FinansMAX

Damızlık Alımı Devlet Desteği Şartları

Damızlık Alımı Devlet Desteği

Şehir yaşamından vazgeçerek daha doğal bir köy hayatına dönmek isteyenler için birçok devlet desteği bulunmaktadır. Köyüne dönmek isteyen ancak nasıl geçineceğini düşünen insanların yardımına devlet yetişiyor. Burada kişilerin çiftçilik ya da hayvancılık yapabilmesi için kişilere damızlık desteği verilmektedir.

Köyüne dönerek bir hayat kurmak isteyen kişiler için damızlık devlet desteği önemli bir teşviktir. Ancak kişilerin bu damızlık desteğini alabilmek için devletin birtakım şartları bulunmaktadır. Bu şartları yerine getirenler destekten en iyi şekilde yararlanabileceklerdir. Resmi Gazete’de de yayınlanan bilgiler ışığında kişiler şartları yerine getirirlerse %50 oranında hibe desteği alabileceklerdir. Bu %50’lik kısım hibe olduğundan daha sonra kişilerden talep edilmeyecektir.

Damızlık Alımı Devlet Desteği Şartları

Damızlık Devlet Desteği Özellikleri

Damızlık alımında devlet desteği günümüzde birçok kişinin başvurduğu bir destektir. Bu desteğin her sene verilip verilmeyeceği ise hükümetin kararına bağlı bir durumdur. Devletin vermiş olduğu hibe %50 olarak belirlenmiştir. Çiftçiden ise 500 tane damızlık düve yetiştirilmesi şartı vardır. Bu sayının altında olan kişilerin destek alması mümkün değildir. Bununla birlikte devletin verdiği hibe yetersiz kalırsa kişilerin kendisinin tamamlaması gerekmektedir.

Bu hibeyi alan çiftçiler aynı zamanda diğer tüm kredi ve hibelerden de yararlanabilme hakkına sahiptir. En önemli şart ise toplam harcamanın %50’sine sahip olabilmenizdir. Eğer bu sermaye elinizde bulunmuyorsa hibeyi almak mümkün olmayacaktır. Hibe yalnızca belirtilen iller için geçerlidir. Kişiler eğer bu illerde yaşıyorsa ya da buraya göçmeyi planlıyorsa hibeden yararlanabilirler.

Bu nedenle başvuru yaparken hibe kapsamında hangi şehirlerin bulunduğunu bilmeniz gerekmektedir. Bir diğer önemli şart ise işletmenin bulunduğu yerde ki ahırlar ve gübre çukurları devlet denetlemesine tabi olacaktır.

Damızlık Alımı Devlet Hibesinden Kimler Yararlanabilir?

Damızlık alımı devlet hibesinden yararlanacak kişilerin öncelikle bu işe ilk defa giriyor olması gerekmektedir. Damızlık düve yetiştiriciliği konusunda gerekli ekipmana sahip kişilerin ve gerekli alanı olan kişilerin alabilmesi mümkündür.

İlk defa bu işe girenler yanında daha önceden bu işi yapan ancak yeterli sayıda hayvanı olmayanlar da yine damızlık alımı hibesine başvurabilmektedirler. Kişilerin yatırımın başında durma zorunluluğu bulunmuyor. Yatırımcı sıfatıyla da bu destekten yararlanabilirsiniz. Aynı zamanda Damızlık Sığır Yetiştiriciliği Birliği’ne de kayıt yaptırmalısınız. 5 yıl boyunca da bu işi yapacağınıza taahhüt vermeniz gereklidir.

Etiketler: