Bu dönemlerde e-ticaretin büyük bir ekstra gelir elde ettiği görülmüştür. E-ticaret işinde artık büyük firmalar yanında özellikle küçük satıcıları bir platform görevi görerek bir araya toplayan siteler ön plana çıkmıştır. Bu konuda ise büyük bir devrim de maliyetleri karşılamakta zorlayan bir kesimden geldi. Bu kesim stoksuz satış yani dropshipping yoluyla satış yapmaya başladı. Peki, dropshipping nedir, nasıl yapılır? dropshipping yoluyla satıcılar kendileri bir üretim veya depolama yapmadan satış yaparlar ve bu satışları tedarikçi firma üzerinden alıcıya gönderir.

Droshipping Nedir, Nasıl Yapılır; Avantajları

Dropshipping nedir, nasıl yapılır, dedikten sonra aklımıza gelen başka bir sorun, neden bu işi yapmalıyım? Bu yöntemin en büyük ve temel avantajı stok sorunu olmamasıdır. Böylece bir depoya ve lojistik işlerine gerek kalmaz ve maliyetler kısılabilir. Depolama olmayınca tek bir tedarikçiye bağlı kalmadan birçok tedarikçi ile aynı anda çalışılarak büyük bir ürün yelpazesi oluşturulabilir. Ayrıca depolama ve paketleme gibi sorunlar olmadığı için istediğiniz yerden işinizi yönetebilirsiniz. Bu avantajlar göz önüne alındığında bir kişinin depolama ve lojistik için yeterli sermayesi olmadığında yapabileceği en mantıklı işlerden biridir.

Dropshipping Dezavantajları

Bu tarz stoksuz ticarette dezavantajlar da tabi ki bulunmaktadır. Dropshipping yapmak isteyen bir kişinin öncelikle dropshipping nedir, nasıl yapılır öğrenmesi sonra ise avantaj ve dezavantajları karşılaştırması gerekir. Depolama olmaması, kargonun size ait olmaması büyük avantajlar olarak görülmeli ama bu konularda sizin de sorumluluk alarak iyi takip yapmanız zorunludur. Ayrıca tedarikçinin depo yönetimini sürekli takip etmeniz gerekir. Bir diğer sorun ise ürünlere yabancı olmanızdır, ürünler ile ilgili sorular hem satış öncesi satış sonrası size gelecektir bu nedenle ürünü iyi tanımanız gerekir. Bir diğer konu da tedarikçi tarafından yapılan bir hatanın müşteri tarafından ilk muhattabı siz olursunuz bu da müşteri memnuniyetini kötü etkileme potansiyeli taşır.

Kullanıcılar Bunları da Sordu

Dropshipping ile para kazanmak için dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir?

Dropshipping (stoksuz satış) yapmak gibi bir niyetiniz varsa ilk aşamada çalışmak istediğiniz tedarikçiyi çok iyi seçmelisiniz. Güvenilir bir firma olması gerekir hem ürün size ulaşmalı hem de bu ürün zarar almadan ve zamanında ulaşmalı ki müşterilere zamanında teslimat yapılabilsin. Bunun yanında satış yaptığınız sektör ve sattığınız ürün hakkında bilgi sahibi olmanız işinize çok yarayacaktır. Böylelikle satış öncesi ve sonrasında tüketicilere gerekli desteği sağlayabilir ve müşteri memnuniyetini artırabilirsiniz. Ayrıca tedarikçiden hangi ürünleri getirteceğinizi ve ürünlerin nasıl olması gerektiğini bilirsiniz, satış noktasında ise püf noktaları bildiğiniz için kar marjınız artar.

Dropshipping faaliyetini etkileyen önemli maliyetler nelerdir?

Dropshipping aslında birkaç yıl önce çok daha büyük kar potansiyeli taşıyordu. Bunun nedeni ise dolar kurundaki önlenemez bir ivmeyle yaşanan yükseliştir. Genelde Çin’de üretilen ve buradan yola çıkan ürünler dolar ile alınmakta bu yüzden sizin birkaç dolara aldığınız basit bir ürün Türkiye piyasasında dolar kurundan dolayı yüksek fiyatları bulacaktır. Bu yüzden de satış noktasında ya karları oldukça tutmanız gerekir ya da yüksek fiyattan ürün satmanın bir yolunu bulmalısınız.

Etiketler

Hamdi

FinansMAX Yöneticisi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı