FinansMAX

Denizbank Kimin? Denizbank’ın Ortaklıkları Kimdir?

Denizbank Kimin? Denizbank’ın Ortaklıkları Kimdir?

Denizbank Kimin? Denizbank’ın Ortaklıkları Kimdir?

DenizBank A.Ş. Türkiye’de yıllardır faaliyet gösteren, özel sermayeli bir mevduat bankasıdır. Eylül 2012’den Mayıs 2018’e kadar Rus Sberbank (Belçika- Fransız menşeli Dexia grubu) ile ortaklığı bulunmaktaydı. 2018 yılında ise Birleşik Arap Emirlikleri merkezli Emirates NBD ile ortaklığı bulunarak günümüzde de bu ortalık devam etmekte. Denizbank Türkiye’nin 81 ilinde 696 şube bulunmakta.

Yurtdışında ise Almanya ve Avusturya da 34 şubesi olmak üzere toplamda 730 şubesi bulunmakta ve 12.529 çalışanı ile 14,5 milyon müşterisine bankacılık faaliyetini gösterir. Denizbank, ülkesinin ve toplumunun geleceğini düşünen bankalardan bir tanesi olarak sağlık, eğitim, tarım, KOBİ, turizm, spor kulüpleri gibi alanlarda ihtiyaç sahipleri olan vatandaşların ihtiyaçlarını karşılanmasında görev almakla birlikte bu alanlarda finansman modelleri yaratır.

Denizbank Genel Müdürü Kim?

Denizbank genel müdürü olarak şu an görev alan kişi Hakan Ateş’tir. Hakan Ateş 1959 yılında (62 yaşında) Ankara’da doğmuş, evli ve iki çocuk babasıdır. Denizbank’ın kuruluşundan bu yana genel müdürü olarak çalışmakta. Hakan Ateş 1976 yılında TED Koleji’nde eğitimini tamamladıktan sonra 1980 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme bölümünü kazanarak 1980 yılında mezun olmuştur.

Bankacılık kariyeri 1981 yılında İş Bankasında görev alarak başlamıştır. 1985 ile 1994 yılları arasında ise İnterbank’ın çeşitli görevlerinde yer aldıktan sonra İnterbank’ın nakit yönetim merkezini de kurdu. 1994 ile 1996 yılları arasında ise Bank Express de çalışarak önemli projeler kaydetmiştir.

Bunlardan bir tanesi de 1996 yılında Garantibank Moscow’u kurmasıyla birlikte 1 yıl boyunca genel müdür olarak da görev yapmıştır. 1997 yılında Denizbank’ta kurucu genel müdür olarak başladığı bu görevde halen devam etmekte.

Hakan Ateş Deniz Yatırım Menkul Kıymetler A.Ş., DenizBank AG Viyana, Intertech A.Ş., ve DenizBank Moskova’da Yönetim Kurulu Başkanı olarak görevlerini sürdürür. Ayrıca 2015 yılında Bahçeşehir Üniversitesi tarafından yapılan Türkiye’ye Değer Katanlar Ödülü verilmiştir.

Denizbank’ın Tarihi

DenizBank’ın tarihi 1997 yılına dayanır. Denizbank’ı Zorlu Holding tarafından Özelleştirme İdaresi’nden devir alınmasıyla birlikte bankacılık sektörüne giriş yapıldı. TMSF (Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu)’ye devri olan başka banka şubelerinin bir kısmının satın alınmasıyla ve 2002 Aralık sonunda Tarişbank’ın Denizbank grubuna dahil edilmesiyle birlikte destekledi.

DenizBank, mevcut bankacılık hizmetlerini ve ürünlerini tamamlamak üzere birçok alanda (faktoring, finansal kiralama, yatırım ve portföy yönetimi şirketleri) de ek olarak Avusturya ve Rusya’da banka satın almaları yaptı. Kısa bir süre içerisinde Avrupa’nın en iyi finans gruplarının içinde yer alan Dexia Grubu Denizbank bünyesine katılmasının ardından, Rusya’nın Türkiye’ye bir seferde gerçekleştirdiği en büyük yatırıma konu olmuştur.

28 Eylül 2012 itibarıyla Avrupa’nın en büyük bankalarından biri olan Sberbank’ın çatısı altında Denizbank hizmet vermeye başlamıştır. Denizbank’ın hisseleri son olarak 2019 yılı itibarıyla, Birleşik Arap Emirlikleri bölgesinin lideri konumunda bulunan ve en iyi kuruluşlarından bir tanesi olan Emirates NBD’ye devir işlemleri gerçekleştirilmiştir.