FinansMAX

Dogecoin Yükselişi

DOGECOİN 

 

Dogecoin bir kez daha uçtu:Birkaç gün önce twitter kullanmayı bıraktığını açıklayan Elon Musk kısa süre içerisinde geri döndü. Bugün paylaşımlara yeniden başlayan Musk, Dogecoin paylaşımlarıyla kripto para camiasını birbirine kattı. Elon Musk’ın tweetinden sonra ufak bir pump yaşayan Dogecoin, dakikalar içerisinde yüzde 50 değer kazandı. Musk’ın attığı tweetler sayesinde Dogecoin yükselişe geçti. Musk’ın tweetlerine buradan ulaşabilirsiniz. Peki Musk’ın attığı tweetler neler ?

Musk’ın tweetleri, kripto para camiasının sevdiği “to the moon” ifadesini anlatan bir görsel paylaşarak başladı. Bunun hemen ardından “Dogecoin” yazan Musk, bu altcoinin sadece yarım saat kadar kısa bir süre içerisinde %50 değerlenmesini sağlamış oldu. Sadece bununla da yetinmeyen Musk, paylaştığı bir görselle de Dogecoin’e verdiği desteği açıkça göstermiş oldu.

Elon Musk’ın Dogecoin‘i pumplama çalışması bunlarla da sınırlı değildi. 

“Dogecoin halkın kripto parasıdır” , “Sahip olmak için bir gigachad olmaya gerek yok”, “Yüksekler yok, düşükler yok, sadece Doge” diye düşüncelerini ifade etti.

dogecoin yükselişi

DOGECOİN İN YÜKSELİŞİ

 

Dogecoin:TradingView aracılığıyla sağlanan grafikte, Dogecoin 15’er periyotlarda neler olduğunu gözler önüne seriyor. Dogecoin grafiğine buradan ulaşabilirsiniz. Kendizinde rahatça görebileceğiniz üzere Musk’ın yaptığı açıklamalardan sonra üst üste 4 kez ciddi şekilde bir yükseliş  yaşayan Dogecoin, ciddi yükselişlerinin ardından sadece 15 dakika da ciddi bir düşüş yaşadı. Sabah 8 saatlerinde 100 satoshi seviyelerinde işlem gören Dogecoin, Elon Musk’ın yaptığı tweet paylaşımlarının ardından önce 155 satoshi seviyesine ulaştı ardından ise 127 satoshi seviyesine kadar geriledi. Dogecoin bugün kripto para yatırımcılarının yakın takibinde olacağa benziyor. 

 

DOGECOİN KURUCUSU

 

Dogecoin bir kez daha uçtu haberlerimizin ardından Dogecoin kurucusuna da değinmek istedik: Dogecoin projesinin kurucularından birisi olan Billy Markus, gelişen yaşanan gelişmelerin ardından bir mesaj paylaşmıştı. sahip olduğu Dogecoin’lerin hepsini 2015 yılında sattığını söyleyen Markus, günümüzde hala “tacize uğradığını” üzüntüyle ifade etti.

Yazılım mühendisi olan Markus eskiden IBM’de çalışıyordu. Markus 2013 yılında Jackson Palmer ile tanıştı ve bu ikili o yılın aralık ayında Dogecoin projesini geliştirdi. Çok uzun zaman geçmeden Markus 2014; Palmer ise 2015 yılında projeden ayrıldığını açıkladı.

Billy Markus, bugün projeden ayrıldıktan sonra sahip olduğu tüm dogecoinlerini sattığını açıkladı. Bu kararlarını 2015 yılında, maddi sebepler yüzünden aldığını söyleyen Markus, oradan kazandığı parayla kendisine bir “Honda Civic”  marka araba aldığını söyledi. Markus’un o dönemde ne kadar Dogecoin’i vardı, bilinmiyor ama bugün ki yükselişlerde satmış olsaydı bir civic yerine Range Rover satın alabilirdi diye tahmin ediyoruz.

Etiketler: