FinansMAX

Cryptojacking Nedir Nasıl Korunulur

Cryptojacking Nedir? Nasıl Korunulur?

Cryptojacking, kripto para madenciliği yapmak için başkasının bilgisayarının yetkisiz kullanımıdır. Bilgisayar korsanları bunu, ya kurbanı bilgisayara şifreleme kodu yükleyen bir e-postadaki kötü amaçlı bir bağlantıya tıklatarak ya da kurbanın tarayıcısına yüklendikten sonra otomatik olarak çalıştırılan JavaScript kodunu bir web sitesine veya çevrimiçi reklama bulaştırarak yapar. Peki bu saldırılardan nasıl korunulur?

 

Cryptojacking Saldırısından Nasıl Korunulur?

 

Cryptojacking, bir siber suçlunun (hacker vs.) bir kripto para birimi oluşturmak için kurbanın bilgi işlem gücünü gizlice kullandığı bir suç türüdür. Genellikle siber suçlu tarafından mağdurun bilgisayarına veya internet platformunda yer alan e-posta bağlantıları gibi bilinmeyen bağlantılara yerleştirilen bir tür virüs zerk etme suçudur. Bu suça maruz kalmanın bir diğer biçimi de bilinmeyen websiteleri ziyaret etmektir. Bu metodların suçta kullanılmasına yol açan şey, internetin doğası gereği bağlantının köprüler üzerinden kurulmasıdır.

Yani siz bir arkadaşınızla oyun oynarken ya LAN bağlantısı kurarsınız ya da internet bağlantısı. Ayrıca bilmediğiniz programlar nedeniyle de Cyrptojacking saldırısına uğrayabilirsiniz. Dolayısıyla saldırıya uğrayabileceğiniz siber alanlardan kaçınarak kendinizi koruma altına alabilirsiniz. Bu konuda antivirüs programları size yardımcı olabilir.  Piyasada bulunan birçok antivirüs programı bu tip saldırılara karşı koyabilmenizi sağlamaktadır. Ayrıca web eklentileri de güvenliğinizi artırmanızı sağlamaktadır. İnternette küçük bir araştırma yapıp size en fazla gereken eklentiyi bulabilir ve tarayıcınıza ekleyebilirsiniz. Ayrıca Cryptojacking kurbanı olmamak için güvenli yerlerden internete bağlanmanız gerekir.

Cryptojacking Nedir Nasıl Korunulur

Virüslere Kurban Olmayın

Kullanıcı bilgisayarlarına komut dosyalarını yüklemek için kimlik avı türü girişimlere odaklanarak, güvenlik bilinci eğitiminize cryptojacking tehdidini dahil edebilirsiniz. Web tarayıcılarına bir reklam engelleme veya kripto madencilik eklentisi yükleyin. Cryptojackingde komut dosyaları genellikle web reklamları aracılığıyla sunulduğundan, bir reklam engelleyici yüklemek onları durdurmak için etkili bir yol olabilir Kripto madencilik eklentilerinin içerisinde bulunan güvenlik önlemleri de problemli durumlarla baş başa kalmanızı engellemektedir. Virüslere kurban olmamak için yapabileceğiniz en iyi şey bilmediğiniz linklere tıklamamak, bilmediğiniz programları açmamak ve bilmediğiniz kişilerle internet üzerinden bağlantı kurmamaktır.

 

Cryptojacking nedir?

Kripto para üretimi için izinsiz bir biçimde bilgisayarınızın kullanılmasına crpytojacking denmektedir.

Cryptojacking Nedir Nasıl Korunulur

Poloniex neden yükselişte?

Poloniex ile birlikte farklı ticari değerler ile kripto birimleri arasında değiş tokuş yapılmasına ortam sağlandı. Bu nedenle çok kullanışlı bir borsa olarak yükselişe geçmiştir.

Etiketler: