FinansMAX

Çalışan Annelere Devlet Desteği

Çalışan kadınlar genellikle doğum zamanlarına yakınlaştıkça sorunları da artmaktadır. İş verenler doğum izni sırasında kadınlar çalışamayacağı için ve bununla beraber yaşanabilecek aksaklıklar nedeniyle doğum yapan çalışanlarını işten çıkarma yolunu sıklıkla tercih ediyor. Ancak bu durum çalışan anneleri zor bir duruma sokuyor. Bu nedenle Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı çalışan annelere devlet desteği projesi kapsamında doğum yapan annelerin istihdamdan çıkmasını engellemeye yönelik bir destek planı sunuyor. Böylece yeni doğum yapan kadınlar işten çıkmak zorunda kalmayacak ve aynı zamanda küçük çocuğu olanlar ise aldıkları destek ödenekleri ile çocukları kreş veya bakıcısına emanet ederek işine devam edebilecek.

Çalışan Annelere Devlet Desteği, Doğum Parası

Çalışan anneleri doğum döneminde desteklemek adına bir ödeme projesi yapılmıştır. Proje amacı doğum için ücretsiz izine çıkarılan kişiyi mali açıdan desteklemektir. Çalışan annelere devlet desteği kapsamında doğum (rapor) parası verilir. Bu ödeme maaşa göre değişiklik gösterir ve hesaplamaları 112 günlük bir izini temel alarak hesaplanır. Verilecek en düşük ödeme 2020 için Ocak itibariyle 7 bin 325 TL, 7 bin TL maaşı olan anneler için ise bu miktar 17 bin 422 TL olarak hesaplanmıştır. Maaş miktarlarında brüt maaş temel alınmıştır. Para annenin Ziraat Bankası hesabına yatmaktadır ve bu miktarın yatıp yatmadığını E-devlet ile sorgulayabilirsiniz.

Çalışan Annelere Devlet Desteği, Çocuk Parası

Doğum yaptıktan sonra çocuğunuzu büyütürken de destek alma imkanınız var. Özellikle de çalışan anneler çocuklarını kreşlere veya bakıcılara emanet etmek istiyor ki işine devam edebilsinler. Çalışan annelere devlet desteği bu alanda da sizlere ödeme veriyor. Çalışan anneler çocukları için devlet desteği almak için sosyal dayanışma il müdürlüklerine veya ilçede kaymakamlıklara başvuru yapabilirsiniz. İnternet üzerinden ise E-devlet kapısı ile TC’niz ile başvuru yapınız. Eğer şifreniz yoksa PTT şubelerinden alabilirsiniz.

[wp-faq-schema title=”Kullanıcılar Bunları da Sordu” accordion=1]

Etiketler: