FinansMAX

DeFi Nedir? DeFi Sisteminin Avantajları Nelerdir?

DeFi Nedir, DeFi Sisteminin Avantajları Nelerdir?

DeFi, İngilizce decentralized finance kavramının kısaltılmasından oluşmuştur. Bu kavram Türkçe merkeziyetsiz finans anlamına gelmektedir. Finansal bir terim olan DeFi uygulamasının amacı, internete erişimi olan herkesin bir komisyoncuya ihtiyaç duymadan işlemlerini yapabilmelerine olanak sağlamaktır. Bu finansal işlemler çok kapsamlıdır.

Bu işlemler içinde yalnızca para alma ve gönderme işleri bulunmamaktadır. Bunun yanı sıra kredi alma ve kredi verme,  borsa, sigorta alışveriş gibi birçok işlemi sağlamaktadır. Bu sistem sayesinde finansal işlemleri daha az maliyetle, herkes tarafından şeffaf bir şekilde izlenilebilir.

Tüm işlemler bu kadar şeffaf olmasına rağmen herkes anonimdir ve bir takma ad ile yapılacağı için kişilerin gerçek kimlikleriyle bağlantı kurulmasına izin verilmez. Bundan dolayı güvenli bir şekilde sistem yürütülmüş olur. Bitcoin ve Ethereum belli bir merkezi olmayan ve karar verici otoriterlerin olmadığı sistemler DeFi için en iyi örneklerdendir.

DeFi Avantajları Nelerdir?

Bu sistem, banka işlemlerinizi çok hızlı bir yolla gerçekleştirmenizi sağlar. Örnek olarak kredi almak için bankaya gitmeniz gerekir ve kredi işlemleri uzun sürebilir. Ancak DeFi sistemi sayesinde bankaya gitmeye gerek kalmadan istediğiniz yerden ve istediğiniz saatte bir tıklama ile kredi çekebilirsiniz. Merkeziyetsiz finansın sağlandığı avantajlardan bir diğeri ise sağlıklı bir sistem olmasıdır.

Covid-19, geleneksel finansların (defi) küresel sorunlara karşı yetersiz olduğunu göstermektedir. Bunun nedeni merkezi sistemlerin bireyler arasında fiziksel temasa dayalı olmasıdır. DeFi sayesinde bu zarar minimuma indirilmiş olur.  Merkezi bankalar ve üçüncü kişiler tarafından yapılan kötü yönetilmeden dolayı finansal krizler yaşanmaktadır. Ancak akıllı sözleşmeler sayesinde, insan hataları son bulmuş olacaktır.

DeFi Nasıl Kullanılır?

Kullanmak isteyen herkes internetten DeFi uygulamasının web adresine girerek, bir Meta Mask cüzdanı veya benzeri bir ürünle bağlantı sağlandıktan sonra kulanım gerçekleştirilir. Bu bağlantı kullanılırken, herhangi bir kişisel bilgi vermeye veya kayıt doldurmaya gerek yoktur. Fakat uygulama içerisinde herhangi bir şey alınmak istenirse, Ethereum ağından belirlenen işlem ücretinin ödenmesi için ETH ye sahip olunması gerekir. Bunun için sistem içerindeki cüzdan da ETH bakiyesinin bulunması yeterlidir.

Etiketler: