FinansMAX

Denizbank’ın Sahibi Kim? Denizbank Kime Ait?

2018 yılı içerisinde sahibi değişen bankalardan bir tanesi de Denizbank olmuştur. Bu değişimle alakalı bilgi almak isteyen kişiler, Denizbank’ın sahibi kim? Denizbank kime ait? gibi sorular sorarak, bu konu hakkında bilgi almak istemektedirler. En son 2012 yılında Rus Sberbank’ın çatısı altında hizmete vermeye devam eden Denizbank, 2018 yılı içerisinde tekrar el değiştirmiştir. Bu yıl içerisinde Arap, Emirates NBD’ye satışı gerçekleştirilerek farklı bir sahiple bankacılık hizmetlerine devam etmektedir. Böylelikle Denizbank kimin sorusu da tam karşılık olarak cevabını bulmuştur.

Denizbank’ın Tarihçesi

Denizbank’ın tarihçesine bakıldığında, “Hayat Denizde Güzel” mottosuyla yola çıktığı görülmektedir. O dönem en çok merak edilen konulardan biri ise, denizbank’ı kim kurdu sorusudur. Bu soruya cevap olarak, Türkiye Cumhuriyeti Devleti verilmektedir. Denizbank, 1938 yılı içerisinde aktif olarak çalışma hayatına başlamıştır. 2020 yılı içerisinde ise, ülkemizdeki şube sayısını 688’e çıkarmıştır.

Denizbank’ı kim kurdu sorusuna verilecek olan cevaplardan bir diğeri ise, bankanın hangi amaçla devletimiz tarafından kurulduğudur. Denizbank, ülkemiz sınırları içerisindeki denizcilik faaliyetlerine katkıda bulunulması amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda da ülkemizde gerçekleştirilen denizcilik faaliyetleri, daha profesyonel bir çatı altında gerçekleşmiş olacaktır.

Ülkemizde yıllar geçtikçe her alanda gelişmeler olmasından dolayı da, Denizbank sadece denizcilik faaliyetleri için değil, diğer tüm sektörler içinde tercih edilen bir banka olmayı başarmıştır.

Denizbank’ın Satış işlemleri

Denizbank ülkemizdeki, özelleştirme furyasına katılan bankalardan biri olmuştur. O sebeple, Denizbank kimin sorusuna cevap verilirken sadece bugüne değil, bankanın geçmişte yaşanan ortaklık ve satılma işlemlerine de bakılmalıdır.

Denizbank kime ait sorusundan satır başları:

  • Denizbank, 1992 yılı içerisinde Emlak Bankası ile birleşmiştir.
  • 1997 yılına gelindiğinde ise, 3 şubesini satışa çıkartmıştır.
  • Bu satış işlemlerinden sonra şubelerin yeni sahipleri, Ruslar olmuştur.
  • Kısa sürede Citibank’ı bünyesine katmıştır ve büyümesine devam etmiştir.
  • 2012 yılı içerisindeki satışla Denizbank’ın yeni sahibi, Rus Sberbank olmuştur.
  • 2018 yılında tekrar satışı gerçekleştirilerek, Arap Emirates NBD bankasına devredilmiştir.

Yukarıda yer alan maddelerde, denizbank’ın sahibi kim sorusuna yıllar geçtikçe farklı cevaplar verilmiştir.

Denizbank kime ait sorusunun son cevabı, Arap Emirates NBD bankası olmuştur.

Denizbank'ın Sahibi Kim? Denizbank Kime Ait?

Denizbank’ın Sahibi Kim? Denizbank Kime Ait?

Denizbank’ın 2012 Yılındaki Sberbank Satışı

Denizbank 2012 yılında gerçekleştirilen satış işlemleriyle yasal olarak ülkemiz yerli bankalarından çıkartılmıştır. 2012 yılında Denizbank’ı bünyesine katan kurum, denizbank’ın sahibi kim sorusunun cevabını, Rus Sberbank olarak vermeye başlamıştır. Sberbank, Rusya’nın bankası olarak faaliyet göstermektedir. 2012 yılından 2018 yılına kadar ülkemizde faaliyet göstermekteydi. 2018 yılında ise, Sberbank ülkemiz bankacılı sektöründen çekilmiştir.

Denizbank’ın 2018 Yılında Emirates NBD’ye Devir İşlemleri

Rus Sberbank tarafından 2018 yılı Ocak ayında yapılan açıklamalarda, Denizbank’ın devir işlemleri için görüşmelere başlanıldığı belirtilmiştir. Birleşik Arap Emirlikleri’nin en büyük bankası olan Emirates NBD, 3,2 Milyar $ yatırım yaparak, Denizbank’ın yeni sahibi olmuştur. 2018 yılında bu miktarın ₺ olarak karşılığı ise, 14,6 Milyar ₺’dir.

Denizbank’ın Eski Sahibi Sberbank Türkiye’den Çekildi

2012 ile 2018 yılları arasında Denizbank’ın sahibi olan Rus Sberbank, Ocak 2018’de yaptığı ve 3,2 Milyar $ gelir elde ettiği Denizbank satışıyla, ülkemizdeki bankacılık faaliyetlerine son vermiştir. 2018 yılı ve öncesindeki belli bir dönemde Ruslara yönelik yapılan yaptırımlar neticesinde, Sberbank’ta zor duruma düşmüştür ve bundan dolayı Denizbank’ı satmıştır.

Etiketler: